prírodou. Spája sa so sebaúctou, rovnako ako rešpekt k inak zmýšľajúcim a tiež k životnému prostrediu. Nám sa dokonca podarilo zistiť, že Asociácia slovenských naturistov má sídlo priamo v Trnave a tak sme neváhali a zašli za jej predsedom.
Zahodiť pretvárku a vypnúť myseľ
„Zámerne hovorím o filozofii, pretože naturizmus je nutné chápať ako návrat k prírodným hodnotám,“ vysvetľuje predseda výboru Asociácie slovenských naturistov (ASN) Zdeno Novanský. Charakteristickým znakom naturizmu je spoločná nahota a plne využíva prírodné elementy, ako slnko, vzduch a vodu. Hlavným vonkajším prejavom naturistov je nepoužívanie odevu tam, kde to nie je účelné, a teda najmä pri rekreácii a odpočinku. „Pokiaľ sa naučíme chápať prírodu ako nekonečný zdroj duševnej energie, bude stále viac a viac krásnych miest. Naturizmus nám bude úplne prirodzený a normálny,“ hovorí jeho vyznávač. „Osobne som sa stal naturistom so zdravotných dôvodov,“ porozprával nám z vlastnej skúsenosti. „Po ťažkom úraze mi doporučili, aby si po každom kúpaní prezliekol mokré plavky za suché. Viete si predstaviť, aby som sa každú chvíľu prezliekal? Nemalo to logiku a tak som postupne prichádzal na čaro naturizmu, najmä vyrovnaný stav mysle. Postupne spoznávate ľudí, ktorí s vami otvorene komunikujú, hľadáte témy, ktoré nás spájajú a deň prebehne vo vyrovnanom relaxe a oddychu. Odporúčam to skúsiť každému. Zahodiť pretvárku a konečne vypnúť myseľ.“
Za “socíku“ to bol prejav západnej kultúry
Na mieste je otázka, odkedy sa datuje obliekanie, pretože nahota tu bola podstatne skôr. „Prejav obliekania bol kedysi chápaný ako výraz majetnosti. V antickom Grécku študenti cvičili a prijímali vedomosti výlučne neodetí. Atléti súťažili takisto nahí a vojaci bojovali bez oblečenia. Telo bolo chápané ako niečo noblesné a umelecky inšpirujúce,“ pokračoval predseda. Koncom devätnásteho storočia "otec naturizmu" Heinrich Pudor pod pseudonymom Heinrich Scham vydal knihu pod názvom Nahí ľudia - výzva budúcnosti, čím predznamenal návrat naturizmu, nudizmu. „Kolískou novodobého naturizmu sa v podstate stalo Nemecko,“ dodáva predseda ASN. Na Slovensku bol naturizmus skôr nazývaný ako kúpanie „na Adama“. „Pamätám sa, že v mojich mladíckych rokoch, za “socíku“, to bol prejav západnej kapitalistickej kultúry,“ spomína si. Pôvodnou organizáciou slovenských naturistov bola Únia Naturistov Slovenska, ktorá vznikla 14. júla v roku 1990 v Novej Stráži.
Asociácia slovenských naturistov, ktorá má sídlo v Trnave, je najmladším občianskym združením tohto zamerania. „Jeho založeniu predchádzala túžba urobiť niečo v prospech slovenskému naturizmu,“ hovorí predseda ASN.
„V prvom rade ide o jeho propagáciu a informácie pre naturistov. Máme vlastnú internetovú stránku, ktorej návštevnosť sa denne pohybuje okolo 550 návštevníkov, a to aj zo zahraničia.“ Záujem o naturizmus podľa slov predsedu asociácie je. Je len nutné ho zužitkovať.
Mekkou naturizmu je Chorvátsko
„Slovenská legislatíva naturizmus nezakazuje, ale ani oficiálne nepovoľuje,“ objasnil nám súčasnú situáciu. „Je niekoľko lokalít, kde naturizmus nie je zakázaný, ale je tolerovaný. Ich podrobný zoznam je uvedený na našej stránke.“ Najstaršou lokalitou je mestská časť Bratislavy Rusovce.
„Na Slovensku je naturistov dosť a v tých najteplejších dňoch dané lokality už nestačia,“ popisuje. Problémom však je, že dané lokality vyhľadávajú aj duševne chorí ľudia, pre ktorých vlastná nahota znamená problém.
Cieľ ich návštevy nespočíva v relaxe a duševnom oddychu, ale vo voyeurizme, čiže špehovaní alebo doslova “očumovaní“. Tento fakt je zároveň objasnením toho, prečo sa niektorí ľudia k nahote verejne nepriznajú. „Nechráni nás žiadna legislatíva a svojim spôsobom sme práve tí, ktorí sú pranierovaní,“ myslí si predseda. V tejto oblasti je podľa jeho slov najďalej susedné Maďarsko, kam smerujú najmä naturisti z Holandska a Nemecka. Mekkou naturizmu je však Chorvátsko. „Juhoslávia bola kedysi najviac navštevovaná nemeckými turistami a ich životnému štýlu sa rýchlo prispôsobila aj ponuka.“
V tejto krajine bolo vybudovaných najviac stredísk a pláží, na ktorých je naturizmus chránený. V textile je vstup zakázaný. Po vzniku Chorvátska tieto strediská zostali a vrátili sa sem aj pôvodní návštevníci. „Osobne trávim najradšej dovolenku v oficiálnych strediskách, medzinárodne označených FKK,“ prezradil nám predseda ASN.
Rovnováha a harmónia s prírodou
Ako sme sa dozvedeli, naturizmus je najzdravší a telu prospešný spôsob života. „Po duševnej stránke ide najmä o rovnováhu a harmóniu s prírodou. Keďže sme všetci nahí, materiálne statky sú pre nás nepodstatné. Po vtesnaní sa do textilu aj tak tu i tam niečo prečnieva. My ho nepoužívame. Na druhej strane je to aj úcta k tomu druhému a jasným znakom je priamy pohľad z očí do očí,“ hovorí trnavský naturista. Čo sa týka telesného zdravia, podľa stránky slovenských naturistov lekári potvrdzujú, že títo ľudia prakticky netrpia zápalmi močových ciest a vaječníkov. „Netúžime po čo najširšej členskej základni i keď na druhej strane s veľkým počtom členov sa ľahšie presadzujú spoločné záujmy. Jedinou podmienkou je vek a to viac ako pätnásť rokov,“ dodal na záver Trnavčan.
Ľuboslava Štofková