Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Gymnázium sv. Michala Archanjela Piešťany

Myšlienkou školy je vzájomná láska a tolerancia Gymnázium sv. Michala Archanjela v Piešťanoch, ktorého zriaďovateľom je Arcibiskupský úrad v Trnave, bolo založené v školskom roku 1992/1993. Školu v súčasnosti navštevuje 235 žiakov zo širokého okolia Pie

Myšlienkou školy je vzájomná láska a tolerancia
Gymnázium sv. Michala Archanjela v Piešťanoch, ktorého zriaďovateľom je Arcibiskupský úrad v Trnave, bolo založené v školskom roku 1992/1993. Školu v súčasnosti navštevuje 235 žiakov zo širokého okolia Piešťan, ale aj z Trnavy, Púchova, či Hlohovca. Jedenásť študentov momentálne študuje v zahraničí, z toho traja v USA, jeden v Nemecku, jeden vo Francúzsku a šiesti v Taliansku.
Väčšina gymnázií s menším počtom žiakov má zavedený všeobecný študijný plán, na Gymnáziu sv. Michala Archanjela od tohto školského roku zaviedli alternatívny učebný plán. Jeho výhodou je, že v štvrtom ročníku si študenti sami vyberajú profilové predmety potrebné na maturitné skúšky a prijímacie pohovory na vysoké školy. V minulom školskom roku bolo prijatých na VŠ 98,21 % študentov školy. Gymnázium navštevujú aj nekatolíci, ktorí rešpektujú povinné dve hodiny rímskokatolíckeho náboženstva, keďže etická výchova nie je v študijnom pláne.
„Myšlienkou našej školy je vzájomná láska a tolerancia. To je to najdôležitejšie, čo ľudia v živote potrebujú,“ hovorí riaditeľka školy Monika Melicháčová. „Sme školou rodinného typu a výhodou je, že každý každého pozná. Keď sa aj stane niečo nepríjemné a človek potrebuje pomoc, pomôžeme mu,“ popisuje atmosféru na gymnáziu. Pedagógovia majú pravidelne každý mesiac duchovné obnovy pod vedením školského dekana Ľudovíta Malého, pre študentov sú organizované dvakrát ročne. „Rozprávame sa napríklad na témy ľudských hriechov, ku ktorým si na začiatku prečítame kapitoly zo Svätého písma a potom diskutujeme, ako problém riešiť a ako sa má človek správať,“ vysvetľuje Monika Melicháčová. Stretnutia vedú katechéti alebo kňazi. Cirkevné gymnázium sa odlišuje aj tým, že každý prvý piatok v mesiaci a v dňoch prikázaných cirkevných sviatkov žiaci navštevujú sväté omše, pričom v tieto dni je vyučovanie skrátené.
Gymnázium sv. Michala Archanjela v Piešťanoch má v programe zahrnutú aktívnu charitatívnu činnosť. Každoročne robia charitatívne zbierky pre týrané a ohrozené deti z Centra Slniečko, ktoré sídli v Nitre. Pomáhajú tiež v zbierke v Deň narcisov, pri zbierkach pre celiakov, pre sklerózu multiplex a tento rok začali spolupracovať s rodinným detským domovom Kocurice pri Piešťanoch. „Chceme, aby sa deti naučili pomáhať druhým,“ hovorí riaditeľka.
Gymnázium sv. Michala Archanjela v Piešťanoch trvalo dosahuje úspechy v súťaži Škola roka, čo je na počet žiakov 235 skutočne chvályhodné. „V roku 2003/2004 sme boli na druhom mieste v rámci celého Slovenska, minulý rok na piatom mieste,“ teší sa úspechu školy riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

F: - riaditeľka školy so zástupkyňou
Riaditeľka školy Monika Melicháčová (vpravo) so svojou zástupkyňou Beátou Levčíkovou.

F: - učiteľský zbor
Pedagogický zbor cirkevného gymnázia tvorí dvadsať učiteľov.

Od budúceho roku nová posilňovňa
Gymnázium sídli v budove z roku 1754, v ktorej spočiatku pôsobila rímskokatolícka ľudová škola, neskôr III. ZŠ. Po zriadení gymnázia v roku 1992 bola prevedená kompletná rekonštrukcia hlavnej budovy, strechy, podkrovia a hygienických zariadení. V roku 1998 zrekonštruovali severné krídlo budovy, ústredné kúrenie, telocvičňový trakt a vodovod. Fasáda budovy prešla rekonštrukciou v roku 2001 a na sviatok sv. Michala Archanjela, patróna školy, budovu slávnostne povsätil Mons. Ján Sokol, metropolita Slovenska. Následne boli v roku 2003 nadstavené dve učebne.
Počas posledných prázdnin vymenili na dolnom poschodí plastové okná a momentálne chcú v škole založiť novú posilňovňu, ktorá by mala byť hotová na budúci školský rok. „Najnovšie sme vypracovali projekt do Slovenskej sporiteľne, ktorá podporuje školy, aby mohli nakúpiť moderné učebné pomôcky a skvalitňovať vyučovanie,“ hovorí Monika Melicháčová.

SkryťVypnúť reklamu

F: - budova školy
Budova školy pochádza z roku 1754. Naposledy v nej v roku 2003 nadstavili dve učebne.


Kultúrna výmena s maďarskou školou v Hajdúnánás
Gymnázium sv. Michala Archanjela minulý rok rozbehlo projekt Kultúrna výmena v spolupráci s maďarským Gymnáziom Lajosa Makláryho v Hajdúnánás. V dňoch 22.- 24. marca školu navštívila skupina šiestich študentov. Delegácia bola vedená riaditeľom školy Albertom Sabó a koordinátorom projektu Istvánom Skopkó. Cieľom pracovného stretnutia bola výmena základných informácií o oboch krajinách, mestách a školách ako aj o vzdelávacom systéme na Slovensku a v Maďarsku.
„Naše gymnázium v rámci projektu zorganizovalo pre maďarskú stranu bohatý program. Pripravili sme prehliadku Piešťan a Bratislavy, návštevu predstavenia v Dome umenia a samozrejme sme začali pracovať na našom projekte,“ hovorí riaditeľka. Súčasťou projektu bolo aj jeho natáčanie Slovenskou televíziou. Program v apríli odvysielali v relácii náboženského vysielania Orientácie. Pokračovanie projektu Kultúrna výmena bude v tomto školskom roku. V marci študenti piešťanského cirkevného gymnázia navštívia Hajdúnánás a pre maďarskú stranu pripravia slovenský kultúrny večer.
V apríli na pôde školy privítali aj vyslanca Williama Chipa Laitinenena z Ambasády USA, ktorý sa so študentmi rozprával o kultúre, študijných a pracovných možnostiach v USA. Debata prebiehala výhradne v anglickom jazyku, čo bolo dobrou previerkou jazykových zručností žiakov.

SkryťVypnúť reklamu

F: - maďarskí a piešťanskí študenti
V marci školu navštívili maďarskí študenti, v tomto školskom roku pocestujú piešťanskí gymnazisti do Hajdúnánás.


Úspešní športovci
V škole je veľký záujem o športy. Deti majú možnosť športovo sa vyžiť pri volejbale, basketbale, športových hrách a futbale. Každoročne tu organizujú volejbalový turnaj s názvom Memoriál Juraja Nemca dostupný pre širokú verejnosť, v ktorom sa súťaží o putovný pohár. Juraj Nemec, ktorý zomrel v mladom veku, bol vzorovým žiakom gymnázia, neskôr študentom Fakulty telovýchovy a športu v Bratislave.
Piešťanské cirkevné gymnázium sa môže popýšiť aj mnohými úspešnými športovcami, ktorí vo svojcih disciplínach reprezentujú Slovensko ako juniori. Lucia Vachanová, Lukáš Rusnák, Tomáš Vachan a Lukáš Vachan sú úspešní plavci, vodné lyžovanie zastupuje Tomáš Urbánek. Krasokorčuliar Andrej Bešše sa minulý rok ako pomocný súťažiaci zúčastnil Zimných špeciálnych olympijských hier pre duševne postihnutých v Nagane, kde získali pre Slovenskú republiku výborné tretie a štvrté miesto.

Nielen drina, ale aj zábava
Študenti aj profesorský zbor sa zapájajú do mnohých školských akcií a súťaží. „Snažíme sa, aby tu bolo veselo. Nechceme, aby študenti iba sucho sedeli na hodinách,“ hovorí riaditeľka. Na gymnáziu každoročne organizujú vianočnú akadémiu, farský ples, juniáles, stretnutie mládeže, mnohé exkurzie, výlety a iné aktivity. V minulom školskom roku napríklad tretiaci v rámci KOČAP-u navštívili Belušské Slatiny, študenti sa zúčastnili exkurzie v Jaslovských Bohuniciach a navštívili divadlo Astorka v Bratislave. Nechýbala obľúbená stužková slávnosť, prváci s druhákmi zavítali na Medzinárodný knižný veľtrh a všetky ročníky pocestovali do predvianočnej Viedne.
V rámci zahraničia žiaci už navštívili Salzburg, Bergsteschgaden, Londýn, Paríž, Mníchov, Rím, či Prahu. Gymnázium má veľký záujem na tom, aby deti chodili na výlety, ale aj študijné pobyty, aby spoznávali svet a nie iba teóriu. Na cirkevnom piešťanskom gymnáziu rok študovala aj Fanny z USA. „Naučila sa krásne po slovensky a po návrate do USA sa rozhodla študovať slovanské jazyky, ruštinu – slovenčinu,“ prezradila riaditeľka.
Poslednou akciou bola súťaž vo vyrezávaní tekvíc, ktoré sú teraz vystavené na školskom dvore. Ako nám prezradila riaditeľka školy, jedna dvojica študentov vyrezávala aj profesorský zbor.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
 2. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 3. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 5. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 6. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 7. Super zábava, super deň
 8. Špecialisti na úspory sa zastavili v Prešove
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 794
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 456
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 753
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 762
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 155
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 635
 7. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 632
 8. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 372

Blogy SME

 1. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
 2. Marek Strapko: Pomalá smrť medzi smrtiacou vodou a vražednými raketami!
 3. Matej Galo: Vojnové zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť
 4. Elena Antalová: Po voľbách "v súlade s úradným postupom" zakážu aj komisára Montalbana?
 5. Anna Miľanová: Nebojte sa ženy starnutia...
 6. Nikolas Kelemen: Potom povodeň: zlyhanie priehrady na Ukrajine spôsobuje viaceré tragédie
 7. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Progresívne Slovensko? Pokojne áno.
 8. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 19 465
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 193
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 111
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 807
 5. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 6 138
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 409
 7. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 4 940
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 858
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

MUDr. Peter Mojžíš, Ph.D., FEBO

Máte viac ako šesťdesiat rokov a máte pocit, že horšie vidíte? Potom je možné, že vás trápi sivý zákal.


6 h
Oslavy Malženíc pri postupe do 2. ligy

Pred sezónou prebral tím nový kouč Ján Škreňo, na jej konci oslávili postup.


8 h
Vlaková stanica v Trnave.

Podľa Železníc Slovenskej republiky už k nejakým zmenám došlo.


7 h
Václav Marek

Kam sa podeli a čo robia teraz?


Juraj Hertel 11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prielomová vlna by sa valila Oravou.


13 h

Obec vydala výstrahu v piatok ráno.


red 11 h

Prípad sme preverili priamo na riaditeľstve Strediska sociálnych služieb.


8. jún

Z mesta uviedli, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebudú reagovať.


TASR 8. jún

Blogy SME

 1. Lukáš Reich: Invázna armáda RF
 2. Marek Strapko: Pomalá smrť medzi smrtiacou vodou a vražednými raketami!
 3. Matej Galo: Vojnové zločiny Ruska a medzinárodná spravodlivosť
 4. Elena Antalová: Po voľbách "v súlade s úradným postupom" zakážu aj komisára Montalbana?
 5. Anna Miľanová: Nebojte sa ženy starnutia...
 6. Nikolas Kelemen: Potom povodeň: zlyhanie priehrady na Ukrajine spôsobuje viaceré tragédie
 7. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Progresívne Slovensko? Pokojne áno.
 8. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 19 465
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 193
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 111
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 807
 5. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 6 138
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 409
 7. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 4 940
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 858
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu