u počasiu a vetru si rozdali vrecia, rukavice a pustili sa do zbierania odpadkov.
„V Trnave máme veľa podporovateľov, z toho aktívnych dobrovoľníkov je asi pätnásť,“ povedal nám Peter Gaštan zo združenia Greenpeace. Väčšinu členov tvoria vysokoškolskí študenti, ktorí chcú aj takýmto spôsobom poukázať na nezodpovedné správanie sa ľudí voči prírode. Maťo Lančarič, člen Greenpeace a zároveň neformálnej organizácie mladých obyvateľov sídliska Prednádražie si myslí, že mesto nedokáže zabezpečiť čistotu všetkých parkov.
„Starajú sa o parky, ktoré sú blízko centra mesta, a tým pádom sú ľuďom na očiach. No parky, ktoré sú na sídliskách a chodí do nich menej ľudí, sú znečistené,“ hovorí. „Rozhodli sme sa urobiť túto akciu, lebo sa už nemôžme pozerať na neporiadok v týchto parkoch,“ dodal Lančarič. Podľa jeho slov je smutné, že mesto má dosť peňazí napríklad na rekonštrukciu štadiónu a na veci týkajúce sa životného prostredia peniaze nenájde. Mladý aktivista na druhej strane mesto chváli v tom, ako pristupuje k zeleni. Svedčia o tom aj stovky nových vysadených stromov v staničnom alebo Beethovenovom parku.
Hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič uznáva, že parky na sídliskách sú oproti ostatným viac znečistené. „Mesto čistí všetky zelené plochy. Na sídliskách je však problém v tom, že ľudia vyhadzujú odpadky z balkónov, chodia tam bezdomovci a okolie týchto parkov je potom špinavšie,“ vysvetľuje. „Parky sú čistené priebežne a aj nárazovo, väčšinou na jar a v jeseni,“ dodal Tomašovič. Mesto zároveň plánuje do piatich rokov ohradiť kontajneriská na všetkých sídliskách, aby sa zabránilo zvýšenému znečisťovaniu ich okolia.
Ľuboslava Štofková