ľa.
Kostol tvoril súčasť komplexu univerzitných budov. Je prvou monumentálnou štýlovo a slohovo čistou sakrálnou stavbou raného baroka na Slovensku. Donátor kostola, uhorský palatín Mikuláš Esterházy zveril jeho výstavbu talianskym majstrom Antoniovi a Pietrovi Spazzovi v roku 1629.
Zo života Mikuláša Esterházyho sa zachovala povesť, ktorá sa spája so stavbou Kostola sv. Jána Krstiteľa. Súvisí so smrťou siedmich poddaných. Pri kosení panských lúk najstarší kosec nevládal a jeden z drábov ho zbičoval. Ostatní drába napadli práve vo chvíli, keď okolo prechádzal koč grófa Esterházyho.
Ten si záležitosť nedal vysvetliť, odsúdil poddaných na smrť obesením a pri poprave ho najstarší z koscov preklial. Esterházyho stíhalo jedno nešťastie za druhým, stratil syna, dcéru i manželku a plný žiaľu prosil Boha o odpustenie. Svoje hriechy vyjavil trnavskému arcibiskupovi, ktorému sľúbil, že postaví sedem kostolov. Sľub dodržal a Kostol sv. Jána Krstiteľa dal postaviť ako posledný, siedmy v poradí. Najväčším skvostom v interiéri kostola je hlavný oltár z roku 1640 od viedenských majstrov Knillinga a Knotha, Stadlera z Trnavy a majstra Ferdinanda z Cífera. Oltár je svojou výškou a šírkou jedným z najväčších svojho druhu v Európe. Návštevníkov zaujme aj maliarska a štukatérska výzdoba. Bohatá ornamentika je dielom najmä talianskych majstrov Rossa, Torniniho a Contiho. Kostol bol v 17. storočí hlavným miestom univerzitného života. Konali sa tu teologické a filozofické diskusné stretnutia, slávnostné promócie a divadelné predstavenia s biblickými námetmi. Po zrušení rehole jezuitov v roku 1773 a presťahovaní Trnavskej univerzity do Budína v roku 1777 význam kostola klesol a prázdne budovy po roku 1783 obsadilo vojsko. Kostol sv. Jána Krstiteľa je v súčasnosti katedrálnym chrámom Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Významnou udalosťou v jeho dejinách bol 11. september 2003, kedy Trnavu navštívil pápež Ján Pavol II.
Keď pápež vstúpil do mesta, rozozvučali sa zvony všetkých trnavských kostolov. Modlitebného stretnutia sa zúčastnilo okolo tisíc veriacich, pričom do Trnavy prišlo asi päťdesiat tisíc pútnikov. Darom pápeža trnavskému Katedrálnemu chrámu sv. Jána Krstiteľa bol pozlátený kalich, ktorý Ján Pavol II. odovzdal arcibiskupovi Jánovi Sokolovi.
-ľš-, foto: -ľš-