Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Predstavujeme obec Dolná Krupá

Problémom je bytová výstavba Dolná Krupá leží desať kilometrov od Trnavy a žije tu asi 2230 obyvateľov, čím sa zaraďuje k najväčším obciam trnavského regiónu. Starostu Jaroslava Hulíka sme sa opýtali na aktuálne dianie

Problémom je bytová výstavba
Dolná Krupá leží desať kilometrov od Trnavy a žije tu asi 2230 obyvateľov, čím sa zaraďuje k najväčším obciam trnavského regiónu. Starostu Jaroslava Hulíka sme sa opýtali na aktuálne dianie. „Rekonštruujeme chodníky, na ktoré dávame zámkovú dlažbu. Máme rozpracovanú Hlavnú ulicu, kde robíme asi dvojkilometrový úsek, vo finančných nákladoch to vychádza na 2,2 milióna korún.“ Hlavnú cestu by mali v Dolnej Krupej dokončiť v polovici novembra. Na kratších úsekoch pracujú aj nezamestnaní obyvatelia v rámci verejnoprospešných služieb. V mesiacoch august a september už urobili chodníky na uliciach Dopjerova a Trnavská cesta, kde položili dlažbu na sedemsto štvorcových metrov. „Občanom robíme aj nájazdy, vchody do domov a podobne,“ dodáva starosta.
V októbri bolo stretnutie starostov s dodávateľmi ohľadom kanalizácie Trnavska, na ktorú vybavovali dotácie cez ISPU. „Je prisľúbené, že do októbra 2008 bude kanalizácia v rámci Trnavska ukončená,“ hovorí Jaroslav Hulík. „U nás máme na kanalizáciu urobené projekty a vybavené je aj stavebné povolenie.“ S výstavbou kanalizácie by mali v Dolnej Krupej začať približne v apríli 2007 a podľa harmonogramu by mala byť kanalizácia do konca roku 2007 ukončená.
Podľa slov starostu je najväčším problémom v obci bytová výstavba. „Obec nedisponuje žiadnymi obecnými pozemkami. Máme tu veľmi ťažkú pozíciu, lebo občania nechcú svoje pozemky predať za prijateľnú cenu, čím sme potom obmedzení vo vytváraní nových stavebných obvodov,“ vysvetľuje starosta. Minulý rok vypracovali a schválili nový územný plán obce, v ktorom naplánovali asi tristo stavebných pozemkov pre rodinné domy. Keď však obec pristúpila k jednaniu s majiteľmi pozemkov, narazili na problémy. Obyvatelia chcú nechať pozemky pre svojich vnukov, alebo ich chcú predať za vysoké ceny, čo by obci celú výstavbu predražilo.
Foto: - starosta
Starosta obce Jaroslav Hulík.
Foto: - chodníky
V obci aktuálne dávajú na chodníky zámkovú dlažbu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kaštieľ potrebuje 220 miliónov
V Dolnej Krupej sa nachádza známy klasicistický kaštieľ. V rokoch 1800 až 1806 tu pôsobil aj Ludwig van Beethoven. V roku 1992 bol pri kaštieli sprístupnený Pamätník Ludwiga van Beethovena. „Kaštieľ sa nevyužíva, ako by mohol,“ hovorí starosta. „Potreboval by aj s parkom jednu veľkú rekonštrukciu.“ Je majetkom Slovenského národného múzea, čiže patrí pod Ministerstvo kultúry. Podľa slov starostu obce aštieľ v súčasnosti skôr chátra ako by mal rozkvitať a priťahovať turistov. Jeho návštevnosť je dnes nízka. „Pred piatimi rokmi sem chodili na tvorivé pobyty francúzski, japonskí, nemeckí umelci, no keďže nie sú financie, kaštieľ nie je tak exkluzívny a zaujímavý pre domácich alebo zahraničných návštevníkov.“ Hudobné múzeum dalo vypracovať projekt v rámci Európskej únie, podľa ktorého by finančné náklady boli približne vo výške 220 miliónov korún. Projekt však zatiaľ neprešiel.
Klasicistický kaštieľ patrí k najkrajším príkladom vidieckej architektúry na Slovensku. Naposledy bol upravovaný v rokoch 1820 – 1821 podľa projektu talianskeho architekta Antonia Pia Rigela. Ústrednou miestnosťou je veľká sála s freskami z 90-tych rokov 18. storočia, v ktorej sa konajú mnohé podujatia. Majitelia kaštieľa sa rozhodli upraviť jeho okolie podľa najmodernejších trendov anglických parkov, a tak vznikla jedna z najkrajších záhrad vtedajšieho Uhorska. Gróf Jozef Brunsvik dal okolo roku 1800 postaviť aj budovu kaštieľskeho divadielka, aby v ňom mohol organizovať divadelné predstavenia, koncerty a akadémie. Malo nezvyčajný tvar s pôdorysom pripomínajúcim korytnačky, z ktorých panciera sa voľakedy zhotovovali lýry. Práve na jeho pódiu mohol počas svojich návštev koncertovať i Ludwig van Beethoven. Divadielko však bolo v roku 1937 zbúrané.
To, či Ludwig van Beethoven skutočne navštívil Dolnú Krupú, ostáva dodnes neobjasnené. Po rekonštrukcii a sprístupnení kaštieľa v roku 1978 sa stal miestom koncertov a centrom stretávania hudobných skladateľov a umelcov.
Dejiny kaštieľa i samotnej obce sú spracované v dvoch publikáciách, ktoré vydal Obecný úrad v rokoch 1998 a 2003. Ich autorom je Stanislav Petráš, amatérsky nadšenec a znalec miestnej histórie.
Foto: - kaštieľ
Klasicistický kaštieľ patrí k najkrajším príkladom vidieckej architektúry na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

V tej Krupanskej Záhrade
V Dolnej Krupej majú bohatý kultúrny a spoločenský život. Dlhú tradíciu tu majú najmä dychové hudby. „V roku 2003 mala 130. výročie naša dychová hudba Dolnokrupani, ktorej vedúcim je v súčasnosti Ján Ištvanec. Asi pred mesiacom boli hrať na slávnostiach v Rakúsku,“ pýši sa starosta. Pred štyrmi rokmi v obci založili aj detskú dychovú hudbu pod vedením Františka Feketeho. „Ženská spevácka skupina Dolnokrupanka vydala pri príležitosti svojho 15. výročia v roku 2000 CD s názvom V tej Krupanskej Záhrade. Keď sme tu mali tento rok amerického veľvyslanca, bol ich vystúpením milo prekvapený a pozval ich na vystúpenie do Pezinka,“ teší sa úspechom Dolnokrupanky starosta.
Od roku 1993 do roku 2002 sa v Dolnej Krupej uskutočnilo desať ročníkov medzinárodného festivalu dychových hudieb DYCHFEST za spolupráce so Združením dychových hudieb Slovenska aj s finančnými prostriedkami fondu PRO-SLOVAKIA. „Vystúpili tu destiatky súborov od nás, z Čiech, Rakúska, Belgicka, Švajčiarska, Poľska, či Maďarska. Deväťdesiat percent finančných prostriedkov však musela vynakladať obec,“ vysvetľuje Jaroslav Hulík. Kvôli finančným možnostiam obce sa dohodlo, že Dychfest bude prebiehať každý rok v inej obci.
V Dolnej Krupej mali do minulého roku aj fungujúce širokouhlé kino, ale pre nezáujem ho museli v lete zrušiť.
Foto: - CD Dolnokrupanky
Vystúpenie speváckej skupiny Dolnokrupanka sa páčilo aj americkému veľvyslancovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Obec ruží a hudby
V Dolnej Krupej už desiaty rok vyvíja činnosť Rosa klub, ktorého účelom je pestovať a rozširovať v obci ruže. Pri zrode ROSAKLUBU v roku 1996 stál Stanislav Petráš, jeho prvým predsedom bol Augustín Bohunický, neskôr Juraj Kuba.
„Každoročne v lete organizujeme výstavy ruží, na ktoré chodia vystavovať aj ľudia zo Zvolena, z Bratislavy a podobne. Chceli by sme, aby obec niečím vynikala, preto sa nazývame obcou ruží a hudby,“ hovorí starosta Jaroslav Hulík.
V júni tohto roku si dôstojne pripomenuli 10. výročie existencia Rosaklubu v obci, keď zorganizovali Dni hudby a ruží. Reportáž o akcii vysielala v hlavnej spravodajskej relácii aj Slovenská televízia.
V Dolnej Krupej pomenovali aj sedem divov obce, medzi ktoré patrí klasicistický kaštieľ, park, kaštieľske divadielko, ružová záhrada, umelý kopec, kostol a rodinné mauzóleum Chotekovcov.
Ružová záhrada grófky Márie Henriety Chotekovej zažívala najväčší rozkvet v prvých troch desaťročiach 20. storočia. Majiteľka rozária sa stala uznávanou odborníčkou v celoeurópskom meradle, dokonca vypestovala nové odrody ruží. Kultivary z jej ružovej záhrady sa stali známymi ako Severokrajné ruže, ktoré vďaka svojej odolnosti našli uplatnenie aj v krajinách chladnejšieho pásma. „Pred desiatimi rokmi sa nám ozvali manželia Johann Kalbus a Jana Maliňáková z nemeckého Altdorfu, ktorí majú aj niektoré výpestky ruží od grófky. V roku 1996 nám v rámci družobnej návštevy priniesli niekoľko koreňov týchto ruží a odvtedy sme začali s výsadbou ruží v obci,“ vysvetľuje Jaroslav Hulík.
Foto: - výstava ruží
V Dolnej Krupej každoročne organizujú výstavu ruží.

Počet detí klesá
Riaditeľom Základnej školy s materskou školou Dolná Krupá je Juraj Galko. Keďže populácia v obci klesá, majú tu menej žiakov ako kedysi. „Niekedy sme mali po dve triedy v každom ročníku, dnes to vyzerá tak, že budeme mať iba po jednej triede,“ popisuje starosta. Do školy dochádzajú aj žiaci z Hornej Krupej a celkový počet je 274 detí. Materskú školu navštevuje 46 detí v dvoch oddeleniach. V decembri 2004 bola na Ministerstcvo výstavby a regionálneho rozvojka SR podaná žiadosť o poskytnutie grantu na renštrukciu základnej školy, na ktorý bola požadovaná 33 miliónov korún. „Kvôli nedostatku finančných prostriedkov nám financie zatiaľ neposkytli, projekt je v tzv. zásobníku,“ hovorí starosta. Materská škola bola umiestnená v poschodovej budove, preto mala obec veľké energetické straty. „V roku 2005 sme za obecné peniaze vo výške 2,1 milióna korún premiestnili škôlku do priestorov základnej školy.“ Momentálne tu dorábajú detské ihrisko. Treba ešte vymeniť okná, urobiť sedlové strechy, zateplenie budov, oplotenie areálu, preto starosta verí, že potrebné financie dostanú.

„Radosť pozrieť si tréning žiakov“
„Telovýchovná jednota Družstevník má pod sebou šachový oddiel a futbalový oddiel, ktorý zahŕňa žiakov, dorast i dospelých,“ popisuje športový život obce starosta. Všetky tri futbalové družstvá hrajú v najvyššej oblastnej súťaži. Štatutárom a tajomníkom telovýchovnej jednoty je sám starosta, k členmi výboru patrí Bohuš Skýpala a Emil Dekan. Žiakov a dorast trénujú a vedú František Olšovský, Daniel Nádaský, Michal Bohunický a Roman Bohunický. „Je radosť pozrieť si tréning žiakov,“ hovorí starosta, podľa ktorého majú futbalisti vytvorené dobré podmienky. Trávnik je vraj jeden z najlepších v okrese a športový areál by bolo treba ešte vylepšiť. „Sociálne zariadenia v kabínach sme rekonštruovali minulý rok,“ dodáva starosta.
„Zo športových podujatí tu máme každoročne aj bežeckú súťaž Krupská dvadsiatka, na ktorej sa tento roku zúčastnilo vyše šesťdesiat bežcov z celého Slovenska,“ hovorí Jaroslav Hulík. Poďakovanie patrí Štefanovi Mancovi, Stanislavovi Petrášovi a Karolovi Gronskému, ktorých každoročné úsilie bolo tohto roku korunované tým, že preteky boli oficiálnymi Majstrovstvami Slovenska v behu na 20 km.

Foto: – Krupská dvadsiatka
K športovým podujatiam v obci každoročne patrí aj Krupská dvadsiatka.

Memoriál Stanislava Baránka
V Dolnej Krupej je aktívny dobrovoľný hasičský zbor pod vedením Klementa Baránka. „Pravidelne sa zúčastňujú na obvodných i okresných súťažiach, na ktorých sa umiestňujú na popredných miestach,“ chváli hasičov starosta. V Dolnej Krupej majú aj dve družstvá žiakov. „Tento rok sme zorganiziovali prvý ročník Memoriál Stanislava Baránka, ktorý bol dlhoročným veliteľom požiarnikov a zomrel v pomerne mladom veku. Klement Baránek je jeho mladší brat,“ vysvetľuje starosta.
V obci funguje Slovenský červený kríž a Slovenský zväz záhradkárov, ktorý každoročne organizuje výstavy ovocia a zeleniny. Naposledy urobili výstavu v septembri. Ako nám povedal starosta, špecialistom a fanatikom v pestovaní ovocia je v Dolnej Krupej Milan Novota. Má asi päťdesiat druhov jabĺk a dvadsaťpäť druhov hrušiek, a hlavne jeho zásluhou sú spomínané výstavy vždy pestré.
V obci sa nachádza aj obecné múzeum, ktoré zachytáva históriu obce, cirkvi a školstva. „Máme tu návštevníkom čo ukázať aj ponúknuť, ale našou slabinou je to, že nemáme zariadenie, v ktorom by sa dalo stravovať. Keď sem aj nejakí turisti a hostia prídu, nemajú sa kde najesť,“ zhodnotil starosta. „Aj v budúcom období samozrejme chceme pokračovať v rozvoji obce a v zlepšovaní životného prostredia,“ dodal.
Foto: - súťaž hasiči
Dolnokrupanskí hasiči sa v súťažiach umiestňujú na popredných miestach.

Ľuboslava Štofková, foto: autorka, Stanislav Petráš


Vynálezca gitary z Dolnej Krupej
Z Dolnej Krupej pochádzal John Dopyera, známy vynálezca gitary “dobro“. V roku 1908 sa ako pätnásťročný vysťahoval s rodičmi do USA, kde si dal mnohé z nástrojov patentovať. Od roku 1992 sa na jeho počesť koná v Trnave medzinárodný dobrofest. „V obci sme mu umiestnili aj pamätnú tabuľu a pri tej príležitosti k nám zavítala jeho sestra,“ hovorí starosta. V rámci Dobrofestu sa vždy jeden koncert odohrá aj v Dolnej Krupej.
Foto: - tabuľa John Dopiera

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 8. Desať najkrajších pláží na Korfu
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Desať najkrajších pláží na Korfu
 2. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 3. Vážení poslanci, to naozaj?
 4. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 7. Vážení poslanci, to naozaj?
 8. Koniec čakania na kuriéra
 9. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 10. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 579
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 031
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 898
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 583
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 422
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 644
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 443
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 432
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 070
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 2 945
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Obyvateľka, ktorá mala dostať nájomný byt, prenechala svoje poradie rodine, ktorá prišla v priebehu niekoľkých hodín o strechu nad hlavou.


SITA 11 h

V priebehu júna ide už o štvrtú nehodu s účasťou kolobežkára.


SITA 11 h
Zámocký park v Hlohovci.

Ide o tri zámocké a kaštieľske záhrady a parky, dve mestské záhrady, no aj tri záhrady v súkromnom vlastníctve.


TASR 11 h
Cesta cez Bielu horu je neprejazdná.

Na ceste I. triedy medzi Trnavou a Senicou treba rátať s obmedzeniami.


TASR/SITA 15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda uzatvorila rýchlostnú cestu. Policajti pripomínajú, čo robiť, ak vás na diaľnici sklame auto.


a 1 ďalší 22. jún

Zástupcovia ministerstva aj poľovníkov tvrdia, že pomôcť môže radikálne zníženie stavov diviačej zveri.


23. jún

Vodič pravdepodobne nedal prednosť autu, ktoré išlo po hlavnej ceste.


15 h

Chata Ostré roky chátrala. Dostala však novú nádej.


23. jún

Už ste čítali?