rodných kultúrnych pamiatok a 184 pamätihodností mesta. Jednou z významných je súsošie Najsvätejšej Trojice, ktoré dnes stojí uprostred Trojičného námestia. Ako sme zistili, toto výnimočné dielo bolo na istý čas z centra mesta odstránené.
V roku 1695 uzavreli rektor a kancelár univerzity, mestská rada a mestský farár s trnavským mešťanom Jánom Krištofom Khienom zmluvu na vyhotovenie trojičného súsošia. Majster mal za svoju prácu dostať 1050 zlatých. Mesto sa zaviazalo dodať potrebný kameň, železo, olovo a drevo. Súsošie pozostáva z podstavca, skalného hrobu a stĺpa s plastikou korunovania Panny Márie Najsvätejšou trojicou. Súsošie bolo pôvodne orientované k mestskej veži.
Na štvorhranný základ umiestnili sochy sv. Floriána, sv. Agáty, sv. Antona Paduánskeho a sv. Františka Xaverského. Oproti pôvodnému zámeru štvoricu svätcov doplnili o sochu sv. Rozálie, patrónky chorých na mor, ktorá leží v skalnom hrobe. Do stredu stien umiestnili erby Trnavy, Uhorska, Immaculaty a biskupa Štefana Dolného. Po druhej svetovej vojne komunistický režim najprv rozhodol o premiestnení súsošia do rohu námestia, v decembri roku 1949 bolo však z námestia odstránené. Komunisti ho rozobrali, pričom sa z pôvodného diela zachovalo 55 percent, a uložili na viacerých miestach, takže generácia narodená v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia nemohla toto výnimočné dielo spoznať. Až po revolúcii v roku 1989 prišli Trnavčania opäť s myšlienkou vrátiť súsošie Najsvätejšej Trojice na pôvodné miesto.
Jeho odhalenia a slávnostného posvätenia sa obyvatelia dočkali 21. novembra 1993.
–ľš-, foto: -ľš-