íne, v nadmorských výškach 600 až 1000 metrov,“ povedala nám odborníčka z oblasti záhradníctva a špecialistka na okrasné dreviny Zuzana Ďurišová.
Ďalším vzácnym stromom, ktorý môžu Trnavčania na Prednádraží nájsť, sú dve približne desať metrov vysoké sekvoje. Sekvoja patrí vo svete medzi najstaršie žijúce stromy. Vo svojej vlasti, ktorou je Kalifornia v Spojených štátoch amerických, dorastá sekvoja do výšky sto metrov a dožíva sa až štyri tisíc rokov. Tieto dreviny museli byť podľa odborníčky do Trnavy dovezené zo zahraničia a na Slovensku sa v súčasnosti takéto nachádzajú len v niektorých historických parkoch. „Medzi najzaujímavejšie stromy, ktoré v spomínanej lokalite môžeme nájsť patrí aj päť metrov vysoký amrovník styraxový. Ľudia ho spoznajú podľa toho, že má podobné listy ako javor. Na jeseň ich však vyfarbuje všetkými farbami. Rastie tam aj veľa druhov kalín, jedlí, cezmíny a smrekov. Nájdeme tam smrekovec opadavý v obrovskej veľkosti a alej z duba letného. Hoci tento strom pochádza z našej oblasti, veľmi málo sa vyskytuje, pretože sa len ťažko ujme,“ netajila nadšenie Zuzana Ďurišová.
Keď sme sa spolu s ňou na toto miesto vydali, naskytol sa nám úžasný pohľad. Idúc po úzkych asfaltových a trávnatých chodníčkoch, sme mohli každým krokom pozorovať nové a nové druhy krov i stromov hýriace všetkými farbami. Mali sme pocit, že sa nachádzame síce v spustnutej a zanedbanej, ale predsa v botanickej záhrade. Toto prekrásne miesto, uprostred nášho pretechnizovaného sveta na nás pôsobilo ako balzam. A podobne by iste mohlo pôsobiť na veľa ďalších ľudí, keby...
Mnohí Trnavčania o existencii tohoto miesta a týchto vzácnych drevín ani len netušia, hoci okolo denne prechádzajú Niet sa čomu čudovať. Veď pozemok, na ktorom rastú je v dezolátnom stave. „Tieto stromy, hoci mnohé z nich sú u nás raritou, nie sú vôbec udržiavané. Sú zarastené burinou až do výšky jeden a pol metra. Obrastené sú tiež rôznymi popínavými drevinami, takže niektoré z nich ani nevidno,“ skonštatovala Zuzana Ďurišová, podľa ktorej je to však obrovská škoda, pretože niektoré z týchto drevín sú naozaj raritou a veľkou vzácnosťou.
Renáta Kopáčová