amätná tabuľa s jeho portrétom a životopisnými údajmi a pri 240. výročí budovu fary odkúpili od cirkvi a adaptovali na muzeálne ciele. Pri návšteve Pamätného domu Juraja Fándlyho na vŕšku na okraji obce nás minulý týždeň milo prekvapili mladé sprievodkyne, 12-ročná Michaela a 13-ročná Martina Lopatkové z Naháča.
„Sprevádzame tu už asi pol roka,“ prezradila nám sympatická Martina. „Predchádzajúci sprievodca bol starší pán, ktorý už nevládal a mal výpadky pamäte, “ vysvetlila. Obe dievčatá sa zaujímajú o históriu, preto sa im táto práca páči. „Začiatky boli ťažké, pretože sme doteraz neboli zvyknuté na to, že sa na nás niekto stále pozerá,“ dodala Martina. So sestrou sa zároveň zhodli, že pred ľuďmi ešte občas majú trému. Keď sú dievčatá v škole, sprevádza v Pamätnom dome Juraja Fándlyho ich mama, Jana Lopatková.
Juraj Fándly sa narodil v Častej. Po vysvätení za kňaza ako kaplán účinkoval viac ako tri roky v Seredi a tri mesiace v Lukáčovciach. V roku 1780 sa stal farárom v Naháči, odkiaľ po 27 rokoch odišiel s podlomeným zdravím na dobrovoľný odpočinok do Dolian. Patril k vedúcim osobnostiam skupiny bernolákovcov, ktorá na čele s Antonom Bernolákom uzákonila slovenčinu ako spisovný jazyk. Expozícia Pamätného domu Juraja Fándlyho je rozdelená do dvoch častí. V prvej sú dokumenty o živote a diele tohto národného buditeľa a prezentované fotokópie jeho diel, ktorými sa snažil inšpirovať roľníkov pri práci. Je tu prezentovaný aj dobový interiér, v ktorom Juraj Fándly tvoril. Druhá časť expozície má národopisný charakter. "Čierna kuchyňa" a ďalšie tri miestnosti prezentujú odievanie a zamestnanie roľníckeho a remeselníckeho obyvateľstva regiónu. V záhrade sa nachádza včelín s figurálnymi slamenými úľmi a stromková výzdoba dávnych sort s nekvitnúcou Fándlyho jabloňou. Ako sme sa presvedčili, jej plody sú veľké a chutné, ale nemajú jadierka.
Ide o cennú biologickú zvláštnosť, ktorá sa zachovala vďaka Fándlyho pozorovateľským schopnostiam a vďaka pozornosti Alojza Kaššáka, ktorý ju v polovici 20. storočia znovu objavil a preštepením zachoval.
Mladé sprievodkyne nám vysvetlili, že Pamätný dom Juraja Fándlyho navštevujú najmä školáci a študenti stredných škôl v rámci letných školských výletov, je však prístupný stále. Návštevníci sa musia vždy dopredu ohlásiť, aby bol na prehliadku zabezpečený sprievodca.
Ľuboslava Štofková