šetko oblečenie od toho dymu napáchne a niekedy sa na ňom dokonca usadia i sadze,“ posťažovala sa nám nahnevaná čitateľka.
Pálenie odpadu z domácností ako sú plasty, gumy, textil či spaľovanie odpadu zo záhrad, teda konárov a lístia je zakázané ako zákonom o odpadoch, tak i zákonom o ochrane pred požiarmi. Potvrdila nám to aj pracovníčka odboru životného prostredia Mestského úradu v Trnave Alena Dostálová. „Ten, kto spaľuje odpad, či už zo záhrady alebo z domu, sa dopúšťa protiprávneho konania a hrozí mu tak pokuta až do výšky päť tisíc korún,“ uviedla.
Na druhej strane je podľa jej slov spaľovanie takéhoto odpadu aj veľmi škodlivé. Pri jeho spaľovaní vzniká zvýšené množstvo nebezpečných jedov a škodlivých látok, ktoré vážne ohrozujú zdravie ľudí. Dôvodom je najmä to, že teploty, pri ktorých horenie prebieha sú na dokonalé spálenie týchto jedov veľmi nízke. Výsledkom je potom, podľa odborníkov, nedokonalé spaľovanie, pri ktorom do ovzdušia uniká čpavok, fenoly, kyanidy či dechty. Tieto látky nielenže nepríjemne zapáchajú, ale dráždia aj sliznice horných dýchacích ciest, vedú k bolestiam hlavy, alebo pôsobia ako nervový jed. „Chcem tiež upozorniť na skutočnosť, že občania mesta sú povinní komunálny odpad ukladať do smetných nádob. Veľkoobjemový odpad z domácnosti môžu bezplatne odovzdať v zberných dvoroch na území mesta. Okrem toho majú možnosť tento odpad uložiť do veľkokapacitných kontajnerov, ktoré sú vždy na jar a na jeseň rozmiestnené v uliciach mesta. Odpad z orezov stromov, viniča a iný zelený odpad zo záhrady môžu v tomto čase občania ukladať výlučne vedľa kontajnerov, pretože sa následne spracováva v kompostárni,“ vysvetlila Dostálová. Veľkokapacitné kontajnery budú podľa jej informácií v uliciach Trnavy rozmiestnené práve počas tohto týždňa.
Renáta Kopáčová