Zdôrazňujú pritom, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je morálnym apelom. Napriek štrajkovej pohotovosti väčšiny pedagógov, vyučovací proces pokračuje.
„Fakulta je v súčasnosti ekonomicky stabilizovaná, personálne dobudovaná a má akreditované všetky študijné programy,“ povedal na tlačovej besede minulý štvrtok hovorca štrajkového výboru Jozef Hlinický. Ako uviedol, v rámci hodnotenia vysokých škôl a ich fakúlt a v rámci pridelených prostriedkov na vedecké aktivity sa fakulta umiestnila na popredných miestach. „Tieto výsledky pritom dosiahla pod vedením dekanky Evy Naništovej,“ dodal.
Podľa neho sa senát počas svojho doterajšieho desaťmesačného pôsobenia prioritne zaoberal odvolávaním dekanky. „Zišiel sa na jednom riadnom a šiestich mimoriadnych zasadnutiach. Na štyroch z nich sa venoval jej odvolávaniu. Tieto návrhy boli opakovane podávané tým istým pedagógom a tromi študentmi, pričom sa vždy uvádzali odlišné dôvody. Vyvstáva otázka, či nešlo o zaujatosť voči jej osobe,“ skonštatoval. Ako sa domnievajú hovorcovia štrajkového výboru, senát vážne poškodzoval záujmy fakulty, pretože si neplní svoje povinnosti a koná obštruktívne. Zhodli sa aj na tom, že odvolaním dekanky sa narušil základný chod fakulty v čase prípravy akreditačného a evaluačného procesu. Prispel tak k výraznému poškodeniu kredibility fakulty, jej dobrého mena a spôsobil jej oslabenie, čo môže viesť k stagnácii a brzdiť jej rozvoj. „Dokladom vážnosti celej situácie je skutočnosť, že dve tretiny zo šesťdesiatichpiatich pedagógov v priebehu dvadsiatich štyroch hodín podpísali petíciu za odstúpenie členov senátu,“ dodali predstavitelia štrajkového výboru. Podľa nich by bolo v prospech fakulty lepšie, keby sa uskutočnili nové voľby do senátu, aby sa tak pristúpilo k riešeniu problému.
„Fakulte chceme vrátiť normálny rozvoj a fungovanie,“ zdôraznil Hlinický.
„Ide nám o nápravu. Hoci nie je možné, aby sa dekanka vrátila, minimálne požadujeme aby tí, ktorí tak konali, sa zodpovedali akademickej obci a mali odvahu abdikovať,“ dodali spoločne. Podľa predsedu akademického senátu Vladimíra Rábika si však senát plní svoje povinnosti a funguje v zmysle platných predpisov. Tvrdí, že problém týkajúci sa dekanky sa neriešil na základe impulzu jedného človeka ani úzkej skupiny. „Zvažovali sme celý vývoj, ktorý prebiehal na fakulte už niekoľko mesiacov,“ skonštatoval. Pripomenul, že senát musí teraz zabezpečiť voľbu nového dekana. Žiadosť o abdikácu preto vníma ako hazard. „Mohol by sa tým narušiť právny postup na fakulte, ktorý si ako predseda nemôžem dovoliť,“ vyhlásil.
Podľa rektora univerzity Petra Blaha je súčasná situácia vnútornou záležitosťou fakulty. „Dokáže ju vyriešiť vlastnými silami a kroky smerujúce k ovplyvňovaniu zvonku je potrebné považovať za neprípustné,“ uviedol vo svojom stanovisku. Ďalej vyzval štrajkujúcich, aby začali rokovania s predsedom senátu, ku ktorému ich písomne vyzval a povereným dekanom fakulty, s cieľom prijať konkrétne opatrenia k vyriešeniu situácie.
Rámik.
Prečo študenti štrajkovali
Študenti z odboru filozofie na FF TU vstúpili do štrajku ešte v utorok 3. októbra. Išlo o kultivovaný štrajk bez transparentov, do ktorého sa zapojilo približne päťdesiat študentov. Ako tri hlavné dôvody uviedli stratu dôvery ku kompetentným predstaviteľom predstaviteľom katedry a fakulty, porušenie práva študentov na slobodu prejavu a slobodu vedeckého bádania a nesúhlas s novým študijným programom. Takmer dvojtýždňový štrajk študentov však vyústil až do odvolania dekanky, hoci študenti ho vo svojom vyhlásení nežiadali.
- pn -