Niektorí obyvatelia z Bučian sa nám posťažovali, že už dlhší čas nemôžu piť vodu z vodovodu. Voda, ktorá im do domácnosti z obecného rozvodu priteká, je hrdzavá. Problém však podľa starostu obce Šebastiana Lančariča nie je celoplošný. Týka sa iba ulice, kde je nízky odber vody a preto v potrubí so železnými zvarmi hrdzavie.
Rodina Doležajovcov sa do obce Bučany presťahovala pred piatimi rokmi. Bývanie im značne znepríjemňuje zhrdzavená voda. „Keď sme napúšťali bazén a toalety, všetko bolo zanesené,“ hovorí rozhorčene Ivana. „Náš syn má kožné problémy. Lekárka nevylúčila, že by to mohlo byť z vody.“ Hoci minulý týždeň v obci prečisťovali potrubie, podľa Ivany sa tento problém opakuje pravidelne. „To by museli potrubie čistiť každých pätnásť dní,“ tvrdí. Problémy s hrdzavou vodou majú podľa nej viackrát do roka a trvajú tri až štyri dni.
Potvrdila nám to aj Eva Kollárová, ktorá býva v rodinnom dome oproti.
„Čaj a malinovky robím len z prevarenej vody. Zabijem tak síce baktérie, ale všetky kovy ostanú. To sa môže prejaviť až za niekoľko rokov,“ povedala.
Hygienici Doležajovcom odobrali vzorky vody naposledy v máji. Výsledky analýzy nespĺňali požiadavky na kvalitu pitnej vody. V júni sa však novelizoval zákon o verejnom zdravotníctve. Podľa neho prekročenie hodnoty pre železo a mangán je prípustné, pokiaľ sú z geologického podlažia. Tomáš Hauko z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva nám uviedol, že posledný monitoring robili v obci na začiatku októbra. „Ten potvrdil, že voda je zdravotne nezávadná.“
V iných častiach obce ale problém s nadmerne hrdzavou vodou nemajú. „Občas nám síce trochu taká tečie, ale to len vtedy, keď prečisťujú potrubie,“ povedala nám nemenovaná obyvateľka Bučian. Podľa starostu býva rodina Doležayovcov na ulici, kde nie je veľa domov. Odber vody je tu preto nižší ako v iných častiach obce. „Vzhľadom na to, že voda je železitá sa stáva, že v potrubí so železnými zvarmi zhrdzavie a zmení farbu. Fakticky jej však ale nič nie je,“ presviedčal nás starosta. Riešenie problému vidí v dávkovači. Ten by sa namontoval na potrubie a cez neho by sa do vody pridávala látka, ktorá by hrdzu rozpúšťala. Ak však náklady nebude možné pokryť z rozpočtu obce, obyvatelia sa dočkajú zvýšenej ceny za vodu. „Dávkovač nám firma ponúkla za 300 tisíc korún. Ak budú ľudia chcieť mať kvalitnú vodu, budú si musieť priplatiť. Na najbližšom zastupiteľstve sa budeme opäť týmto problémom zaoberať. Nie je to tak, že by sme nehľadali riešenie,“ dodal starosta.
Rodiny už toho majú dosť a uvítali by, keby sa už problém konečne začal riešiť. „Radšej si priplatím, ako by som mal platiť veľké peniaze za vodu, ktorá je závadná,“ dodala Kollárová.
Lenka Juríková, foto: autorka