Jedným z nich je 56-ročný prednosta Detskej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave a zároveň poslanec trnavského samosprávneho kraja Stanislav Križan (SF). Do decembrových volieb ho ako spoločného kandidáta postavila koalícia Smer-ĽS HZDS-SNS-SF. Tretím v poradí je 49-ročný stavebný inžinier a bývalý exposlanec národnej rady Igor Pinkava, ktorého nominovala politická strana HZD. Ako uviedla tlačová agentúra TASR, súčasný primátor bude mať zo všetkých krajských miest najmenej protikandidátov. Pohľad na potenciálne výsledky volieb však nemusí byť jednoznačný, ale môže byť aj prekvapivý.
O budúcom primátorovi Trnavy bude rozhodovať mnoho faktorov.
A hoci sa predvolebná kampaň ešte ani nezačala, dvaja kandidáti za uplynulé dva týždne už dali na svojich tlačových besedách jasne najavo, čo mesto potrebuje. Bošnák, ktorý zastáva funkciu primátora už tretie volebné obdobie, sa domnieva, že výmeny vo vedení samosprávy by mohli so sebou priniesť zmeny vo výkonnom aparáte. „Každá takáto výmena kádrov predstavuje zabrzdenie a zmeškanie zhruba jeden a pol roka,“ povedal na tlačovej besede. Jeho protikandidát Križan však tvrdí opak. „Po šestnástich rokoch by mali prísť noví ľudia a priniesť nové myšlienky,“ povedal. Ako uviedla TASR, Križan chce osloviť všetkých voličov, ktorí pociťujú. Podľa neho mesto potrebuje zmenu a preto je potrebné prehodnotiť aj niektoré priority jeho doterajšieho vedenia. Pinkava, ktorý svoju pozíciu voči ďalším dvom súperom vníma ako vyrovnanú, je podobného názoru. Ako pre naše noviny uviedol, Bošnák je na svojom poste už dlho a mesto potrebuje zmenu, nové nápady, myšlienky i nových ľudí.
Obyvatelia Trnavy majú však pohľad na kandidátov rôzny. „Jeden za osemnásť, druhý bez dvoch za dvadsať. Je úplne jedno, kto ním bude, pretože všetci sú rovnakí,“ povedal nám jeden Trnavčan. Niektorí kandidátov ešte nepoznajú. Podobne je na tom aj 24-ročný Martin, ktorý z nich pozná jedine Bošnáka.
„Na základe toho, čo pre mesto doteraz urobil, si myslím že by mal byť primátorom aj naďalej,“ reagoval. Našli sa však aj takí, ktorí tvrdia, že stoličku primátora by už mal definitívne opustiť a dať šancu druhým. „Mne je jedno, kto bude primátorom. Môj hlas o tom určite nerozhodne,“ vysvetlil 63-ročný Jozef. V koho prospech občania rozhodnú je otázne. Či budú podstatné sympatie, politická príslušnosť, preferencie alebo osobná skúsenosť, ostáva na nich.
Do úvahy však prichádza viacero alternatív. Jedno je isté, komunálne voľby budú o ľuďoch. Koniec koncov, to všetko sa ukáže už 2. decembra.
Petra Nagyová
RÁMIK:
O poslanecké kreslá v blížiacich sa voľbách do orgánov samosprávy zabojuje spolu 128 kandidátov. Najmladším zapísaným je 25-ročný muž na kandidátke politickej strany ANO a najstaršou je 71-ročná žena na kandidátke HZD. Politické strany museli zo zákona podávať kandidačné listiny do 8.októbra. Ako uviedla Mišíková, ani u jedného kandidáta, či už na post primátora alebo mestského poslanca, neboli problémy s registráciou.
-pn-,TASR