* Každý, kto pozná súťaž Ex libris Hlohovec, vie, že ste jej dušou. Ako sa zrodila myšlienka podujatia?
- V jedno popoludnie pred desiatimi rokmi prišli za mnou pán Viktor Chrenko a pani Eva Úradníková s nápadom zorganizovať pre hlohovské základné školy súťaž v tvorbe knižnej značky. Ako ju budeme organizovať, financovať, propagovať na Slovensku i v zahraničí, sme riešili postupne, niekoľko týždňov, mesiacov, rokov…, ale v to popoludnie vznikla medzinárodná výtvarná súťaž v tvorbe knižnej značky pre deti od 12 do 15 rokov Ex libris Hlohovec, ktorej prvý ročník sa konal v roku 1997.
* S akou ideou ste súťaž pripravovali?
- Naším hlavným cieľom bolo a je povzbudiť deti k tvorivému tráveniu voľného času, priviesť ich späť ku knihe, k vzdelávaniu. Myslím, že v prípade 11 388 detí, ktoré sa do súťaže počas desiatich rokov jej trvania zapojili, sa nám to podarilo. Ďalším trvalým cieľom súťaže je dialóg medzi deťmi z rôznych štátov Európy, Ázie a Južnej Ameriky. Vďaka finančnej podpore UNESCO sa v Hlohovci stretávajú deti z krajín s odlišným sociálnym a kultúrnym dedičstvom, spoznávajú sa, vznikajú nové priateľstvá, búrajú sa bariéry. Naším želaním je, aby v nich toto posolstvo ostalo aj v dospelosti.
* O čom vypovedá desať rokov súťaže Ex libris?
- Hovorí o tvorivosti detí, o ich nadšení, o kráse, ktorú vkladajú do malých dielok zvaných ex libris. Hovorí však aj o učiteľoch, knihovníkoch a všetkých ľuďoch, ktorým záleží na tom, aby z dnešných detí vyrástli skvelí dospelí ľudia. Hovorí aj o inštitúciách a jednotlivcoch, ktorí túto myšlienku podporujú. Bez nich by súťaž nemohla byť taká úspešná a jej výsledky také pekné. V mene detí i organizátorov im veľmi ďakujeme