v Trnave a veľkým počtom menších okolitých obcí. Zákazka presahuje 1 miliardu korún a mala by byť dokončená na budúci rok.
Z necelých 130 tisíc obyvateľov v regióne je napojených na kanalizáciu iba 62 percent. „Cieľom tohto projektu bolo naplnenie európskych kritérií pri vypúšťaní odpadových vôd do tokov, akými sú rieky a potoky,“ vysvetlil technicko-prevádzkový námestník generálneho riaditeľa Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS) Jaroslav Kuběna. „Z hľadiska životného prostredia má táto stavba význam preto, že potok Trnávka, do ktorého sa vypúšťajú odpadové vody, výrazne zlepší svoju kvalitu a budú doň vypúšťané oveľa kvalitnejšie vody,“ dodal. Čističku uviedli do prevádzky už v roku 1996, ale v súčasnosti prechádza významnou intenzifikáciou. Po skončení navrhovaného projektu by sa o tri roky mala významne zlepšiť kvalita životného prostredia nielen v meste, ale aj v ďalších dvadsiatich siedmich obciach regiónu. „Stavbu začalo pripravovať Združenie miest a obcí pred šiestimi rokmi. V roku 2003 podali žiadosť na ministerstvo financií o spolufinancovanie z európskych fondov a bolo podpísané finančné memorandum medzi Slovenskom a Európskou úniou,“ informoval nás námestník. Okrem Slovenska a EU naň poskytla finančné prostriedky aj TAVOS. Náklady na rekonštrukciu a dostavbu kanalizácie pritom predstavujú 22,7 milióna eur (872 miliónov korún) a na čistiareň odpadových vôd sú vyčíslené v hodnote 3 a pol milióna eur (vyše 132 miliónov korún). Ministerstvo financií uvoľnilo na rekonštrukciu čističky asi 26 miliónov a na kanalizáciu vyše 144 miliónov korún.
Okrem toho však TAVOS pripravuje aj ďalšie projekty, ktoré sa budú týkať dostavby kanalizácie v Maduniciach a v Leopoldove a dostavby kanalizačných sietí v celom trnavskom regióne.
Petra Nagyová, foto: autorka