am úspor. O to väčšie však bolo jeho sklamanie, keď nemal možnosť nimi zaplatiť. „Nechceli mi ich zobrať v obchode, ani na pošte a v banke mi vypočítali také poplatky za ich výmenu, že by mi z nich takmer nič nezostalo,“ rozpovedal nám o svojich peripetiách s mincami a dodal, „drobné mince vari nie sú peniazmi, keď sa nimi nedá nikde zaplatiť?“
Podľa informácií pracovníčky právneho oddelenia Slovenskej obchodnej inšpekcie v Trnave Miroslavy Šimkovej, fyzické a právnické osoby nie sú povinné prijať pri platbe viac ako dvadsať kusov rovnakých alebo tridsať kusov rôznych mincí. Jej slová pre MY–Trnavské noviny potvrdil aj hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Igor Barát. „Tieto mince, roztriedené podľa nominálnych hodnôt, môže čitateľ predložiť na bezplatnú výmenu v ktorejkoľvek expozitúre Národnej banky Slovenska alebo priamo na ústredí NBS v Bratislave počas pokladničných hodín,“ vysvetlil hovorca.
Najbližšia expozitúra NBS pre obyvateľov trnavského regiónu je v Bratislave na Tomášikovej ulici, prípadne ústredie NBS na Ulici Imricha Karvaša 1. „Spomínaný pán samozrejme nemusí cestovať osobne, túto službu mu môže poskytnúť ktokoľvek z jeho okolia, kto pocestuje do niektorého z miest, kde pôsobí niektorá expozitúra NBS,“ doplnil hovorca, podľa ktorého môže zhromažďovanie platných obehových mincí bez vážneho dôvodu okrem problémov, aké mal náš čitateľ, tiež narúšať pri ich výmene plynulosť hotovostného peňažného obehu. NBS preto takúto formu sporenia dôrazne neodporúča.
Renáta Kopáčová