školy.
Domováci si odpočinú aj od jednotvárneho života v sociálnom zariadení a naberú nové podnety a zážitky pod vedením mladých a tvorivo zapálených dobrovoľníkov a odborníkov vyškolených v sociálnej či psychologickej oblasti. Ak mali behom leta novinári uhorkovú sezónu, spomínaní mladí nadšenci nemali o aktivity núdzu. Tento rok sa totiž trnavskej pobočke Úsmev ako dar podarilo usporiadať šesť táborov, na ktorých bolo dovedna vyše stosedemdesiat účastníkov. ,,Toto leto sa nám aj vďaka našim sponzorom a projektom mimoriadne vydarilo, pretože sme podstatne rozšírili okruh ľudí, pre ktorých boli tábory určené. Totiž tentoraz naše letné aktivity neboli zamerané len pre detské domovy, ale napríklad aj pre ich biologických rodičov, čím sme umožnili spoločne stráviť aspoň jeden týždeň rodinám, ktoré z rôznych príčin nemôžu spolu žiť. Taktiež sme robili aj jeden tábor pre deti náhradných rodičov, “ pochválil tohtoročný úspech pracovník trnavskej pobočky Juraj Štofej. Jeden z táborov bol zameraný na napĺňanie projektu Cesta k poznaniu, ktorého cieľovou skupinou sú obyvatelia detských domovov stojaci na prahu dospelosti. Účelom je počas celého roku zaúčať do počítačových a jazykových zručností, ktoré pomôžu ich absolventom presadiť sa na trhu práce.
Na otázku, ktorý z táborov bol pre Štofeja najlepší, odpovedal bez váhania: ,,Určite sú veľmi dôležité všetky, ale najviac sa teším z dvoch táborov, ktoré mali tento rok premiéru. Jeden sme robili pre deti z krízových rodín z Coburgovej ulice. Druhý sme usporiadali v spolupráci so saleziánmi a so združením Laura pre ukrajinské deti, ktorý sa uskutičnil v Užhorode. To sú také dve špecialitky, z ktorých máme obrovskú radosť.“
Možno by bola oveľa výrečnejšia, než tento článok, slohová práca niektorého z účastníkov o prežitom lete, ktorými už tradične po prázdninách vítajú učiteľky svojich žiakov. A možno aj vďaka aktivitám tejto organizácie budú mať deti na slohoch určite o čom písať.
Matej Karásek