Po skončení výkonu trestu sú voči ostatným uchádzačom o prácu znevýhodnení svojim podpriemerným vzdelaním a vo všeobecnosti sa môžu uchádzať nanajvýš o nekvalifikované pracovné miesta,“ vysvetlil nám Martin Krajňák z Občianskeho združenia Andros, ktoré sa v rámci projektu Nový Štart začalo špecializovať práve na vzdelávanie a pomoc osobám vo výkone trestu pri ich zaradení do spoločnosti. „Zamerali sme sa na pomoc osobám v prvej a druhej nápravno-výchovnej skupine, ktoré sú pred koncom ich výkonu trestu, aby sa mohli umiestniť do pracovného procesu,“ uviedol Krajňák.
Osoby vo výkone trestu odňatia slobody pritom prechádzajú tromi zložkami vzdelávacieho programu. Jednou z nich sú kurzy sebaprezentácie, ktorých cieľom je usmerniť a rozvíjať komunikačné schopnosti odsúdených, aby sa dokázali prezentovať pred zamestnávateľmi a tým ľahšie vstupovali na pracovný trh. Okrem toho majú možnosť naučiť sa práci na počítači a treťou zložkou programu je motivačný tréning. „Ten je bodkou celého vzdelávacieho programu. Jeho úlohou je podporiť odsúdených v rozvíjaní ich pozitívnych schopností a pripraviť s nimi akčný plán, ktorý im umožní vyriešiť otázky ohľadne toho, kam budú smerovať ich kroky po prepustení, čo budú robiť, ako to zvládnu a ako to všetko dosiahnu,“ dodal Krajňák.
V rámci prvej nápravno-výchovnej skupiny sa v hrnčiarovskom ústave na výkon trestu odňatia slobody vzdeláva sto odsúdených.
Petra Nagyová