ovala?,“ opýtala sa nás v utorok ráno telefonicky nešťastná mamička.
Jej slová o výskyte vší v škole nám potvrdila aj riaditeľka Základnej školy na Vančurovej ulici v Trnave Anna Čapošová. Podľa jej slov tomu nevedia zabrániť. „Je to skôr na rodičoch a možno aj o osvete. My sme začali hneď pripravovať opatrenia. Triedne učiteľky napísali žiakom do slovníčkov oznam, aby im rodičia prezreli hlavy a umyli im vlasy na to určeným šampónom,“ vysvetlila riaditeľka.
Prameňom nákazy pedikulózou, ako sa toto infekčné parazitárne ochorenie volá, je podľa odborníkov zavšivený jedinec. Z neho sa vši môžu jednoduchým preliezaním napríklad pri spoločných hrách detí pri počítačoch, na pieskoviskách, stanovačke, požičiavaní si čiapok, dostať na ďalšie dieťa. Tiež pri vypadnutí vši na golier sa môže voš dostať na šaty druhých osôb v šatníkoch či skriniach. Zavšivenie dnes nepatrí podľa odborníkov k výsadám ľudí žijúcich v slabších sociálnych podmienkach, môže postihnúť i ľudí s vysokou úrovňou osobnej hygieny. K opakovanému zavšiveniu môže prísť pri podcenení zavšivenia, ktoré sa vyskytne v kolektíve.
Zodpovednosť za odvšivenie dieťaťa majú rodičia, pedagogickí pracovníci sú povinní na tento problém upozorniť. V ojedinelých prípadoch môže riešiť problém zavšivenia aj praktický lekár. Pre MY – Trnavské noviny to potvrdila aj vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave Miriam Ondicová. Základom likvidácie vší je podľa jej slov dôkladné prezretie celej vlasatej časti hlavy. Pri výskyte vší v kolektíve, aj keď ich u svojho dieťaťa nenájdeme, odporúčajú odborníci poumývanie vlasov niektorým z prípravkov určených na tento účel. „Ide o šampón Parasidose, vlasový gél Devos, Deparol, Diffusil H spray, ktorý pôsobí súčasne aj na hnidy, alebo Neemoxan – kondicionér. Je potrebné dodržiavať návod na použitie uvedený na každom prípravku. Úspešnosť liečby je lepšia vtedy, keď sa odvšivovacia kúra zopakuje po 6 – 12 dňoch. Napriek všetkému úsiliu, vzhľadom na možný vznik odolnosti vší na tieto prípravky je úspešnosť čisto chemických postupov len asi 80 percent. Z tohto dôvodu pri zavšivení je dôležité aj opakované mechanické vyčesávanie mokrých vlasov hustým hrebeňom dva- až trikrát týždenne po dobu jedného mesiaca,“ vysvetlila Ondicová. Ľudové prostriedky, ktoré sa používali v minulosti na riešenie tohto problému, ako napríklad petrolejový zábal, sú podľa odborníčky zakázané, vzhľadom na vysoké riziko poškodenia zdravia. Pre likvidáciu pedikulózy je podľa Ondicovej nutné ošetrenie hrebeňov, kief Biolitom P – 81. Textílie uteráky, posteľnú bielizeň, čiapky, čelenky je potrebné vyprať, vyvariť a vyžehliť.
Renáta Kopáčová
RÁMIK
Pedikulóza, zavšivenie lezúcimi všami, je infekčné parazitárne ochorenie. Pôvodcom nákazy je nepatrný bezkrídly cudzopasný hmyz, voš detská, ktorá prežíva vo vlasatej časti hlavy. Najčastejšie sa vyskytuje na zátylku, spánkoch a okolo uší. Priemerná dĺžka dospelej vši je 3 týždne. Svoje vajíčka, hnidy, kladie ku korienkom vlasov, ktoré na ne pripevňuje pevným nerozpustným tmelom. Dĺžku zavšivenia môžeme odhadnúť podľa vzdialenosti hnidy od korienkov vlasov. Dospelé samičky za svojho priemerne trojtýždňového života nakladú asi 100 až 140 vajíčok. Vši sa živia cicaním krvi hostiteľa. Pri bodnutí vylučujú do pokožky sekrét, ktorý spôsobuje nepríjemné svrbenie, ktoré núti k škrabaniu. Takto vzniknuté ranky sa môžu následne infikovať, až môže vzniknúť hnisavé ochorenie kože so zdurením lymfatických uzlín.
-rk-