Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky
A NEODKLADAJME NA TEN ČAS LÁSKU, POKOJ A POROZUMENIE DO VITRÍNY, NEOŠÚCHAJÚ SA

Dovidenia o rok, Trnavské dni!

Stretajú sa každoročne, vždy tretí septembrový víkend. Osobnosti zo všetkých sfér ľudského bytia - vedci, lekári, technici, chemici, manažéri, umelci, športovci, veľvyslanci, riaditelia, literáti a iní, ktorých spoločnou láskou je Trnava. Jedni sa v nej n

arodili, druhí v nej žili, ďalší si pozitívny vzťah k nej vypestovali z nejakého iného dôvodu. Prichádzajú zo susedných miest a štátov i zo zámoria na pozvanie mesta, aby v ňom strávili štyri dni bohato naplnené pripravenými podujatiami. V dňoch 14. až 16. septembra 2006 sa do histórie zapísal už trinásty ročník podujatia Trnavské dni, ktorých mottom sú od počiatku Láska, pokoj a porozumenie.
Do Pamätnej knihy mesta Trnava počas prijatia na radnici sa za tie roky zapísali desiatky, ba stovky účastníkov, z ktorých sa mnohí vracajú do mesta pravidelne, iní sporadicky, a niektorí sa už nikdy nevrátia. Väčšina z tých, ktorí prichádzajú, Trnavu nielen navštevujú, ale prinášajú v rôznych formách kus svojho umu, či zručnosti. Hostia prichádzajú, aby si spolu s Trnavčanmi zaspomínali na aktuálne výročia, znovu obzreli historické zákutia i všetko nové v malom Ríme, porozprávali sa o všetkom prežitom, pochválili úspechmi, podelili o radosť i bolesť - tak ako to býva v dobrej rodine. „Sme rodinou, ktorá je spojená svojím mestom, jeho ulicami, zákutiami a hlavne duchovnou a kultúrnou tradíciou,“ píše primátor Bošnák v úvodníku Ročenky Klubu priateľov Trnavy, ktorá pri príležitosti Trnavských dní 2006 vyšla. Na vnútornej strane prebalu oboznamovala podrobne s programom tohtoročného podujatia, ktoré bolo do bodky naplnené.
Od štvrtkového telemostu s Torontom až po záverečný koncert z rámca Trnavských organových dní. Ekumenická pocta pápežovi Jánovi Pavlovi II., spomienka pri pamätníku Mikuláša Schneidra-Trnavského, výročné zasadnutie Klubu priateľov Trnavy, vernisáže troch výstav výtvarníkov - Romana Krča-Krella, Miloša Balgavého a Oskara Čepana, odhalenie pamätnej dosky Alfreda Wetzlera, prehliadka kláštora jezuitov, reštaurovaného kostola Nanebovzatia Panny Márie, prezentácia troch nových kníh, beseda v televízii a trojhodinový galaprogram Vitajte v kaviarni Dobrý pocit, plný významných a populárnych ľudí, to všetko a ešte veľa ďalších podujatí stihli účastníci stretnutia. Aj keď sa v nedeľu oficiálne rozlúčili, zvyčajne ostávajú v Trnave ešte niekoľko dní, ba i týždňov, podľa toho, ako im okolnosti dovolia. Ako sa overilo rokmi, v každom prípade však to oficiálne „Dovidenia o rok!“ myslia takmer všetci smrteľne vážne. Teda, dovidenia, nech žijú Trnavské dni 2007!
foto kostol -
Hostia Trnavských dní v sprievode Trnavčanov na piatkovej pochôdzke mestom.

Skryť Vypnúť reklamu

WETZLER
Zverejnil pravdu o koncentrákoch
Trnavčan Alfred Wetzler (*10.5.1918) bol jeden z dvojice Židov, deportovaných do koncentračného tábora, ktorým sa na tretí pokus podarilo z neho utiecť a odhaliť pravdu o utajovanom „konečnom riešení židovskej otázky“. Spolu s Rudolfom Vrbom zmizli 7. apríla 1944 z Osvienčimu, kde Wetzler prežil dva roky. Nacisti po nich pátrali bezvýsledne. Úkryt v „pracovnom“ tábore opustili o tri dni a cez poľsko-slovenské hranice sa dostali do Žiliny. Na stretnutí s predsedom Ústredne Židov v Bratislave spísali 28-stranový „najsenzačnejší, najhroznejší a najstrašnejší“ protokol, ktorý sa koncom apríla dostal do celého sveta. Celé znenie tejto správy publikovali až v novembri 1944. Dodnes má však svoju výstražnú hodnotu, a preto svojmu rodákovi dalo mesto vyhotoviť pamätnú tabuľu. Je umiestnená v synagóge a odhalili účastníci Trnavských dní 2006 ju odhalili vo štvrtok. Predtým si spolu s riaditeľom Múzea židovskej kultúry Pavlom Mešťanom, Wetzlerovou dcérou a vnučkou zaspomínali na človeka, ktorý bol až do konca II. svetovej vojny aktívnym odbojárom, bojoval v Slovenskom národnom povstaní a v roku 1964 napísal pod menom Jozef Lánik knihu Čo Dante nevidel. Žil v Bratislave, pracoval v oblasti cestovného ruchu a zomrel 8. februára 1988.

Skryť Vypnúť reklamu

foto wetzler 2
Príležitostný príhovor predniesol riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan. Spolu s primátorom Trnavy a dcérou a vnučkou A. Wetzlera odhalil potom pamätnú tabuľu.

PAPEZ
pod foto pápež 1 alebo 2 (vyber, ktorá sa lepšie hodí)
Poctu nebohému pápežovi Jánovi Pavlovi II. vzdali účastníci Trnavských dní v piatok popoludní pri jeho soche pred Katedrálnym chrámom sv. Jána Krstiteľa na Univerzitnom námestí. Zhromaždeným sa prihovorili predstavitelia troch konfesií - katolícky kňaz Vendelín Pleva, riaditeľ Spolku sv. Vojtecha v Trnave, evanjelický farár Rastislav Hargaš a riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan. Následne hostia podujatia položili kvety aj pri pamätníku Mikuláša Schneidra-Trnavského pri príležitosti 125. výročia jeho narodenia a prezreli si zrekonštruovanú, vynovenú Michalskú ulicu.

Skryť Vypnúť reklamu

KNIHY
Nové knihy o ľuďoch a ich ideáloch
Po výročnom zasadnutí Klubu priateľov Trnavy (KPT) v piatok podvečer v koncertnej sieni Západoslovenského múzea, na ktorom prerokovali a schválili členovia všetky organizačné i hospodárske otázky, vystriedali klubové predsedníctvo za stolom traja autori knižiek, ktoré podporené klubom, uzreli svetlo sveta v rámci tohtoročných Trnavských dní. Klub priateľov začal svoju vydavateľskú činnosť v roku 2002 knihou pátra Juraja Kadleca Lopta a kalich, ktorá bola tiež prezentovaná v rámci dní porozumenia. Michal Želiar Lošonský, Štefan Strieženec, Ladislav Szalay a František Ohrablo, Wiliam Schmidt, Bohumil Chmelík, Terézia Ursínyová, Oľga a Rudolf Sládkovičovci, Ján Motulko, Štefan Hanakovič - to boli ďalší autori podporení klubom. V roku 2006 k nim pribudol doktor Július Molnár, ktorý však svoje Spomienky trnavského zverolekára uviedol o pár týždňov skôr, pri príležitosti svojich 85. narodenín.
Michal Želiar Lošonský sa v knihe Na vlnách porozumenia vracia k ideálom a zmyslu vysielanie Rádia Slobodná Európa, v ktorom dlhé roky pôsobil. Slovo v éteri spájalo napriek vzdialenosti a fyzickej neprítomnosti. Potvrdzovalo, že človek akokoľvek izolovaný, sledovaný alebo vyhnaný, dokáže myslieť a konať v širšom kontexte sveta a slobody, neostáva sám. Osamelosť je totiž najsilnejšou zbraňou totality. Sila slov, ktoré prinášali porozumenie však napriek zmene systému nestratila aktuálnosť. Tri časti - Pamäť, Roztrúsené dedičstvo a Kultúra - pripomínajú, čo nesmie človek stratiť na ceste k demokracii.
Život na troskách nádeje, mapujúci ľudskú snahu po porozumení v rokoch 1940 až 1990, bol ďalšou knižkou, ktorú odprezentoval ako moderátor Pavol Tomašovič spolu s autorkou Margitou Kánikovou. Treťou predstavenou publikáciou v múzeu bola zbierka príbehov Mariána Mrvu, ktorého priatelia a hudobný svet poznajú pod prezývkou Makar, s názvom Láska v čase slintačky. „Áno, spoznávame sa. Boli sme tu, študovali, pracovali, tvorili, smiali sa, milovali a niektorí možno aj nenávideli, a to všetko v čase, keď celá naša spoločnosť takmer podľahla ťažkej chorobe. Prežili sme to,“ konštatuje s dávkou úľavy o Makarovom realistickom humore autorka doslovu Elena Ursínyová a upozorňuje na autorovo varovanie pred možnosťou ďalšej fatálnej nákazy...
Okrem vydavateľskej činnosti podporuje trnavský Klub priateľov aj projekty z oblasti vzdelávania, zdravotníctva a sociálnej pomoci.

pod foto kniha
Pri prezentácii kníh zľava Michal Lošonský, Margita Kániková, Pavol Tomašovič a Marián Mrva.

KAVIAREN
Na dišputách v kaviarni Dobrý pocit
Turčány recitoval, Kappelerovi tiekli nervy, Lopašovského okradla opica
Rad zaujímavých a populárnych osobností patrí neodmysliteľne k vyvrcholeniu Trnavských dní v galaprograme, ktorý v ostatných rokoch naživo vysiela aj mestská televízia. Tento rok sa Divadlo Jána Palárika premenilo na Kaviareň Dobrý pocit. Autorom scenára večera bol už tradične zakladateľ podujatia Peter Horváth a v réžii Jakuba Nvotu ho opäť moderovala Eva Mihočková.
Vystúpenia sólistky Slovenského národného divadla Moniky Banákovej, Trnavského komorného orchestra, gitarového dua Lucia Lužinská a Boris Čelár, Bystríka Červeného, Mariána Geišberga, Mariky Škultétyovej a ďalších striedali rozhovory s osobnosťami spoločenského diania. Prvého hosťa - básnika a prekladateľa Viliama Turčányho, ktorý sa ako zvyčajne v poslednom čase venoval najmä Proglasu, vystriedal v kaviarni, kde mimochodom nechýbalo najkvalitnejšie vínko, Karol Kappeler. Rozprával o svojom živote a práci doma i v Schefielde, i o tom, ako pri sledovaní buniek dospel k pravdivosti výroku „tečú mi nervy“. Tretím hosťom pri stole bol honorárny konzul Juhoafrickej republiky Milan Lopašovský so svojimi zážitkami a skúsenosťami, s ktorých najviac pobavili opice - zlodejky. So skúsenosťami z personalistiky sa prišiel podeliť personálny riaditeľ firmy Volkswagen Bratislava Jaroslav Holeček, ktorý sa za dva roky v továrni vypracoval z robotníka do svojej funkcie. Peter Horváth a Eva Mihočková ešte vyspovedali speváčku Mariku Škultétyovú, sklára Miloša Balgavého, tvorcu a profesora divadelnej scény Jána Zavarského a na záver aj primátora Trnavy Štefana Bošnáka, ktorý pri odchode z javiska pozval hostí a hľadisko do Trnavy o rok.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 755
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 794
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 681
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 859
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 652
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 118
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 567
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 304
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 11 190
 10. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 013
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Odberné miesto na Kukučínovej ulici.

V automobilke PSA testujú svojich zamestnancov priamo v podniku

Technicky sú v spoločnosti schopní otestovať 700 až 800 ľudí denne.

V Zelenči mali toľko zdravotníkov, že mohli vypomôcť aj obciam v okolí

Starosta sa mohol spoľahnúť aj na dobrovoľných hasičov.

Situácia v Zelenči

Pozrite si fotky z testovania v Trnave

O testovanie v Trnave je veľký záujem. Zatiaľ si všade musíte postáť v rade.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus Banskobystrický kraj: Prvý deň testovania je za nami. Pokračuje sa v nedeľu (minúta po minúte)

Podrobné spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Koronavírus Žilinský kraj: Testovanie prebehlo bez výraznejších problémov (minúta po minúte)

Celoplošné testovanie na Covid-19 v okresoch Žilina, Martin, Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a ostatných okresoch ZA kraja.

Koronavírus Nitriansky kraj: Z vyše 30-tisíc ľudí v okrese Nitra je len 213 pozitívnych (minúta po minúte)

Spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Nitrianskeho kraja.

Už ste čítali?