Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
A NEODKLADAJME NA TEN ČAS LÁSKU, POKOJ A POROZUMENIE DO VITRÍNY, NEOŠÚCHAJÚ SA

Dovidenia o rok, Trnavské dni!

Stretajú sa každoročne, vždy tretí septembrový víkend. Osobnosti zo všetkých sfér ľudského bytia - vedci, lekári, technici, chemici, manažéri, umelci, športovci, veľvyslanci, riaditelia, literáti a iní, ktorých spoločnou láskou je Trnava. Jedni sa v nej n

arodili, druhí v nej žili, ďalší si pozitívny vzťah k nej vypestovali z nejakého iného dôvodu. Prichádzajú zo susedných miest a štátov i zo zámoria na pozvanie mesta, aby v ňom strávili štyri dni bohato naplnené pripravenými podujatiami. V dňoch 14. až 16. septembra 2006 sa do histórie zapísal už trinásty ročník podujatia Trnavské dni, ktorých mottom sú od počiatku Láska, pokoj a porozumenie.
Do Pamätnej knihy mesta Trnava počas prijatia na radnici sa za tie roky zapísali desiatky, ba stovky účastníkov, z ktorých sa mnohí vracajú do mesta pravidelne, iní sporadicky, a niektorí sa už nikdy nevrátia. Väčšina z tých, ktorí prichádzajú, Trnavu nielen navštevujú, ale prinášajú v rôznych formách kus svojho umu, či zručnosti. Hostia prichádzajú, aby si spolu s Trnavčanmi zaspomínali na aktuálne výročia, znovu obzreli historické zákutia i všetko nové v malom Ríme, porozprávali sa o všetkom prežitom, pochválili úspechmi, podelili o radosť i bolesť - tak ako to býva v dobrej rodine. „Sme rodinou, ktorá je spojená svojím mestom, jeho ulicami, zákutiami a hlavne duchovnou a kultúrnou tradíciou,“ píše primátor Bošnák v úvodníku Ročenky Klubu priateľov Trnavy, ktorá pri príležitosti Trnavských dní 2006 vyšla. Na vnútornej strane prebalu oboznamovala podrobne s programom tohtoročného podujatia, ktoré bolo do bodky naplnené.
Od štvrtkového telemostu s Torontom až po záverečný koncert z rámca Trnavských organových dní. Ekumenická pocta pápežovi Jánovi Pavlovi II., spomienka pri pamätníku Mikuláša Schneidra-Trnavského, výročné zasadnutie Klubu priateľov Trnavy, vernisáže troch výstav výtvarníkov - Romana Krča-Krella, Miloša Balgavého a Oskara Čepana, odhalenie pamätnej dosky Alfreda Wetzlera, prehliadka kláštora jezuitov, reštaurovaného kostola Nanebovzatia Panny Márie, prezentácia troch nových kníh, beseda v televízii a trojhodinový galaprogram Vitajte v kaviarni Dobrý pocit, plný významných a populárnych ľudí, to všetko a ešte veľa ďalších podujatí stihli účastníci stretnutia. Aj keď sa v nedeľu oficiálne rozlúčili, zvyčajne ostávajú v Trnave ešte niekoľko dní, ba i týždňov, podľa toho, ako im okolnosti dovolia. Ako sa overilo rokmi, v každom prípade však to oficiálne „Dovidenia o rok!“ myslia takmer všetci smrteľne vážne. Teda, dovidenia, nech žijú Trnavské dni 2007!
foto kostol -
Hostia Trnavských dní v sprievode Trnavčanov na piatkovej pochôdzke mestom.

Skryť Vypnúť reklamu

WETZLER
Zverejnil pravdu o koncentrákoch
Trnavčan Alfred Wetzler (*10.5.1918) bol jeden z dvojice Židov, deportovaných do koncentračného tábora, ktorým sa na tretí pokus podarilo z neho utiecť a odhaliť pravdu o utajovanom „konečnom riešení židovskej otázky“. Spolu s Rudolfom Vrbom zmizli 7. apríla 1944 z Osvienčimu, kde Wetzler prežil dva roky. Nacisti po nich pátrali bezvýsledne. Úkryt v „pracovnom“ tábore opustili o tri dni a cez poľsko-slovenské hranice sa dostali do Žiliny. Na stretnutí s predsedom Ústredne Židov v Bratislave spísali 28-stranový „najsenzačnejší, najhroznejší a najstrašnejší“ protokol, ktorý sa koncom apríla dostal do celého sveta. Celé znenie tejto správy publikovali až v novembri 1944. Dodnes má však svoju výstražnú hodnotu, a preto svojmu rodákovi dalo mesto vyhotoviť pamätnú tabuľu. Je umiestnená v synagóge a odhalili účastníci Trnavských dní 2006 ju odhalili vo štvrtok. Predtým si spolu s riaditeľom Múzea židovskej kultúry Pavlom Mešťanom, Wetzlerovou dcérou a vnučkou zaspomínali na človeka, ktorý bol až do konca II. svetovej vojny aktívnym odbojárom, bojoval v Slovenskom národnom povstaní a v roku 1964 napísal pod menom Jozef Lánik knihu Čo Dante nevidel. Žil v Bratislave, pracoval v oblasti cestovného ruchu a zomrel 8. februára 1988.

Skryť Vypnúť reklamu

foto wetzler 2
Príležitostný príhovor predniesol riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan. Spolu s primátorom Trnavy a dcérou a vnučkou A. Wetzlera odhalil potom pamätnú tabuľu.

PAPEZ
pod foto pápež 1 alebo 2 (vyber, ktorá sa lepšie hodí)
Poctu nebohému pápežovi Jánovi Pavlovi II. vzdali účastníci Trnavských dní v piatok popoludní pri jeho soche pred Katedrálnym chrámom sv. Jána Krstiteľa na Univerzitnom námestí. Zhromaždeným sa prihovorili predstavitelia troch konfesií - katolícky kňaz Vendelín Pleva, riaditeľ Spolku sv. Vojtecha v Trnave, evanjelický farár Rastislav Hargaš a riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan. Následne hostia podujatia položili kvety aj pri pamätníku Mikuláša Schneidra-Trnavského pri príležitosti 125. výročia jeho narodenia a prezreli si zrekonštruovanú, vynovenú Michalskú ulicu.

Skryť Vypnúť reklamu

KNIHY
Nové knihy o ľuďoch a ich ideáloch
Po výročnom zasadnutí Klubu priateľov Trnavy (KPT) v piatok podvečer v koncertnej sieni Západoslovenského múzea, na ktorom prerokovali a schválili členovia všetky organizačné i hospodárske otázky, vystriedali klubové predsedníctvo za stolom traja autori knižiek, ktoré podporené klubom, uzreli svetlo sveta v rámci tohtoročných Trnavských dní. Klub priateľov začal svoju vydavateľskú činnosť v roku 2002 knihou pátra Juraja Kadleca Lopta a kalich, ktorá bola tiež prezentovaná v rámci dní porozumenia. Michal Želiar Lošonský, Štefan Strieženec, Ladislav Szalay a František Ohrablo, Wiliam Schmidt, Bohumil Chmelík, Terézia Ursínyová, Oľga a Rudolf Sládkovičovci, Ján Motulko, Štefan Hanakovič - to boli ďalší autori podporení klubom. V roku 2006 k nim pribudol doktor Július Molnár, ktorý však svoje Spomienky trnavského zverolekára uviedol o pár týždňov skôr, pri príležitosti svojich 85. narodenín.
Michal Želiar Lošonský sa v knihe Na vlnách porozumenia vracia k ideálom a zmyslu vysielanie Rádia Slobodná Európa, v ktorom dlhé roky pôsobil. Slovo v éteri spájalo napriek vzdialenosti a fyzickej neprítomnosti. Potvrdzovalo, že človek akokoľvek izolovaný, sledovaný alebo vyhnaný, dokáže myslieť a konať v širšom kontexte sveta a slobody, neostáva sám. Osamelosť je totiž najsilnejšou zbraňou totality. Sila slov, ktoré prinášali porozumenie však napriek zmene systému nestratila aktuálnosť. Tri časti - Pamäť, Roztrúsené dedičstvo a Kultúra - pripomínajú, čo nesmie človek stratiť na ceste k demokracii.
Život na troskách nádeje, mapujúci ľudskú snahu po porozumení v rokoch 1940 až 1990, bol ďalšou knižkou, ktorú odprezentoval ako moderátor Pavol Tomašovič spolu s autorkou Margitou Kánikovou. Treťou predstavenou publikáciou v múzeu bola zbierka príbehov Mariána Mrvu, ktorého priatelia a hudobný svet poznajú pod prezývkou Makar, s názvom Láska v čase slintačky. „Áno, spoznávame sa. Boli sme tu, študovali, pracovali, tvorili, smiali sa, milovali a niektorí možno aj nenávideli, a to všetko v čase, keď celá naša spoločnosť takmer podľahla ťažkej chorobe. Prežili sme to,“ konštatuje s dávkou úľavy o Makarovom realistickom humore autorka doslovu Elena Ursínyová a upozorňuje na autorovo varovanie pred možnosťou ďalšej fatálnej nákazy...
Okrem vydavateľskej činnosti podporuje trnavský Klub priateľov aj projekty z oblasti vzdelávania, zdravotníctva a sociálnej pomoci.

pod foto kniha
Pri prezentácii kníh zľava Michal Lošonský, Margita Kániková, Pavol Tomašovič a Marián Mrva.

KAVIAREN
Na dišputách v kaviarni Dobrý pocit
Turčány recitoval, Kappelerovi tiekli nervy, Lopašovského okradla opica
Rad zaujímavých a populárnych osobností patrí neodmysliteľne k vyvrcholeniu Trnavských dní v galaprograme, ktorý v ostatných rokoch naživo vysiela aj mestská televízia. Tento rok sa Divadlo Jána Palárika premenilo na Kaviareň Dobrý pocit. Autorom scenára večera bol už tradične zakladateľ podujatia Peter Horváth a v réžii Jakuba Nvotu ho opäť moderovala Eva Mihočková.
Vystúpenia sólistky Slovenského národného divadla Moniky Banákovej, Trnavského komorného orchestra, gitarového dua Lucia Lužinská a Boris Čelár, Bystríka Červeného, Mariána Geišberga, Mariky Škultétyovej a ďalších striedali rozhovory s osobnosťami spoločenského diania. Prvého hosťa - básnika a prekladateľa Viliama Turčányho, ktorý sa ako zvyčajne v poslednom čase venoval najmä Proglasu, vystriedal v kaviarni, kde mimochodom nechýbalo najkvalitnejšie vínko, Karol Kappeler. Rozprával o svojom živote a práci doma i v Schefielde, i o tom, ako pri sledovaní buniek dospel k pravdivosti výroku „tečú mi nervy“. Tretím hosťom pri stole bol honorárny konzul Juhoafrickej republiky Milan Lopašovský so svojimi zážitkami a skúsenosťami, s ktorých najviac pobavili opice - zlodejky. So skúsenosťami z personalistiky sa prišiel podeliť personálny riaditeľ firmy Volkswagen Bratislava Jaroslav Holeček, ktorý sa za dva roky v továrni vypracoval z robotníka do svojej funkcie. Peter Horváth a Eva Mihočková ešte vyspovedali speváčku Mariku Škultétyovú, sklára Miloša Balgavého, tvorcu a profesora divadelnej scény Jána Zavarského a na záver aj primátora Trnavy Štefana Bošnáka, ktorý pri odchode z javiska pozval hostí a hľadisko do Trnavy o rok.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spánok – základ pevných vzťahov
 2. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 3. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 4. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 5. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 7. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 8. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 9. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 2. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 3. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 6. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 7. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 8. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 9. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 10. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 664
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 032
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 099
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 597
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 657
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 960
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 942
 8. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 3 608
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 583
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 553

Blogy SME

 1. Marek Brezovský: Nový riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth má záujem šport centralizovať , trendom do budúcna však pravdepodobne bude rezignácia.
 2. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 3. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 4. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 5. Igor Múdry: Kľak
 6. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 7. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 8. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 16 135
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 387
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 843
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 690
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 510
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 813
 7. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 3 588
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Prezradíme, ako sa darilo slovenským tenistom a povieme si aj o možnej novej periodicite svetového šampionátu vo futbale.


3m

Mať za susedov tuhých fajčiarov nie je žiadna výhra.


15 h

Stačí poslať fotografiu Vášho dieťaťa, vnúčatka, netere či synovca a hráte o atraktívne ceny.


Redakcia 15 h

Trnavskí policajti hľadajú 29 ročnú Timeu Vráblovú z okresu Piešťany.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Má stredne ťažký priebeh ochorenia, pozitívny výsledok testu má aj jeho manželka.


SITA 23 h

Obmedzenia sa týkajú hlavne neočkovaných.


23 h

Starostom Trenčianskej Turnej, Trenčianskych Stankoviec, Selca a Veľkých Bieroviec pretiekol pohár trpezlivosti. Sľuby od štátu im už nestačia.


22 h

Blogy SME

 1. Marek Brezovský: Nový riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth má záujem šport centralizovať , trendom do budúcna však pravdepodobne bude rezignácia.
 2. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 3. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 4. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 5. Igor Múdry: Kľak
 6. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 7. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 8. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 16 135
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 387
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 843
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 690
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 510
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 813
 7. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 3 588
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu