Trnava- Pred niekoľkými dňami arcibiskup Ján Sokol požiadal listom riaditeľa na vysťahovanie študentov z budovy Gymnázia Jána Hollého. Nestalo sa tak a to aj napriek tomu, že sa odvolával na zlý technický stav elektrických a plynových zariadení v budove.
Trnavský samosprávny kraj rešpektuje daný stav, kedy je na liste vlastníctva trnavský arcibiskupský úrad. Domnieva sa však, že k vydaniu tohto majetku cirkvi došlo nezákonne. Prvý nezákonný postup sa stal v roku 1963, kedy vtedajší Okresný národný výbor Trnava zoštátnil gymnázium podľa vládneho nariadenia z roku 1959, hoci všetky gymnáziá mali byť poštátnené na základe zákona z roku 1945. Riaditeľ Gymnázia Jána Hollého Ľudovít Vanek sa zasa vyjadril: „Podľa môjho názoru a názoru ľudí, ktorí majú právne vzdelanie list vlastníctva v tejto chvíli nič neznamená, pretože je podaná žaloba o určenie vlastníctva a list vlastníctva tak padne po rozhodnutí súdu buď na jednu alebo na druhú stranu.“
Aj podľa hovorcu trnavského samosprávneho kraja Ivana Krajčoviča sa stala chyba pri aplikovaní zákona o reštitúciách majetku cirkvi. „Problémom je, že my sme v archívoch nenašli žiadnu zmienku o tom, že by táto budova niekedy patrila bratislavsko-trnavskej arcidiecéze. V roku 1941 sa gymnázium stalo arcibiskupským, pričom užívateľom bola Základina Ostrihomskej arcidiecézy. Trnavský arcibiskupský úrad však nie je jej právnym nástupcom a preto podľa nášho právneho názoru došlo k neplatnému právnemu úkonu,“ dodal Krajčovič. Cirkev si však myslí opak a odvoláva sa na archívne dokumenty, ktoré hovoria o tom, prečo by jej budova mala patriť. „Bratislavsko-trnavská arcidiecéza disponuje dekrétom Ministerstva školstva Národnej osvety v Prahe z roku 1938 o založení Rímsko-katolíckeho biskupského gymnázia. V otázke právneho nástupníctva po ostrihomskej arcidiecéze vo viacerých prípadoch rozhodol Najvyšší súd Slovenskej republiky a toto nástupníctvo potvrdzuje aj Ministerstvo kultúry svojím dekrétom z roku 1994 a 2006 a Medzinárodná dohoda Modus Vivendi medzi Svätou stolicou a Československom z roku 1928,“ argumentoval zástupca arcibiskupského úradu.
Faktom je, že arcibiskupský úrad mal dlhodobý záujem, aby v týchto priestoroch fungovalo Arcibiskupské gymnázium. „Vzhľadom k tomu, že tieto priestory využívalo naše gymnázium a mali sme v prenájme ešte priestory evanjelickej cirkvi a základnej školy, tu jednoducho neboli voľné miesta pre študentov Arcibiskupského gymnázia,“ povedal nám riaditeľ Vanek. Vzhľadom k tomu, že od júla 2005 Gymnázium Jána Hollého získalo aj priestory na Hlinách, druhé poschodie budovy na Hollého ulici sa uvoľnilo. „Keďže sa tak stalo, nevidel som dôvod, prečo by v budove nemohli existovať dve školy, a teda štátne a arcibiskupské gymnázium. Dohodli sme sa veľmi rýchlo. Arcibiskupské gymnázium sa nasťahovalo a celý minulý školský rok tu fungovalo,“ skonštatoval Vanek. Študenti Arcibiskupského gymnázia však od tohto školského roka do budovy na Hollého ulici nenastúpili. „Situácia sa vyhrotila, keď sme sa dozvedeli, že plynové a elektrické zariadenia v budove nie sú v poriadku,“ povedal nám človek blízky arcibiskupskému úradu. „Dozvedeli sme sa, že v minulosti, v roku 2002, bola vykonaná revízna kontrola, ktorá až do odstránenia zlého stavu, zakázala fungovanie študentov na škole. Ten vyhlásili za zdraviu nebezpečný, čo vyústilo do tej situácie, že pán arcibiskup počas leta nariadil vysťahovanie Arcibiskupského gymnázia z budovy,“ dodal predstaviteľ Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Podľa riaditeľa Vaneka bola situácia v prípade oboch škôl rovnaká. Regionálny úrad zdravotníctva a inšpektorát práce kontroloval nedostatky nielen v priestoroch, ktoré používalo Arcibiskupské gymnázium, ale aj v priestoroch, ktoré používalo Gymnázium Jána Hollého, čím vznikli dva zápisy. „So zriaďovateľom našej školy, ktorým je Trnavský samosprávny kraj, sme sa dohodli, že je nutné ich odstrániť a aj sme tak urobili. Čo sa týka nedostatkov arcibiskupského gymnázia, ten zápis som ani nevidel. Je to v kompetencii riešenia vedenia arcibiskupského úradu, nie mňa,“ skonštatoval Vanek, ktorý si myslí, že pokiaľ by aj zástupcovia arcibiskupského úradu odstránili závady, mohli by v daných priestoroch začať nový školský rok.
„Zápis zo dňa júla tohto roku, ktorý sa týkal súhlasu so zriadením prevádzky Arcibiskupského gymnázia pán Vanek sám podpísal. Sám sa doňho dokonca vyjadril. Mal vedomie o tom, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva označil za subjekt zodpovedný za život ohrozujúcich nedostatkov vlastníka budovy, ktorým je podľa úradu Bratislavsko-trnavská arcidiecéza,“ oponoval cirkevný predstaviteľ, ktorý sa vyjadril, že začali vypracovávať plány na rekonštrukciu. „Medzitým si pán riaditeľ objednal práce na opravu plynových zariadení, o ktorých nás ako vlastníka neinformoval a nežiadal od nás súhlas a svojvoľne začal zasahovať do budovy,“ dodal.
Pravdou je, že vlastník budovy, v ktorej v súčasnosti pôsobí Gymnázium Jána Hollého, je známy. „Je ním Bratislavsko-trnavská arcidiecéza, na liste vlastníctva je však menšia výmera, než je skutočný stav,“ konštatoval Krajčovič. Arcidiecéza s týmto názorom ale nesúhlasí, čo môže dokázať príslušným geometrickým plánom.
Okresný súd má teraz jedinú úlohu. Rozhodnúť vo veci žaloby o určenie vlastníctva, ktorý naň v jeseni v roku 2000 podalo Gymnázium Jána Hollého spolu s jeho vtedajším zriaďovateľom, ktorým bol Krajský úrad. „Po tom, čo prešli kompetencie školstva do rúk TTSK, sme na trnavský okresný súd podali žiadosť o zmenu účastníka konania,“ vysvetlil Krajčovič. V roku 2004 sa stal TTSK žalobcom 2. stupňa, odvtedy však neprebehlo žiadne pojednávanie. Podľa našich informácií od roku 2000 bolo nariadené iba jediné pojednávanie.
„Nech už táto situácia dopadne akokoľvek, snažíme sa presvedčiť argumentmi, ktoré máme a keď to nevyjde, svet sa nezrúti, aj keď budeme žiť s pocitom krivdy,“ povedal nám zástupca z cirkvi. Vanek je na druhej strane hlboko presvedčený, že súd rozhodne v prospech Gymnázia Jána Hollého. „Túto budovu sme začali intenzívnejšie žiadať najmä odvtedy, ako sa začalo hovoriť, že gymnázium bude mať vlastné priestory. Nechceme vyhodiť nikoho na ulicu, ale musia zohľadniť aj to, že máme naše vlastné záujmy,“ vysvetlil nám zamestnanec arcibiskupského úradu, podľa ktorého má štátne gymnázium vytvorenú vlastnú, krásnu, úplne novo zrekonštruovanú budovu. „Nebránime sa tomu, aby tu ostali, ale za vzájomne výhodných podmienok,“ dodáva v prípade, že by rozhodnutie súdu určilo vlastníctvo cirkvi. Podľa riaditeľa Vaneka však v priestoroch novej budovy Gymnázia Jána Hollého na Hlinách nie je dostatočná kapacita, aby sa do nej zmestili všetci študenti školy. „Je tam dvadsať tried a na Hollého ulici zasa dvanásť.“ O možnej situácii v neprospech gymnázia sa nevyjadril. „Nedokážem povedať riešenie. Po rozhodnutí súdu podstúpime ďalšie kroky,“ odpovedal a dodal, že sa snaží robiť všetko preto, aby študenti nepociťovali problémy, ktoré s budovou súvisia.
Petra Nagyová