Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
ICOGRADA VYSOKO HODNOTÍ NAJMÄ BOJ DIZAJNÉROV ZA ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODU

Cenu Andyho Warhola poputuje z Trnavy do Iránu

Slávnostným odovzdaním cien porotcom a vyhlásením výsledkov otvorili v stredu 13. septembra podvečer v Divadle Jána Palárika šiesty ročník medzinárodnej súťa
Slávnostným odovzdaním cien porotcom a vyhlásením výsledkov otvorili v stredu 13. septembra podvečer v Divadle Jána Palárika šiesty ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky Trienále plagátu Trnava 2006.
Súťaž je zapísaná v kalendári UNESCO a zastrešovaná medzinárodnou organizáciou grafických dizajnérov Icograda so sídlom v Montreale. Patrí k vrcholným podujatiam svojho druhu v Európe a spolu so sprievodnými akciami v Trnave i Bratislave predstavuje najväčšiu prehliadku grafického dizajnu v histórii na Slovensku. Pri jej príprave s Galériou Jána Koniarka, zastrešovanou Trnavským samosprávnym krajom, spolupracovali Slovenské centrum dizajnu v Bratislave, Mesto Trnava, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, občianske združenie Poster a Západoslovenské múzeum.
V dvojhodinovom programovom maratóne si podľa scenára na pódiu najprv prevzali za organizátorskú aktivitu ceny Master´s Eye Award z rúk predsedu organizačného výboru Dušana Juneka a riaditeľa Galérie Jána Koniarka Vladimíra Beskida porotcovia domáci výtvarník a dizajnér Jozef Dóka ml., Alain le Quernec z Francúzska, Tadeusz Piechura z Poľska, Karel Míšek z Českej republiky a Gertrud Nolte z Nemecka. Osobitné ocenenie za organizátorskú prácu v trienále prevzal z Junekových rúk aj Jan Rajlich st. Cenu Icograda zdôvodnil a víťaza vyhlásil viceprezident medzinárodnej asociácie dizajnérov Veejay Archary. Potom predseda poroty Alain le Quernec a kurátorka Marta Sylverová vyhlásili a odovzdali hlavnú Cenu Andyho Warhola, ceny v A. a B. kategórii a osobitné ceny.
Súčasne sa otvorili výstavné priestory v Kopplovom kaštieli Galérie Jána Koniarka, Synagóge – centre súčasného umenia a v Západoslovenskom múzeu, aby si návštevníci až do 13. decembra mohli prezerať 740 plagátov od 397 autorov z 32 krajín celého sveta, v galérii a synagóge od profesionálnych dizajnérov, v múzeu práce študentov výtvarných škôl.
Podujatie pokračovalo vo štvrtok 14. septembra otvorením sprievodných výstav v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu
 


 
 


 


 


 


Od 13. septembra až do 13. decembra sa budú návštevníci prechádzať vo všetkých výstavných priestoroch v Trnave medzi plagátmi z celého sveta.
Do Trnavy sa vráti ako víťaz trienále!
Dizajnér Veejay Archary z Juhoafrickej republiky vytvoril niekoľko významných dizajnérskych diel a zastáva významné postavenie nielen v kultúrnom, ale aj politickom a spoločenskom dianí. Je napríklad autorom volebného systému pre novú vládu, hlasovacích lístkov pre prvé demokratické voľby a dizajnu kampane pre voličov. Je viceprezidentom celosvetovej asociácie pre profesionálny grafický dizajn Icograda a zastupuje africký kontinent. Bol hosťom Trienále plagátu 2006 a na vyhodnotení odovzdal Cenu Icograda. Požiadali sme ho o niekoľko odpovedí.
Vaše dojmy zo Slovenska?
Máte veľmi dobrú kačicu a víno!
Čím vás Trnava najviac upútala?
Predajňou Mc Donald´s...
Môžete porovnať špecifiká plagátovej tvorby v Afrike a na Slovensku či v Európe?
Plagátová tvorba v Južnej Afrike je doslovná, ale jej idea je už aj mŕtva. Slovensko má viac kultúry, divadiel a umenia. Plagát by mal zahŕňať tieto oblasti a na Slovensku ich aj zahŕňa. Pred dvanástimi rokmi boli plagáty v Južnej Afrike dôležité na to, aby prinútili vládu rozmýšľať a riešiť veci inak. Zdôrazňovali to, čo bolo zlé v krajine. Keď sme konečne dosiahli od novej vlády to, čo sme chceli, a plagáty nám v tom pomohli, premenili sme ich na čisto komerčnú záležitosť. A to je problém, na ktorý by som upozornil. Dávajte si pozor, aby sa vám to na Slovensku nestalo. Aby komercia nepohltila umenie.
V ktorej krajine je podľa vás najkultivovanejší plagát?
V Japonsku a Hongkongu. Je progresívny, so skvelou zobrazovacou technológiou. Grafickí dizajnéri sú v týchto krajinách viac rešpektovaní. Sú veľmi dôležití, spoločnosť si ich váži a sú tiež bohatí...
Stotožňujete sa s výsledkami Trienále plagátu 2006?
Áno. Demokracia je veľmi bolestivá, pretože každý si individuálne vyberá prácu, ktorá osloví jeho srdce. Ak hodnotí skupina, vždy ide o kompromisy. Výsledok je rozhodnutím kolektívu a jednotlivec musí ustupovať. Ale za mnohé práce, ktoré získali ocenenie, som hlasoval i ja.
Priblížite čitateľom cenu, ktorú udelila Icograda?
Je to špeciálna cena, lebo venuje pozornosť ľudským právam. Som rád, že som dokázal presadiť kandidáta, ktorého som navrhoval ja. Cena Icograda je dôležitá práve preto, že veľa ráz, keď pracujeme a tvoríme plagáty, sme tak pohltení komerčnou sférou, že prestávame vnímať ich ľudskú stránku. A tomu by sme sa mali vyhnúť.
Predpokladáte, že o tri roky sa do Trnavy vrátite?
Áno, ako víťaz súťaže!

Skryť Vypnúť reklamu2. rozhovor
Úroveň súťaže bola veľmi vysoká
Takéto je trienále očami predsedu jeho organizačného výboru Dušana Juneka.
Aké sú Vaše pocity a spokojnosť so šiestym ročníkom Trienále plagátu Trnava?
Momentálne už nemám pocity. Tie som mal, keď sa to všetko zo sveta schádzalo a zisťoval som, čo z toho bude. Z tohto pohľadu som dopredu vedel, že úroveň šiesteho ročníka bude príjemná a kvalitná. Samozrejme, inak vyzerajú plagáty nainštalované, pripravené, vtedy človek vníma výstavu komplexne. Myslím si, že úroveň šiesteho ročníka dosiahla minimálne úroveň súťaže spred troch rokov. A tá bola veľmi vysoká.
Bola práca poroty podľa vás objektívna?
V porotách je skutočne zvykom, niekedy zlým zvykom, že sú vyvíjané isté tlaky, ktoré presadzujú regionálnu tvorbu, alebo tvorbu z nejakých iných dôvodov. Ale táto porota bola tak vysoko profesionálna, že z pohľadu vlastnej autorskej kvality si jej členovia nedovolili robiť akékoľvek tlaky, pretože by takýmto spôsobom do istej miery znehodnocovali sami seba. A nebol ani dôvod, pretože si vzájomne profesionálne veľmi dobre rozumeli a ich názory na veci boli dosť zhodné.

Skryť Vypnúť reklamuŤažko je udržať krok s konkurenciou
Svetoznámy grafický dizajnér a profesor výtvarného umenia Alain le Quernec sa na súťažiach celosvetovej plagátovej tvorby zúčastňuje od roku 1972. Je členom mnohých porôt. V roku 1994 mu bola na Trienále plagátu Trnava udelená cena Master´s Eye Award. V šiestom ročníku Trienále plagátu Trnava predsedal medzinárodnej porote.
Ako ste spokojný s priebehom a výsledkami súťaže?
Trienále Trnava je medzinárodné podujatie s veľmi vysokou úrovňou. Prihlásilo sa doň veľa krajín, čo svedčí o tom, že súťaž je už vo svete známa a má svoje dobré meno. Vo výstavných miestnostiach sú vystavené kvalitné práce a dúfam, že študenti z Bratislavy a zo Slovenska si ich prídu pozrieť, lebo je sa na čo pozerať.
Ste skúseným porotcom i predsedom poroty. Ako hodnotíte tendenciu trienále? Stúpa, alebo klesá?
Určite je to stále lepšie. Zo začiatku, keď súťaž nemá renomé, je podstatne ťažšie dosiahnuť, aby sa do nej niekto prihlásil. Dosť ťažko je aj udržať krok s konkurenciou, pretože v mnohých krajinách sa organizujú podobné podujatia, ba dokonca s dvojročnou periodicitou. Ja sám som poslal svoje práce do pätnástich súťaží. Organizátormi súťaží plagátov sú Poľsko, Francúzsko, Čína, Japonsko, Ukrajina, Rusko. Poznám minimálne dvanásť takýchto podujatí.
Ktorý plagát je najzaujímavejší? Európsky, ázijský, alebo zámorský?
V tomto momente európsky. Ale na každej súťaži získava ceny Irán. Dá sa to vysvetliť tým, že iránska tvorba bola objavená len asi pred asi troma rokmi a všetci hodnotiaci majú pocit, že grafickí dizajnéri z Iránu prinášajú niečo nové. Podľa môjho názoru, skvelé krajiny, ktoré vyrábajú hodnotné plagáty, sú Švajčiarsko, Holandsko, Francúzsko, Nemecko. A to nie iba pre dizajn, ale najmä preto, že plagát má v ich kultúre stále svoje miesto na ulici. Stále ho je vidieť.
Ako sa vám páčia slovenské plagáty?
V 60. – 70. rokoch bolo vedúcou krajinou v grafickom dizajne plagátov určite Poľsko. Bola to vtedy komunistická krajina. Všetky „bratské“ krajiny mali ten istý systém a konkurenční grafickí dizajnéri susedských krajín rozmýšľali, ako Poliakov tromfnúť. Teraz je po komunizme. Vlády sa zmenili. V Poľsku kvalitní grafickí dizajnéri fungujú ďalej, ale ich pôsobenie je rozbité v porovnaní s minulosťou, ich škola už nie je taká silná. Mám pocit, že vo všetkých postkomunistických krajinách je to rovnaké. Sú tam dobrí dizajnéri, ktorí si hľadajú svoje miesto, bojujú oň. Najmä mladí dizajnéri, ktorí nemajú šajnu o komunizme, sú ovplyvnení Západom. V Iráne je to teraz tak, ako to bolo na začiatku v spomínaných krajinách. Národ je potláčaný a naozaj, mnohé práce, ktoré povyhrávali, sú plagáty šíriace myšlienku slobody. Aj keď sú dizajnéri, čo sa tvorby týka, akoby obmedzovaní, práve politická situácia je motorom, ktorý ich núti, aby tvorili, aby niečo povedali a veria, že sa im podarí urobiť hodnotný dizajn, presadiť svoje myšlienky v krajine. Ale pritom je to utópia. Práve táto utópia spôsobila, že sa na trienále objavujú také skvelé plagáty z Iránu.
Zúčastňujete sa na Trienále Trnava aj ako autor?
Áno, naposledy pred tromi rokmi som práve v Trnave získal Cenu Andyho Warhola. Aj to ma podnecuje, aby som stále tvoril.
Janka Pekarovičová

Trienále plagátu Trnava 2006
Cena Andyho Warhola: Majid Abbasi, Irán
A. kategória
1. cena: Sébastien Courois, Francúzsko
2. cena: Erich Brechbühl, Švajčiarsko
3. cena: Bartosz Lukaszonek, Poľsko
B. kategória
1. cena: Kristin Metho, Nemecko
2. cena: Xenia Jöri, Švajčiarsko
3. cena: Tina Worbs, Nemecko
Cena Icograda: Shi Wei Eric Cai, Čína
Cena predsedu Trnavského samosprávneho kraja: Mehdi Saeedi, Irán
Cena primátora mesta Trnava: Radovan Jenko, Slovinsko
Cena Slovenského centra dizajnu: Jiří Světlík, Česká republika
Cena rektora VŠVU Bratislava: Joanna Skrzypiec, Poľsko
Čestné uznanie Medzinárodnej poroty TRT 2006: Ľubomír Longauer, Slovensko


Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 2. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 3. Spánok – základ pevných vzťahov
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 6. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 7. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 8. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 9. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 2. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 5. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 6. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 7. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 8. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 9. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 10. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 654
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 192
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 099
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 618
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 657
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 970
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 937
 8. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 3 702
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 576
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 558

Blogy SME

 1. Marek Brezovský: Nový riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth má záujem šport centralizovať , trendom do budúcna však pravdepodobne bude rezignácia.
 2. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 3. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 4. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 5. Igor Múdry: Kľak
 6. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 7. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 8. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 16 134
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 387
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 842
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 684
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 507
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 812
 7. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 3 587
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Mať za susedov tuhých fajčiarov nie je žiadna výhra.


15 h

Stačí poslať fotografiu Vášho dieťaťa, vnúčatka, netere či synovca a hráte o atraktívne ceny.


Redakcia 15 h

Trnavskí policajti hľadajú 29 ročnú Timeu Vráblovú z okresu Piešťany.


16 h
Chuligáni na ihrisku počas zápasu Trnava - Slovan.

Do bezpečnostných opatrení nasadili stovky policajtov.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Má stredne ťažký priebeh ochorenia, pozitívny výsledok testu má aj jeho manželka.


SITA 22 h

Obmedzenia sa týkajú hlavne neočkovaných.


23 h

Starostom Trenčianskej Turnej, Trenčianskych Stankoviec, Selca a Veľkých Bieroviec pretiekol pohár trpezlivosti. Sľuby od štátu im už nestačia.


22 h

Blogy SME

 1. Marek Brezovský: Nový riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth má záujem šport centralizovať , trendom do budúcna však pravdepodobne bude rezignácia.
 2. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 3. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 4. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 5. Igor Múdry: Kľak
 6. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 7. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 8. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 16 134
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 387
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 842
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 684
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 507
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 812
 7. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 3 587
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu