Pri jej otvorení už boli rozdané ocenenia, ktoré udelila porota odborníkov pod vedením nestora slovenskej pomológie Pavla Cifraniča. Medzi ocenenými pestovateľmi boli napríklad Mária Kúdelová z Drahoviec, Viliam Toman zo Šúroviec, Štefan Dudžak z Trnavy, Justín Murín zo Šulekova či Stredná záhradnícka škola v Piešťanoch a ďalší.
„Počas jarmoku príchádza do Trnavy veľa ľudí z vidieka, preto sme im chceli ukázať, čo dokážu pestovatelia najmä v tomto prelomovom čase, keď sa zavádzajú celkom nové odrody ovocia a zeleniny. Zmierili sme sa s tým, že niektoré exponáty nebudú ešte dokonale zrelé a vyfarbené, a mysleli sme i na to, že rok nebol klimaticky priaznivý,“ povedal pre MY-Trnavské noviny Jozef Vida, podpredseda okresnej záhradkárskej organizácie združujúcej štyritisíc členov. Podľa organizátorov, záhradkárska práca nie je v súčasnosti najpopulárnejšia, mladí ľudia sa od nej odťahujú a mentalita ľudí sa mení smerom k individualizmu a ľahostajnosti. Napriek tomu na výstavu prostredníctvom slovenských záhradkárskych organizácií poslalo vyše sto pestovateľov 465 exponátov.
„Mestská organizácia v Trnave má iba 49 členov. Je to preto, lebo nefungujú záhradkárske osady v okolí, ktorých je 16. Záhradkári sú napádaní, reštituenti chcú späť pôdu, vedú sa súdne spory a sú vydávané príkazy na zbúranie záhradných chatiek. Pestovatelia majú nesmierne veľa zneisťujúcich problémov, nemôžu aktívne fungovať,“ poukázal na problém Vido.
Na prvej výstave výpestkov, ktorá sa v Trnave chce po takmer desaťročnej prestávke stať opäť tradíciou, bola pre záhradkárov k dispozícii aj permanentná poradenská služba, prezentácia aktuálnej chemickej ochrany, predstavila sa firma vyrábajúca imunologické prostriedky z hríbov. Zaujímavá bola aj časť expozície, v ktorej sa predstavovali školy a predškolské zariadenia, kde jednoznačne triumfovala Základná škola z Trakovíc.
Janka Pekarovičová