Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Predstavujeme obec Smolenice

Dôchodcovia kde môžu, pomôžu Celoročná aktívna pomoc pri skrášľovaní obce - to je najvýrečnejšia vizitka smolenického Klubu dôchodcov. Vlani mal 366 členov. Starajú sa o okolie oboch kostolov, kaplniek, cintoríny i Kalváriu

dochodci
Dôchodcovia kde môžu, pomôžu
Celoročná aktívna pomoc pri skrášľovaní obce - to je najvýrečnejšia vizitka smolenického Klubu dôchodcov. Vlani mal 366 členov. Starajú sa o okolie oboch kostolov, kaplniek, cintoríny i Kalváriu. Zájazdy na výstavy kvetín, poznávacie zájazdy po Slovensku, ktorých cieľom sú slovenské hrady a zámky, vodné nádrže a zaujímavé lokality - to tiež neodmysliteľne patrí k práci klubu. Tí mladší a aktívnejší radi sadajú aj na bicykle a v rámci turistických podujatí navštevujú Parinu, Katarínku a iné dostupné miesta. Smolenickí dôchodcov možno stretnúť i na pútiach, či už v Medžugorí, alebo na Mariánskej hore v Levoči i inde. Spoločne obdivujú Tatry, chodia do divadiel, navštevujú osobnosti, ktoré pre obec niečo znamenali, ale vytvorili aj spevácku skupinu, ktorá nielen nacvičuje dvakrát do mesiaca, ale aj vystupuje na rôznych akciách.
Ale vráťme sa na začiatok, lebo brigádnická činnosť a jej výsledky, to je to, čo musí vnímať každý Smoleničan. Skupina šikovných „chlapcov“ napríklad uložila pred kostolom zámkovú dlažbu, ktorú kúpila obec. Rovnako z obecného materiálu brigádnicky vybudovali po demontáži starého nové oplotenie okolo kaplnky Vendelínek. Tohtoročná bilancia ešte hotová nie je, ale vlani venovali svojej obci 570 brigádnických hodín.
pod foto kostol
Dlažbu pri kostole v Smoleniciach položili šikovní dôchodcovia.

SkryťVypnúť reklamu

aktivacni
Hoci sa nepretrhnú, prácu zvládnu
V súčasnosti evidujú v Smoleniciach z 74 nezamestnaných. Je to iba 2,3 percenta z celkového počtu 3239 obyvateľov. Pätnásť z dlhodobo nezamestnaných, takých, ktorí majú nárok na sociálne dávky i aktivačný príspevok, zapojil obecný úrad do aktivačných prác. Niektorí sa pokúsili nájsť si prácu v sepermarketoch či v blízkych závodoch, ale cestovať za získanú mzdu sa im neopláca.
Pre toho, kto sa chce zapojiť do prác pre obec, je príležitosti neúrekom. V zime ju vytvára 21 kilometrov miestnych komunikácií, ktoré treba odpratávaním snehu a ľadu a posýpaním udržiavať zjazdné. V lete kosia dva cintoríny a verejnú zeleň, ktorej je v obci požehnane. Zabezpečujú vývoz kontajnerov. Ale nielen to. Nedávno ušetrili obecnej pokladni niekoľko desiatok tisíc korún, keď svojpomocne opravili cestu na Jahodník. Na multikáre si doviezli cement, fúrik a ostatné, čo k tomu potrebovali... Pomáhali aj pri príprave jarmoku, upratovaní po ňom – skrátka, aj keď nežičlivci hovoria, že nič nerobia, iba postávajú, nie je to celkom tak. Robotu, ktorú im pripraví koordinátor František Čačko, urobia bez zvyšku.

SkryťVypnúť reklamu

ocu
Kúria s fasádou ako za čias Kollerovcov
Budova obecného úradu bola už v 18. storočí zemianskou kúriou rodiny Kollerovcov. Za posledných sto rokov sa do jej údržby veľa neinvestovalo. Až zrútenie stropu v jednej z miestností a odhnité trámy sa stali pred štyrmi rokmi varovným signálom, že treba čosi robiť. „Sťahovali sme sa ako lastovičky z kancelárie do kancelárie. Ostali tu iba trámy a strecha. Staré omietky v celom objekte museli murári osekať až do muriva, urobili keramický strop, natiahli poldruhametrovú asanačnú omietku, aby steny nevlhli. Dali sme aj novú škridlu,“ spomína starostka Pavlína Hornáčková na prvú etapu rekonštrukcie obecného úradu.
Druhá etapa rekonštrukcie, počas ktorej pracuje administratíva obecného úradu opäť takmer v bojových podmienkach, vrcholí v súčasnosti. V rámci nej vymenili na budove okná, zamurovali doteraz používaný vchod a vpredu obnovili pôvodný. Zateplenie neprichádza do úvahy, lebo by narúšalo historický vzhľad niekdajšej kúrie, ktorý zverila obec reštaurátorom. Nad oknami obnovili šambrány a vikiere, steny dostali pôvodnú žlto-zelenkavú farbu. Vstupnú chodbu vyložia dlažbou a z nej sa bude prechádzať do každej kancelárie. V kancelárii starostky ešte položia parkety.
„Poslanci navrhovali, aby sme peniaze na obnovu vybavili cez granty. Žiaľ, zo žiadneho fondu na to štát ani Európska únia nedajú. Nepodarilo sa nám získať peniaze ani na opravu historickej budovy. Takže rekonštrukciu hradíme z vlastných rozpočtových zdrojov. Strecha a fasáda by mali stáť približne 3 milióny korún a naviac reštaurátorom za šambrány, kollerovský erb a umelecké práce zaplatíme asi 330 tisíc korún. Všetko bude spravené odborne aj okolo budovy, takže bude na dlhý čas pokoj,“ konštatuje starostka.

SkryťVypnúť reklamu

banic
Banič má v obci hrob i pomník
Z rodákov Neštichu (terajšie Smolenice), ktorí pred prvou svetovou vojnou odišli za chlebom do Ameriky, stal sa najznámejším Štefan Banič, vynálezca padáka. Narodil sa 23. novembra 1870. Roku 1907 odišiel za lepším zárobkom do USA, kde pracoval v okolí New Yorku, v Pensylvánii a naposledy v meste Grenville. Tam zostrojil prototyp padáka, ktorý sám vopred vyskúšal, a potom predložil Patentovému úradu USA. 25. augusta 1914 dostal od tohto úradu pamätnú patentnú listinu, ktorá ho oprávňovala vyrábať padák 17 rokov. Štefan Banič však svoj patent predal za pár dolárov a roku 1920 sa vrátil do vlasti. Zomrel 2. januára 1941 v rodnej obci, kde je aj pochovaný.
Nedávno, s patričnou pozornosťou a slávou, odhalili v Smoleniciach pomník Štefana Baniča. Obec prispela sumou 80 tisíc korún na základný kameň, dlažbu v tvare padáka a okolité tuje. Na vynálezcovu bustu sa poskladali členovia Klubu vojenských výsadkárov podľa pravidla, že každý prispel toľkými korunami, koľko mal zoskokov s padákom.


Škôlku presťahovali do budovy školy
Do Základnej školy v Smoleniciach chodilo v minulosti aj 590 žiakov. V práve otvorenom školskom roku 2006/2007 to bude iba 343 žiakov. Tým, že sa postupne uvoľnili triedy, ponúkla sa príležitosť presťahovať do nich škôlku, ktorá je organizačne súčasťou školy s právnou subjektivitou. Zo šiestich školských tried sa tak vlani stali tri škôlkarske, dve spálne a šatňa. Chodba je predelená paravánmi na jedálničku. Vstup do škôlky vybudovali zboku budovy.
„Toto riešenie má minimálne dve výhody. Šetríme na kúrení a šetríme aj na kuchyni, lebo sa varí spoločne, a teda potrebujeme menej pracovných síl. V areáli majú škôlkari svoj dvor, kĺzačky, v plastových bazénoch majú pieskoviská,“ zdôvodňuje úsporný krok starostka.
Budova základnej školy, postavená v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, by tiež potrebovala investíciu. Zišlo by sa vymeniť okná, podlahové krytiny, zrekonštruovať sociálne zariadenia. „Podala som žiadosť s projektom. Dostali sme oznámenie, že bol úspešný, grant dostaneme, ale na realizáciu je zaradený až na roky 2007 - 2013,“ teší sa Pavlína Hornáčková. Za grantové peniaze, ktoré sa pred dvoma rokmi podarilo zohnať z iného programu, zrekonštruovali už školskú telocvičňu. Spolupráca obecného úradu so školou je dobrá, škola pracuje na štandardnej úrovni, žiaci sa zapájajú do rôznych projektov a súťaží. Bohatá je aj krúžková činnosť. Každoročne škola organizuje pre deti plavecký výcvik, školu v prírode, rôzne exkurzie a školské výlety. V ostatných rokoch aj tu robia do obrovského kontajnera zber plastových fliaš a papiera. Žiak, ktorý nazbiera najviac, býva odmenený zbernou firmou Petmas – Onyx.
A ešte čosi výnimočné. Na konci každého školského roku najlepší žiak školy, ktorý má výborný prospech, zapája sa do súťaží a olympiád, reprezentuje školu a obec navonok, dostáva od starostky dar – zlatý prívesok s menom alebo znamením, v ktorom sa narodil. Vlani to bol Martin Kripel z IX. B triedy.

pod foto skolka
Smolenickí škôlkari v škôlke, do ktorej sa presťahovali vlanibankomat
Podarilo sa, bude bankomat!
Zamestnanci Chemolaku si privykli využívať bankomat v objekte závodu. Keďže sa podstatne zredukoval počet zamestnancov, v súčasnosti je ich do 400, mnohí Smoleničania už do zamestnania nechodia, zato však peši chodia do Chemolaku a z bankomatu si vyberajú peniaze. Dlho to však nepotrvá, lebo obci sa podarilo s bankou vybaviť potrebné a možno už v septembri bude zriadený bankomat aj na budove kultúrneho domu priamo v obci.

vodovod
Vodu piť budú,
zaplatia až na rok
Lesná ulica je jedinou lokalitou, v ktorej nebol obecný vodovod. „Priznám sa, ani som o tom nevedela. Voľakedy tam boli byty š.p. Lesy a aj domy boli napojené zo studne. Až minulý rok, keď dali do prenájmu celý starý lesná závod, ľudia sa prišli sťažovať, že nemajú vodu. Došli sme na to, že sú napojení iba zo studne. Z toho dôvodu sme ihneď dali do rozpočtu vodovod pre túto ulicu,“ informuje P. Hornáčková.
Náklady na rok 2006 predstavujú 2 milióny 343 tisíc korún. Pre nedostatok financií boli práce rozvrhnuté na dve etapy. Pôvodne chcela obec tento rok zrealizovať iba prvú. Dodávateľská firma však prisľúbila, že urobí celý vodovod, ale zbytok peňazí obec zaplatí podľa podpísanej zmluvy bez penalizácie do 30. júna 2007. Vybudovaný vodovod rieši situáciu s pitnou vodou pre rodiny v 15 domoch v lokalite.

vratka
Do obecnej kasy
pribudlo štvrť milióna
Prekvapením pre poslancov sa v uplynulých dňoch stalo približne štvrť milióna korún, ktoré obci poukázal do banky Fond národného majetku SR, ako kompenzáciu nákladov vynaložených obcou na vybudovanie energetických zariadení. Keďže k obci patrí aj Železničná stanica Smolenice, vzdialená tri kilometre, pre spojenie s ňou chce starostka do tejto časti obce zaviesť bezdrôtový miestny rozhlas. V pláne je dávno, ale do 25 miliónového bežného rozpočtu sa doposiaľ akosi nezmestil. Preto časť došlých peňazí, približne 150 tisíc, bude využitá práve na tento účel.

hotel
Takýto bude nový hotel
A takto bude vyzerať novostavba podhorského hotela, s ubytovacímí kapacitami welnessom i kongresovými službami. Investorská spoločnosť kúpila pozemok vlani a rok trvalo, kým získala stavebné povolenie. Hotel bude v línii rodinných domov, nakoľko pamiatkári dovolili postaviť novú budovu iba tam, kde bola stavebná časť predchádzajúcej. Anglický park s bohatou vegetáciou ostane zachovaný. Zariadenie by malo byť v prevádzke v horizonte dvoch - troch rokov.
sken plagátu

jarmok
Jarmok spynul s oslavou výročia
Štrnásty Tradičný smolenický jarmok bol tento rok súčasťou osláv 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci Smolenice. Hoci v minulosti sa konával v nedeľu, teraz od rána do popoludnia mali areál pri kultúrnom dome vyhradený ľudovoumeleckí výrobcovia i komerční predajcovia v predposlednú augustovú sobotu. Večer sa ako zvyčajne konal na nádvorí zámku zámocký koncert, na ktorom vystúpilo trio mladých hudobníčok so spevom sprevádzaným hrou na flaute a gitare. Jedna z umelkýň sa pred mesiacom práve na zámku sobášila. V prítomnosti pozvaných rodákov a hostí jarmok a oslavy otvorila pred pripraveným kultúrnym programom príhovorom starostka. Podnikatelia s reštauračnými a pohostinskými službami ponúkali k občerstveniu aj sprievodný hudobný program.
V nedeľu popoludní oslavy pokračovali folklórnymi slávnosťami pod Smolenickým zámkom. Predstavili sa dedinská folklórna skupina Záruby, folklórny súbor Bezanka a program zavŕšila country skupina Bukasový masív.

bytovky
O byty žiada ešte stodvadsať záujmecov
S podporou štátu a fondov pribudlo v ostatných rokoch v Smoleniciach 46 nájomných bytov. Dva domy, 6-bytovku a 16-bytovku, postavili na Komenského ulici. Ďalšiu 24-bytovku vsadili medzi staršie bytovky, na miesto, kde mala stáť družstevná bytovka. Nový dom sa odlišuje od predchádzajúcich strechou.
„Našich mladých, rodiny i slobodných, sme ubytovali do 42-trojizbových a 4 dvojizbových nájomných bytoch. Z nich dva sme pridelili domácim učiteľom, dva policajtom. Sú v majetku obce, 50 percentami na ne prispel štát a 50 percent sme si vzali úver, ktorý splácame z nájomného. V roku 2007 budeme zmluvy s nájomníkmi predlžovať o ďalšie tri roky. Potrebovali by sme i ďalšie byty. Na obecnom úrade máme ešte okolo 120 žiadostí. Pozemok by sme mohli vybaviť cez Slovenský pozemkový fond, stavali by sme, ale nie všetci poslanci s tým súhlasia,“ vysvetľuje starostka.
Vzhľadom na výstavbu bol ku koncu roka 2005 Územný plán obce Smolenice rozšírený o šesť lokalít na výstavbu. Jednou z perspektívnych je i Komenského ulica, kde obec vybudovala vodovod, plyn i elektrinu.
Plyn a vodovod je už v celej obci, odkanalizovaná je tretina z nej. Týka sa to starých i nových bytoviek, školy, kultúrneho domu i Zajačej uličky, v ktorej je ochranné pásmo zdroja vody. Podľa harmonogramu prác, a. s. TAVOS bude v roku 2007 budovať kanalizáciu z prostriedkov ISPA aj v Smoleniciach. Sú koncovou obcou, ktorá bude napojená do čistiarne odpadových vôd v Zelenči.

cesty
Aj na katastrofálne cesty príde rad
Komenského ulica je z hľadiska výstavby perspektívna. Obyvatelia i budúci stavebníci už majú k dispozícii všetku infraštruktúru s výnimkou kanalizácie. A práve preto ostáva vozovka zatiaľ nekvalitná. Nebolo by prezieravé položiť nový betónový alebo asfaltový koberec, a potom ho pri budovaní kanalizácie rozbiť. Jedni boli za to, aby sa ulica z dôvodu prílišného prášenia dočasne stala slepou, teda nepriechodnou. Iným sa toto riešenie, keď sa na konci komunikácie objavili dva veľké balvany, nepáčilo. „Všetkým sa vyhovieť nedá. Obyvatelia z Komenského ulice chceli sami zlepšiť podmienky na ceste. Požiadali obecný úrad o príspevok na dovoz drte. Sami si na 800 metrov dlhom úseku cesty rozhrabali a poľnohospodárskym náradím uvalcovali drť zo 16 obrovských áut, ktorých dopravu sme uhradili z rozpočtu na údržbu,“ s uznaním popísala starostka. Nuž na kolieskových korčuliach to po tejto ceste pôjde asi ťažko, ale obyvateľom ulice sa aspoň nepráši.
Ani Ulica pod Molpírom nespĺňa predstavu svojich obyvateľov. Na vybudovanie polovičky komunikácie sa v minulosti použili prostriedky, z ktorých by ju pri trocha premyslenejšom projekte bolo bývalo možné vyasfaltovať celú. Riešenie? Smolenická betónka, cesta II. triedy, je z roku 1938. Napriek viacerým žiadostiam, štát, či teraz Trnavský samosprávny kraj, doposiaľ nebol schopný poskytnúť prostriedky na jej rekonštrukciu. Vystávajúce peniaze na miestne komunikácie nemá ani obec. Je však predpoklad, že v rokoch 2007 až 2013, keď sa uvoľnia ďalšie peniaze zo štátnych a európskych fondov a v obci sa dobuduje kanalizácia, dočkajú sa investícií aj smolenické cesty II. a III. triedy.

povoden
Povodeň trvala „iba“ dva dni
Aprílové povodne neobišli ani Smolenice. Zasiahnuté boli Pivovarská ulica, a Ulica pod Molpírom. Obecný úrad bleskove dal doviezť piesok z Trstína, pekári požičali vrecia, v akcii boli hasiči, ba i dôchodcovia úplne z opačného konca obce prišli pomáhať, starostka behala v šiltovke a gumákoch. Spolupracovali i podnikatelia. Na Ulici SNP sa potok prelieval cez cestu, na pomoc musela prísť aj technika TAVOS, a.s. Našťastie všetko to trvalo iba dva dni. Dnes už pohromu pripomína iba písomné poďakovanie za zvládnutie situácie starostke Pavlíne Hornáčkovej od ministra vnútra Martina Padu.

uvod
Smolenice ležia pod juhovýchodným úpätím Malých Karpát, tesne pod svahmi pohoria, ktorého najvyššími končiarmi sú Záruby (768 metrov n. m.), Veterlín a Havranica. Kataster obce, ku ktorému dnes patrí aj Smolenická Nová Ves, voľakedy Neštich, má výmeru 2897 hektárov. 750 rokov uplynulo odvtedy, čo uhorský kráľ Belo IV. v listine z roku 1256 spomína po prvýkrát Smolenice ako villu Solmus. Listina sa v origináli nezachovala. Je súčasťou listiny z roku 1270, ktorá je uložená v Maďarskom krajinskom archíve. Dejiny Smoleníc však siahajú až do staršej doby kamennej. Názov Smolenice je pravdepodobne odvodený od smoliarov, výrobcov smoly. V 13. storočí patrili do majetku pezinsko -svätojurských grófov, koncom 14. storočia Ctiborovi zo Ctiboríc, potom opäť pezinsko - svätojurským grófom, v 16. storočí. Országovcom a od 17. storočia sa stali poddanskou obcou hradu Smolenice, ktorý patril Pálffyovcom. Na prelome 15. a 16. storočia sa stali Smolenice mestečkom, ohradeným stavaným múrom so strážnymi vežami, baštami. Mali svoj erb, pranier, drába a dereš. Od 18. storočia sa tu konali týždenné trhy. V súčasnosti majú Smolenice 3239 obyvateľov.

sutaz
Heligónka - moja láska
Pred rokom v septembri sa v kultúrnom stredisku v Smolenickej Novej Vsi zišlo 29 súťažiacich heligónkarov zo všetkých regiónov na prvej celoslovenskej súťaži Heligónka - moja láska. Organizátormi súťaže boli manželia Prívarovci v spolupráci s obecným úradom a klubom dôchodcov. Podobná súťaž sa nikdy v týchto končinách nekonala, preto sa stretla s veľkým ohlasom. Na sviatok
mena Katarína, 25. novembra, sa heligónkari stretnú na súťažnej prehrávke v kultúrnom dome v Smoleniciach opäť. Na druhý ročník podujatia sa tešia všetci milovníci tohto nástroja v obci i jej okolí.

driny
Jediná jaskyňa v lokalite
Hájnik Ján Hirner, ktorého synovia Teodor, Richard a Alexander robili výskum v Smolenickom krase, upozornil na záhadnú dieru na Drinách. Povrávalo sa, že vedie do podzemných chodieb. V roku 1920 začali robiť prieskum na Drinách Smoleničania Imrich a Alojz Vajsábelovci a Silvester a Alexander Vallovci. Neskôr sa k nim pridali Štefan Banič a jeho syn Ján. Rozhodujúcim sa stal rok 1929, keď sa rozhodli začať s vyčisťovacími prácami v zatarasenom komíne na Drinách. Prví sa na jeho dno dostali Imrich Vajsábel a Ján Banič, pokladaní za objaviteľov jaskyne Driny. Obidvaja urobili potom prvé odstrely na dne komína, čím sa im odkryli chodby s nádhernou kvapľovou výzdobou. Jaskyňa Driny je dnes jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Typickou sintrovou výzdobou pre túto jaskyňu, dlhú 680 metrov a hlbokú 40 metrov, sú sintrové záclony so zúbkovitým lemovaním. Návštevné v septembri a októbri sú všetky dni s výnimkou pondelkov.

muzeum
Múzeum obce a jej okolia
Históriu obce a jej okolia prezentuje múzeum v budove starej fary. Návštevník v ňom nájde exponáty z halštattského hradiska Molpír, miestnosť patriacu vynálezcovi padáka Štefanovi Baničovi, kútik regionálneho historika a učiteľa Štefana Jastrabíka, expozíciu kníh z farskej knižnice zo 17. - 19. storočia. Na chodbách je zdokumentovaná história obce v obrázkoch, flóra a fauna Smoleníc a okolia, spolu s minerálmi, sú v ďalšej miestnosti. Priestor je venovaný aj etnografii Smoleníc a okolia.

zamok
Zámok - perla Malých Karpát
Smolenický zámok vyrástol na ruinách hradu z 15. storočia, ktorý patril uhorskému kráľovi Žigmundovi Luxemburskému a plnil funkciu strážneho hradu pri obchodnej Českej ceste. Poslednými vlastníkmi boli Erdödyovci. Dnes má takmer 100 rokov. Jeho prvý majiteľ a staviteľ, gróf Jozef Pálffy, ktorý počas dvojnásobného prerušenia prác cez I. svetovú vojnu dal všetko vnútorné zariadenie previezť na Červený kameň, sa po II. svetovej vojne dostal do finančnej tiesne a musel odísť za hranice. Zadĺžený neogotický zámok vyplatil štát a po jeho dokončení, 26. júna 1953, ho ako ocenenie práce dostala od Slovenskej národnej rady Slovenská akadémia vied (SAV) ako domov pre vedeckých pracovníkov. Je súčasťou Kongresového centra Slovenskej akadémie vied, reprezentačné sídlo na pracovné stretávanie sa vedeckej komunity celého sveta.

les
Poznáte Cestu rozprávkovým lesom?
Dlhoročne obľúbeným podujatím doma i v širokom okolí Smoleníc je Cesta rozprávkovým lesom, ktorú kultúrna komisia v spolupráci so školou, hasičmi, poľovníkmi a turistami pripravuje vždy pri príležitosti Dňa detí. Na
stanovištiach, na ktorých účinkuje v rozprávkových kostýmoch 50 detí z obce, plnia deti zadané úlohy, za čo dostávajú pečiatky do účastníckeho lístka. Cesta voňavými lúkami a lesným chládkom vrcholí na nádvorí Smolenického zámku, kde deti okrem iných prekvapení čaká sám kráľ so svojou rodinou a sladká odmena...

lienka
Aj škôlka Lienka sa činí
V Smoleniciach majú rodičia na výber. Môžu deti prihlásiť do štátnej, ale aj do súkromnej materskej školy s názvom Lienka. Okrem práce so šlabikárom, majú náboženský krúžok i modelársky krúžok. Pri škôlke pracuje aj detský folklórny súbor Lienky. Na svoje vystúpenia sa deti obliekajú do originálnych smolenických krojov. Okrem toho aj rady hrajú divadlo. Vždy na konci prázdnin pre ne učiteľky pripravujú letný tábor s turisticko-rekreačným zameraním. A september pravidelne otvárajú veselo i s plačom. Iste to nie je inak ani v tomto, práve začatom školskom roku.


pod foto vystava
Každoročne v septembri sa v obci koná výstava ovocia, zeleniny, kvetov a výšiviek, ktorú pripravuje ZO Zväzu záhradkárov Smolenice, združujúca osem desiatok členov. Vlani vystavovali 440 exponátov od 57 pestovateľov. Všetky vystavované výpestky putovali po skončení výstavy do školy.

hasici
Hasiči oslávili stodvadsať rokov práce
V Štátnom archíve v Trnave sú dokumenty dokazujúce, že Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v Smoleniciach bol založený 4. júna 1886. Prvá svetová vojna ho zasiahla rušivo, ale v júli 1922 bola činnosť hasičov obnovená. V súčasnosti má DHZ Smolenice 80 členov, dve družstvá mužov a dorastenky. Jeho veliteľom je Viliam Jurovatý a predsedom Zdeno Hoblík.
Stodvadsiate výročie založenia DHZ bolo nielen príležitosťou na udelenie pamätných listov a plakiet, vyznamenaní za zásluhy i príkladnú prácu a ďakovných listov okresného výboru, ale aj časom na bilancovanie a oslavu s priateľmi. Medzi najlepších patrí družobná organizácia hasičov z Bulhár na Morave, ktorej delegácia bola hosťom osláv. Družba s moravskými hasičmi v decembri m. r. zaznamenala už 20. výročie vzniku. Súčasťou osláv bola aj súťaž, na ktorej sa zúčastnili hasičské kolektívy z okolitých obcí.
„Pri oslavách sme si uvedomili, že sme dlžní zviditeľniť hroby zakladateľov nášho zboru. Zabezpečovali sme však žatvu, mlatbu, prišli dovolenky, tak sa k tejto úlohe vrátime až teraz,“ povedal veliteľ V. Jurovatý. Smolenickí hasiči cvičia svoju pripravenosť, zúčastňujú sa na súťažiach, značnou prekážkou v úspechoch je však zastaraná technika. Striekačka je z roku 1972 a ojazdená Avia tiež nie je veľká sláva. Napriek tomu dosahujú často aj veľmi dobré umiestnenia. „Darí sa nám predovšetkým práca s mládežou. Spolupracujeme so školou a naše dorastenky sú naozaj všestranné. Spievajú v kostole, cvičia, hrajú divadlo... Škoda len, že v obciach je o ochotnícke predstavenia malý záujem,“ uvažuje veliteľ. Prvých sto rokov činnosti smolenických hasičov je plasticky zaznamenaných v knihe Štefana Jastrabíka. „Chceli sme vydať príležitostnú publikáciu aj teraz, žiaľ, niet peňazí,“ sťažuje sa veliteľ. Peniaze sú to, čo hasičom bráni v aktívnejšej činnosti. Doprava na súťaže, štartovné, uniformy pre mladých chlapcov, peniaze na zájazdy s deťmi... Nie na všetko stačí, napriek tomu, že hasiči sa snažia získať financie zo služieb i z predajných trhov organizovaných v zbrojnici, postavenej v roku 1973. S deťmi cvičia vo vlastnom areáli pri zbrojnici. Keby však boli peniaze, určite by dokázali svojich mladých nástupcov vychovávať oveľa príťažlivejšie.

foto na DVD – musíme stiahnuť

pod foto chodník
Nový chodník vybudovala obec aj na cintoríne v Smolenickej Novej Vsi.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 216
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 439
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 8 772
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 588
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 7 358
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 901
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 484
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 138

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Na Bôriku zasa nič alebo Kto to dlhšie vydrží: Sulík alebo Matovič?
 2. Ján Šeďo: Okrem vlády nás dobehla aj iná pohroma - Covid a nepára sa s nami.
 3. Štefan Vidlár: Kutya Lajos
 4. Kristína Jakubičková: Stratili sme rozum už "na totálku"?!?
 5. Miroslav Sopko: O prejavoch lásky
 6. Silvia Valkovič: Malá ľudská tragédia
 7. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch.
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922)
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 491
 2. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 14 131
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 071
 4. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 720
 5. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 9 037
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 787
 7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 597
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 360
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Obvinené osoby sú stíhané väzobne.


SITA 3 h
Ilustračné foto.

Výmena zvodidiel na mostoch D1 je dôvodom čiastočnej uzávery v úseku Trnava - Horná Streda.


TASR 4 h
Obec Ružindol.

Obec Ružindol v okrese Trnava vyhlásila nové verejné obstarávanie na prístavbu materskej školy.


SITA 6 h
Zuzana Almáši Koreňová, umelkyňa, psychologička, pedagogička a mediátorka.

Od drevárstva, psychológie a pedagogiky prešla cez mediátorstvo až k umeniu.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jeden muž sa pobytu za mrežami vyhýba už 14 rokov.


11. aug

Väčšina hľadaných sa skrýva, pretože na nich bol vydaný príkaz na zatknutie.


11. aug

Na Horehroní ožívajú švajčiarske električky.


10. aug

Každá jedna obložená misa je originál.


11. aug

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Na Bôriku zasa nič alebo Kto to dlhšie vydrží: Sulík alebo Matovič?
 2. Ján Šeďo: Okrem vlády nás dobehla aj iná pohroma - Covid a nepára sa s nami.
 3. Štefan Vidlár: Kutya Lajos
 4. Kristína Jakubičková: Stratili sme rozum už "na totálku"?!?
 5. Miroslav Sopko: O prejavoch lásky
 6. Silvia Valkovič: Malá ľudská tragédia
 7. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch.
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922)
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 491
 2. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 14 131
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 071
 4. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 720
 5. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 9 037
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 787
 7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 597
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 360
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu