ciťoval potrebu podeliť sa o svoje čiernohumorné zážitky s priateľmi. Rozprával ich, neskôr písal a publikoval v časopisoch a napokon zobral ceruzku a tuš, neskôr ho z praktických dôvodov vymenil za čierne fixky, a kreslil. Doma, v škole, vo vlaku, na chate.
Humorné obrázky z horolezeckého prostredia, sústredené aj v knihe Smiech na lane, dopĺňa hubárskymi námetmi i inými, úzko súvisiacimi s prírodou. Okrem toto tvorí príležitostné obrázky na pozvánky, plagáty, svadobné oznámenia, blahoželania... Stvárňuje iba vlastné námety.
Svoje humorné kresby vystavoval v Trnave, Bratislave, na viacerých miestach v Tatrách, dokonca aj v Chate pod Rysmi, ale aj v Čechách, Rakúsku a Luxembursku.
„Hrdinami ’bajovín‘ sú starí horskí vlci, smoliari horských strmín, čo ustavične prežívajú nikdy sa nekončiacu reťaz ťažkostí, ale napokon sa vždy pozviechajú, narovnajú , znovu a znovu naviažu na lano a púšťajú sa do nových dobrodružstiev. Horolezectvo je deväť dielov trápenia a jeden dielik radosti a šťastia. Ale práve pre ten dielik radosti človek podstupuje tých strastiplných deväť...“ hovorí autor o tom, kde berie svoje inšpirácie, typicky zarámované v čiernych rámikoch. Len výnimočne, kde nie je priestor limitovaný, rámček chýba. Druhou charakteristickou črtou Bajových kresieb sú vybodkované plochy. „Niekedy, keď sme boli na chate, mi bodkovať pomáhalo aj desať ľudí, lebo ja som na to nemal trpezlivosť,“ priznáva. Napriek tomu nakreslil asi tisícku obrázkov. Výber z nich, predovšetkým s horolezeckými a hubárskymi námetmi, ponúkne Západoslovenské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, v Múzeu knižnej kultúry v Oláhovom seminári divákom od 7. septembra. Štvrtková vernisáž výstavy Kreslený humor Ivana Baja o 16.30 hodine otvorí príležitosť navštíviť ju kedykoľvek do konca roku 2006.
Janka Pekarovičová, foto: autorka