Všimli sme si, že ilegálnych skládok tu čoraz viac pribúda a možno na nich nájsť naozaj všetko. Od gumených čižiem, pracovných topánok a šiat počnúc, cez zvyšky stavebného materiálu, drôtov, ba i kobercov až po jednotlivé časti chladničky. Niekto by si s týmito nálezmi mohol doslova zariadiť celý byt. Dokonca sme na jednej z nich našli v igelitovom vreci zabalené aj zvyšky hlavy z býka a peneumatiky. Čudovali by ste sa, koľko podobných čiernych skládok sa nachádza v Trnave a jej okolí. A zdá sa, že ich počet čoraz viac narastá, čo nesvedčí o ničom inom, ako o bezcharakternom správaní sa niektorých ľudí v našom zdanlivo civilizovanom svete. K tomu niet čo dodať a je to varovný signál pre nás všetkých. Barbora Černušáková zo Spoločnosti Priateľov Zeme nás informovala, že ilegálne skládky z dlhodobého hľadiska predstavujú vážnu hrozbu, a to nielen pre životné prostredie, ale aj pre naše zdravie. „Pri rozklade takéhoto nazhromaždeného organického odpadu vznikajú plyny ako metán a oxid uhličitý, ktoré prispievajú k skleníkovému efektu. V menšej miere z nich unikajú aj rôzne toxické plyny,“ vysvetlila pre naše noviny Černušáková, pričom nevylúčila ani fakt, že pri vyššej koncentrácii skládkových plynov môže dôjsť aj k výbuchom alebo požiarom. „Štúdie v Spojených štátoch amerických tiež odhalili u ľudí žijúcich do troch kilometrov od skládok zvýšený výskyt rakoviny,“ povedala Černušáková. „Okrem ovzdušia však znečisťujú aj pôdu, povrchové i podzemné vody,“ dodala a poznamenala, že je veľmi dôležité trestanie tých, ktorí odpad na nelegálne skládky vyvážajú. Fyzickým osobám pritom hrozí pokuta do výšky 5- tisíc korún a právnickým až do výšky 500- tisíc korún.
Petra Nagyová, foto: autorka
RÁMIK
Čo odporúčajú aktivisti?
Dôležitá je prevencia. Občania môžu žiadať starostu alebo primátora, aby zabezpečil kvalitný systém zberu odpadov. Znamená to zavedenie bezplatného triedeného zberu čo najväčšieho druhu odpadov a podporu osvety. Systém by mal fungovať tak, aby ľudia videli, že sa neoplatí skládky vôbec vytvárať.
Ak chcú mestá a obce čierne skládky odstrániť, musia na to vynaložiť prostriedky občanov. Mesto by preto napríklad mohlo zverejniť výšku financií vynaložených na čistenie a apelovať tak na zodpovednosť obyvateľov.