Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme obec ratnovce

Cesta do neba sa začína na výťahu Najstaršou historickou a stavebnou pamiatkou v Ratnovciach, malebnej obci, rozprestierajúcej sa na 843 hektároch neďaleko Piešťan, je kostol, zasvätený sv. Margite Antiochijskej. Spodná časť jeho veže a obvodové múry sa

Cesta do neba sa začína na výťahu
Najstaršou historickou a stavebnou pamiatkou v Ratnovciach, malebnej obci, rozprestierajúcej sa na 843 hektároch neďaleko Piešťan, je kostol, zasvätený sv. Margite Antiochijskej. Spodná časť jeho veže a obvodové múry sa zachovali z 13. storočia. Veža bola znovu vybudovaná v roku 1659 a v 18. a 19. storočí bol kostol opäť stavebne upravovaný. Naposledy ho zrekonštruovali pred dvoma desaťročiami. Pravdepodobne nekvalita spôsobila, že vtedy nová škridla na streche už zvetráva a stopy času nesie i fasáda. „Je to cirkevný majetok, ale brigádnicky by sme vedeli pomôcť. Rovnako ako pred dvoma rokmi, keď sme pomáhali pri inštalovaní nových lavíc, zakúpených čiastočne zo zbierky občanov. Cintorín si vyžaduje neustálu starostlivosť. Práve sa ho chystáme kosiť už štvrtýkrát tento rok,“ povedal starosta Ratnoviec Martin Adamča.
Kapacitne by mal ratnovský cintorín vystačiť približne na ďalších desať rokov. „Už minulý rok som v zastupiteľstve naznačil, že budeme musieť rozmýšľať o jeho rozšírení. Obec pozemky nevlastní, nemáme ani presne zistené, kto je majiteľom pôdy v susedstve cintorína, ktorú obrába súkromný podnikateľ zo Sokoloviec,“ vysvetľuje. Vlani obec zrekonštruovala dom smútku. Teraz má novú fasádu, natretú strechu a vôkol neho je položená nová dlažba.

Skryť Vypnúť reklamu

ROMOVIA
Fajčia drahé cigarety, platiť obci nechcú
„Rómovia!“ odpovedali jedným dychom starosta a pracovníčka obecného úradu na otázku, čo je najväčším problémom obce. „Stále od obce voľačo chcú, neplnia si však povinnosti platieb domovej dane, za vývoz smetí, za psa. Naháňame ich aj dva - tri roky,“ vysvetľuje ekonómka.
Pred polstoročím prišli do Ratnoviec dve rómske rodiny. Za prvými dvoma postavenými domami si pristavili ďalšie a dnes je v obci evidovaných 90 Rómov. Štát aj obec im vychádzajú v ústrety. Majú sociálne dávky, rodinné prídavky, deti majú štipendiá a dostávajú v školskej jedálni obed za päť korún.
„Schvaľoval som, keď štát pozastavil výplatu rodinných prídavkov, ak dieťa vymeškalo určitý počet hodín v škole. K povinnosti ísť na nákup s rodičmi som sa pristupoval zodpovedne. Zarážalo ma však, keď ma pri nákupe prehovárali, že potrebujú cigarety drahých značiek,“ popisuje starosta a dodáva: „Keby pochopili, že nemusia fajčiť drahé cigarety, mohli by si vytvoriť iné, lepšie životné podmienky. A mali by sa učiť hospodáriť.“ Už niekoľkokrát sa totiž stalo, že ak v rámci sociálnych príspevkov dostali naraz väčší obnos peňazí, bleskovo ich nehospodárne minuli. Na druhej strane si v Ratnovciach vysoko cenia, že rómske deti chodia poväčšine do školy rady, upravené a čisté. Vidieť, že matky sa o ne starajú. Bude však treba ešte veľa pracovať s rómskou komunitou, aby pochopili, že deti by nemali rodiť deti...
„Problémy robia Rómovia aj so spaľovaním. Nedávno som prichytil troch pri opaľovaní medených káblov. Zavolal som policajtov, ale kým prišli, vinníkov nebolo. Schovali ich. Ostal iba za domom stojaci prívesný vozík,“ spomína starosta na incident, ktorý sa skončil policajným zápisom.

Skryť Vypnúť reklamu

CD
Spievanky nahrali už tri cédečká
MUDr. Ján Bašnák, praktický lekár, ordinujúci v ambulancii Zdravotného strediska v Ratnovciach raz do týždňa, svoju službu od 1. júla zrušil. Je to pre neho nerentabilné a pacienti aj tak musia po lieky do Piešťan. Využívaný teda bude predovšetkým vestibul na miestnom futbalovom štadióne. Tu sa totiž už päť rokov raz do týždňa stretáva dvadsať členiek folklórnej speváckej skupiny Ratnovské Spievanky. Ich repertoár pozostáva zo 150 piesní, s ktorými vystupujú, chodia na festivaly i súťaže. Nedávno v Piešťanoch, v súťaži Čo je v nás, obsadili pekné šieste miesto. S podporou sponzorov už vydali tri cédečká - ľudové piesne Ženičky, poďme spievať, Vianoce v Ratnovciach s koledami a Piesne z rodného kraja s ďalšími 19 ľudovkami.
foto Spievanky

Skryť Vypnúť reklamu

SKOLA
Aj škola má nové plastové okná
Z 930 obyvateľov Ratnoviec chodí do 1. až 4. ročníka miestnej základnej školy 34. Školská budova z roku 1931 sa cez tieto prázdniny zmenila. Staré, 75-ročné okná vystriedali nové, platové. „Výmena bola nutná, pretože v minuloročných mrazoch sme už nedokázali triedy vykúriť. Z ministerstva nám na dve naše žiadosti o riešenie havarijnej situácie zatiaľ neodpovedali, ale prednostka Krajského školského úradu v Trnave sľúbila, že ak neuspejeme, poskytne nám prostriedky z vlastných rezerv,“ teší sa starosta. Okrem vnútorných úprav, aktivační pracovníci, ktorých má obec v súčasnosti desať, dlažbou obnovili aj pôvodný vchod do školy, zrenovovali bránku, vyčistili a upravili predzáhradku, vysiali trávu. Okolo čerstvo natretého plota plánuje starosta vysadiť tuje.
Od minulého štvrtka už školské priestory dáva do poriadku celý školský personál, aby 4. septembra opäť mohli nastúpiť deti do zlúčených ročníkov. V triedach sa učí po osem až desať detí. Ratnovská škola sa môže pochváliť aj špeciálnymi triedami pre rómske deti, ktoré vyučujú špeciálni pedagógovia. „Aj keď deti sú snaživé, učivo nestíhajú. Po dvoch - troch mesiacoch v riadnej triede psychologička prváčikov otestuje a zvyčajne odporučí preradiť dieťa do špeciálky. Tam má vytvorené osobitné podmienky, učitelia viac využívajú hravú formu výučby,“ vysvetľuje starosta Adamča. Ratnovským prvostupniarom nechýba ani počítačová učebňa so šiestimi počítačmi, zriadená v rámci projektu Infovek. Obec plánuje obnoviť aj fasádu školy.

pod foto maliar
Dlho nezamestnaný maliar a natierač Štefan Kozák je dnes už zamestnancom obce. V minulých dňoch sa postaral v škôlke a škole o všetko, súvisiace s jeho profesiou. Starosta Adamča si na ňom cení, že je ochotný pracovať aj v sobotu.

VODARI
Vodári dali zrekonštruovať vodovod
Vo štvrtok nastúpili na ďalšiu etapu prác pri rekonštrukcii vodovodu pracovníci firmy Vodostav. Investorom je TAVOS, a. s., Piešťany, v ktorej je obec akcionárom. Výmenu potrubia si vyžiadala aj skutočnosť, že staré liatinové potrubie na spojoch praskalo a spôsobovalo každý rok niekoľko porúch. Obec a občania musia teda znášať rozkopávky a ťažké vozidlá vyvážajúce zeminu, lebo vymenené potrubie možno zasýpať iba štrkom a pieskom.
Zrekonštruovaná je už Piešťanská ulica v dĺžke 540 metrov, teraz sa bude rekonštruovať okolo 500 metrov potrubia od obecného úradu po kostol a ešte malý kúsok doľava. „Máme od investora prísľub, že ešte tento rok položí aj nové potrubie v dĺžke 500 metrov vo vytvorenom stavebnom obvode, kde zatiaľ nemáme vodu dotiahnutú. Máme projektovú dokumentáciu i stavebné povolenie,“ oboznamuje starosta Adamča.
Pod kostolom už začínajú prekopávku pracovníci Vodostavu. V tejto časti obce robia v čase búrok šarapatu prívalové vody. Blata býva po kolená, pomáha od neho iba „úencéčko“ a lopaty. Do pivníc, našťastie, voda ešte neprenikla.
Poruchami a búrkami poškodené cesty obec plánuje zrekonštruovať po výmene vodovodného potrubia a plynofikácii, kedy budú vynovené aj chodníky.
Kanalizácia zatiaľ v Ratnovciach vybudovaná nie je, domácnostiam slúžia žumpy a septiky. Zaradenie do projektov, ktoré budú financované z prostriedkov ISPA, obec premeškala, odišli do Bruselu bez nej. Nádej dáva ďalší projekt, v ktorom by mala byť dobudovaná kanalizácia vo všetkých spádových obciach v okolí Piešťan v rámci kohézneho fondu. Začiatok prác zatiaľ mešká, hoci kópiu vypracovanej technickej dokumentácie už obec odovzdala firme, ktorá by mohla
byť ich prípadným dodávateľom.

ŠKOLKA
Škôlka je krajšia ako iné v okolí
Dvadsaťmiestna kapacita ratnovskej škôlky je vždy na sto percent využitá. Nečudo, deti tu majú priam domáce, rodinné prostredie. Navyše materskú školu predminulý rok zateplili, nevyhovujúcu kotolňu prerobili. Palivo z propán -butánovej nádoby v záhrade čerpajú nielen pre ňu, ale temperujú aj kultúrny dom a vykurujú obecný úrad. „Urobili sme to z ušetrených peňazí. Vymenili sme vedenie, potrubie, radiátory, medené rozvody, kotly. Bola to dobrá investícia, keď budeme mať zemný plyn, vymeníme iba v kotloch trysky,“ vysvetľuje starosta. Aj v škôlke sa po rekonštrukcii okien končí príprava na september. „Každý rok si spravíme plán, čo by sme chceli, a potom ho realizujeme. Najväčším problémom je teraz kuchyňa. Chceme dokončiť jej modernizáciu, potrebujeme ešte novú kuchynskú linku. Ale hodili by sa aj nové ležadlá, nové stoly do jedálne, linoleum,“ vyratúva riaditeľka, ktorá zo školného vždy nasporí a niečo kúpi. Nedávno to bola s pomocou obce umývačka riadu, teraz sú to koberce do spálne a herne... „Po prechode kompetencií ostal v škole i v škôlke veľký modernizačný dlh štátu. Tento kolektív pomáha obci sa s ním vyrovnávať, klobúk dole,“ chváli na odchode starosta a s časopisom v ruke rýmuje: „Majú nové Quele, a potom sú skvelé!“

Kolektív materskej škôlky: (zľava) Marta Palcová, Božena Mesárošová, Marcela Šimončíková - riaditeľka, Dana Palkovičová a Jana Pavlovičová.

FUTBAL
V Ratnovciach sa lopty neboja
Na futbalové ihrisko a športový areál si v Ratnovciach potrpia. K dispozícii je aj ihrisko na volejbal, nohejbal a iné loptové hry. „Máme tu ešte stále čo robiť, len to musíme robiť tak, aby sme stíhali aj iné veci,“ hovorí M. Adamča. Pri ostatných úpravách urobili v priestoroch zvnútra drevený obklad, novú dlažbu, obklady stien, sprchy dostali nové batérie. Minulý rok vyrobili a položili dlažbu aj medzi ihriskami. „Trocha sme vec podcenili. Ťažké smetiarske a zásobovacie vozidlá dlažbu hrubú 6 centimetrov občas lámu. Ale ak treba, vymeníme ju ,“ ukazuje starosta. Za ihriskom vybudovali nové zábrany, aby lopta nelietala do okolitých dvorov a záhrad.
Ratnovské A-mužstvo, pod vedením trénera Jozefa Petráša, postúpilo na jar do 6. ligy. Do súťaží sú prihlásení aj žiaci, ktorých trénujú Mikuláš Bartko a Miloš Karaba, i dorastenci, ktorých už 5 rokov trénuje Martin Adamča. „Na tréningu mávam 12-14 chlapcov, treba však povedať, že sú to aj mladí futbalisti z Jalšového a Piešťan, lebo z domácich družstvo nedokážeme vytvoriť. Záleží nám na mládežníckom športe, lebo ten je budúcnosťou mužstva dospelých. Uvedomujeme si, že keď sa prestaneme mladým venovať, ujdú nám do barov, herní, nedajbože k drogám,“ tvrdí tréner a starosta. Sám ešte oblieka futbalový dres starých pánov a chváli turnaje, do ktorých sa každoročne zapájajú Ratnovce, Banka, Moravany a Ducové. Poskytujú nielen športové vyžitie a zábavu, ale aj upevňujú vzťahy medzi obcami.
Nedeľné dopoludnia využívajú na hru aj priaznivci nohejbalu. „Medzi tých najnáruživejších patria Jožko Pilka a Tóno Karaba, ale aj ďalší. V utorok 29. augusta poriadame už tretíkrát nohejbalový turnaj, druhý pod záštitou obce. Vlani bolo prihlásených 12 trojčlenných družstiev, dúfam, že tento rok ich nebude menej,“ dodáva starosta.

pod foto starí páni
Mužstvo starých pánov je aktívnym a úspešným účastníkom turnajov.

PLYN
Sny o plyne sa už nerozplývajú
Napriek tomu, že pred tromi rokmi bolo skolaudované vysokotlakové vedenie plynu medzi Hlohovcom a Piešťanmi, SPP, a. s., sa s plynofikáciou obcí neponáhľajú. „Po dlhom rokovaní sa nám podarilo s plynármi dohodnúť, za akú sumu po plynofikácii od obce rozvody odkúpia. Aby nám vyšla návratnosť, pridala sa k nám aj časť susednej Banky. Občania majú záujem o plyn, ekologicky druhé najčistejšie palivo,“ potvrdzuje starosta Martin Adamča.
Projektanti už majú podklady na dimenzáciu potrubia, robia uzlové body. Prídu do obce definitívne rozhodnúť o trasách, a potom vypracujú projektovú dokumentáciu pre územné konanie. Hotová bude do konca októbra. So stavebným povolením obec počíta v novembri a pri vhodnom počasí sa dodávateľská firma, vybraná vo výberovom konaní, pustí do práce. V 1. etape výstavby, v priebehu dvoch rokov, by sa na plyn mala napojiť asi tretina domácností.

DOMY
Vsádzajú na individuálnu výstavbu
Nájomné bytovky v Ratnovciach nestavajú. „Som zástancom individuálnej bytovej výstavby,“ vyznáva sa starosta.. „Mladé rodiny, ktoré by tam išli bývať, by boli viazané platbami. Je to riziko. Nemáme ani vlastné vhodné pozemky, na ktorých by sme mohli výstavbu realizovať.“ V novej štvrti na súkromných pozemkoch sa len nedávno začala výstavba piatich domov, stáť budú aj ďalšie dva. „Súkromníci majú pozemky a boli by sme radi, aby sa výstavba rozbehla. Istá realitná kancelária rozparcelovala na pozemky 3,2 hektára pôdy zakúpenej od súkromníka. Ale dlho im trvá vypracovanie štúdie. Rokujeme aj s ďalšími, vlastníkmi veľkých humien. Vlani sme dali pôdu zamerať, urobiť polohopis a výškopis, aby sme mali podklady pre vyňatie z pôdneho fondu. Geodet však zistil, že vlastníci užívajú pozemky inak, než ako sú ich právne hranice. Požiadali sme preto, aby si to dali do poriadku. Vec sa naťahuje už 8-9 mesiacov, keď sa vyrieši, obec dá zamerať cestu, okolo ktorej môže vzniknúť 30 stavebných pozemkov. Peniaze na technické štúdie na projekty infraštruktúry máme už pripravené. Chceme ľuďom pomôcť,“ sľubuje starosta. Keď sme už pritom, dodajme, že za posledný rok a pol vybudovali v obci takmer kilometer verejného osvetlenia z vlastných prostriedkov.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 355
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 213
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 930
 4. Po Slovensku na motorke 6 591
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 6 355
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 605
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 5 497
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 323
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 418
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 645
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Pozrite sa s nami na modely vystavené v Západoslovenskom múzeu.


TASR 3 h

Vieme, kedy ju plánujú sprístupniť pre verejnosť.


TASR 3 h
Spartak Trnava - FC Petržalka 4:0 (2:0) prípravnom stretnutí.

Jeden z gólov strelil aj navrátilec do tímu "andelov".


TASR 14 h
Foto: ilustračná

Takmer milión eur získalo mesto na projekt Inteligentné riadenie dopravy - smart Trnava.


TASR 18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?