Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Predstavujeme obec ratnovce

Cesta do neba sa začína na výťahu Najstaršou historickou a stavebnou pamiatkou v Ratnovciach, malebnej obci, rozprestierajúcej sa na 843 hektároch neďaleko Piešťan, je kostol, zasvätený sv. Margite Antiochijskej. Spodná časť jeho veže a obvodové múry sa

Cesta do neba sa začína na výťahu
Najstaršou historickou a stavebnou pamiatkou v Ratnovciach, malebnej obci, rozprestierajúcej sa na 843 hektároch neďaleko Piešťan, je kostol, zasvätený sv. Margite Antiochijskej. Spodná časť jeho veže a obvodové múry sa zachovali z 13. storočia. Veža bola znovu vybudovaná v roku 1659 a v 18. a 19. storočí bol kostol opäť stavebne upravovaný. Naposledy ho zrekonštruovali pred dvoma desaťročiami. Pravdepodobne nekvalita spôsobila, že vtedy nová škridla na streche už zvetráva a stopy času nesie i fasáda. „Je to cirkevný majetok, ale brigádnicky by sme vedeli pomôcť. Rovnako ako pred dvoma rokmi, keď sme pomáhali pri inštalovaní nových lavíc, zakúpených čiastočne zo zbierky občanov. Cintorín si vyžaduje neustálu starostlivosť. Práve sa ho chystáme kosiť už štvrtýkrát tento rok,“ povedal starosta Ratnoviec Martin Adamča.
Kapacitne by mal ratnovský cintorín vystačiť približne na ďalších desať rokov. „Už minulý rok som v zastupiteľstve naznačil, že budeme musieť rozmýšľať o jeho rozšírení. Obec pozemky nevlastní, nemáme ani presne zistené, kto je majiteľom pôdy v susedstve cintorína, ktorú obrába súkromný podnikateľ zo Sokoloviec,“ vysvetľuje. Vlani obec zrekonštruovala dom smútku. Teraz má novú fasádu, natretú strechu a vôkol neho je položená nová dlažba.

SkryťVypnúť reklamu

ROMOVIA
Fajčia drahé cigarety, platiť obci nechcú
„Rómovia!“ odpovedali jedným dychom starosta a pracovníčka obecného úradu na otázku, čo je najväčším problémom obce. „Stále od obce voľačo chcú, neplnia si však povinnosti platieb domovej dane, za vývoz smetí, za psa. Naháňame ich aj dva - tri roky,“ vysvetľuje ekonómka.
Pred polstoročím prišli do Ratnoviec dve rómske rodiny. Za prvými dvoma postavenými domami si pristavili ďalšie a dnes je v obci evidovaných 90 Rómov. Štát aj obec im vychádzajú v ústrety. Majú sociálne dávky, rodinné prídavky, deti majú štipendiá a dostávajú v školskej jedálni obed za päť korún.
„Schvaľoval som, keď štát pozastavil výplatu rodinných prídavkov, ak dieťa vymeškalo určitý počet hodín v škole. K povinnosti ísť na nákup s rodičmi som sa pristupoval zodpovedne. Zarážalo ma však, keď ma pri nákupe prehovárali, že potrebujú cigarety drahých značiek,“ popisuje starosta a dodáva: „Keby pochopili, že nemusia fajčiť drahé cigarety, mohli by si vytvoriť iné, lepšie životné podmienky. A mali by sa učiť hospodáriť.“ Už niekoľkokrát sa totiž stalo, že ak v rámci sociálnych príspevkov dostali naraz väčší obnos peňazí, bleskovo ich nehospodárne minuli. Na druhej strane si v Ratnovciach vysoko cenia, že rómske deti chodia poväčšine do školy rady, upravené a čisté. Vidieť, že matky sa o ne starajú. Bude však treba ešte veľa pracovať s rómskou komunitou, aby pochopili, že deti by nemali rodiť deti...
„Problémy robia Rómovia aj so spaľovaním. Nedávno som prichytil troch pri opaľovaní medených káblov. Zavolal som policajtov, ale kým prišli, vinníkov nebolo. Schovali ich. Ostal iba za domom stojaci prívesný vozík,“ spomína starosta na incident, ktorý sa skončil policajným zápisom.

SkryťVypnúť reklamu

CD
Spievanky nahrali už tri cédečká
MUDr. Ján Bašnák, praktický lekár, ordinujúci v ambulancii Zdravotného strediska v Ratnovciach raz do týždňa, svoju službu od 1. júla zrušil. Je to pre neho nerentabilné a pacienti aj tak musia po lieky do Piešťan. Využívaný teda bude predovšetkým vestibul na miestnom futbalovom štadióne. Tu sa totiž už päť rokov raz do týždňa stretáva dvadsať členiek folklórnej speváckej skupiny Ratnovské Spievanky. Ich repertoár pozostáva zo 150 piesní, s ktorými vystupujú, chodia na festivaly i súťaže. Nedávno v Piešťanoch, v súťaži Čo je v nás, obsadili pekné šieste miesto. S podporou sponzorov už vydali tri cédečká - ľudové piesne Ženičky, poďme spievať, Vianoce v Ratnovciach s koledami a Piesne z rodného kraja s ďalšími 19 ľudovkami.
foto Spievanky

SkryťVypnúť reklamu

SKOLA
Aj škola má nové plastové okná
Z 930 obyvateľov Ratnoviec chodí do 1. až 4. ročníka miestnej základnej školy 34. Školská budova z roku 1931 sa cez tieto prázdniny zmenila. Staré, 75-ročné okná vystriedali nové, platové. „Výmena bola nutná, pretože v minuloročných mrazoch sme už nedokázali triedy vykúriť. Z ministerstva nám na dve naše žiadosti o riešenie havarijnej situácie zatiaľ neodpovedali, ale prednostka Krajského školského úradu v Trnave sľúbila, že ak neuspejeme, poskytne nám prostriedky z vlastných rezerv,“ teší sa starosta. Okrem vnútorných úprav, aktivační pracovníci, ktorých má obec v súčasnosti desať, dlažbou obnovili aj pôvodný vchod do školy, zrenovovali bránku, vyčistili a upravili predzáhradku, vysiali trávu. Okolo čerstvo natretého plota plánuje starosta vysadiť tuje.
Od minulého štvrtka už školské priestory dáva do poriadku celý školský personál, aby 4. septembra opäť mohli nastúpiť deti do zlúčených ročníkov. V triedach sa učí po osem až desať detí. Ratnovská škola sa môže pochváliť aj špeciálnymi triedami pre rómske deti, ktoré vyučujú špeciálni pedagógovia. „Aj keď deti sú snaživé, učivo nestíhajú. Po dvoch - troch mesiacoch v riadnej triede psychologička prváčikov otestuje a zvyčajne odporučí preradiť dieťa do špeciálky. Tam má vytvorené osobitné podmienky, učitelia viac využívajú hravú formu výučby,“ vysvetľuje starosta Adamča. Ratnovským prvostupniarom nechýba ani počítačová učebňa so šiestimi počítačmi, zriadená v rámci projektu Infovek. Obec plánuje obnoviť aj fasádu školy.

pod foto maliar
Dlho nezamestnaný maliar a natierač Štefan Kozák je dnes už zamestnancom obce. V minulých dňoch sa postaral v škôlke a škole o všetko, súvisiace s jeho profesiou. Starosta Adamča si na ňom cení, že je ochotný pracovať aj v sobotu.

VODARI
Vodári dali zrekonštruovať vodovod
Vo štvrtok nastúpili na ďalšiu etapu prác pri rekonštrukcii vodovodu pracovníci firmy Vodostav. Investorom je TAVOS, a. s., Piešťany, v ktorej je obec akcionárom. Výmenu potrubia si vyžiadala aj skutočnosť, že staré liatinové potrubie na spojoch praskalo a spôsobovalo každý rok niekoľko porúch. Obec a občania musia teda znášať rozkopávky a ťažké vozidlá vyvážajúce zeminu, lebo vymenené potrubie možno zasýpať iba štrkom a pieskom.
Zrekonštruovaná je už Piešťanská ulica v dĺžke 540 metrov, teraz sa bude rekonštruovať okolo 500 metrov potrubia od obecného úradu po kostol a ešte malý kúsok doľava. „Máme od investora prísľub, že ešte tento rok položí aj nové potrubie v dĺžke 500 metrov vo vytvorenom stavebnom obvode, kde zatiaľ nemáme vodu dotiahnutú. Máme projektovú dokumentáciu i stavebné povolenie,“ oboznamuje starosta Adamča.
Pod kostolom už začínajú prekopávku pracovníci Vodostavu. V tejto časti obce robia v čase búrok šarapatu prívalové vody. Blata býva po kolená, pomáha od neho iba „úencéčko“ a lopaty. Do pivníc, našťastie, voda ešte neprenikla.
Poruchami a búrkami poškodené cesty obec plánuje zrekonštruovať po výmene vodovodného potrubia a plynofikácii, kedy budú vynovené aj chodníky.
Kanalizácia zatiaľ v Ratnovciach vybudovaná nie je, domácnostiam slúžia žumpy a septiky. Zaradenie do projektov, ktoré budú financované z prostriedkov ISPA, obec premeškala, odišli do Bruselu bez nej. Nádej dáva ďalší projekt, v ktorom by mala byť dobudovaná kanalizácia vo všetkých spádových obciach v okolí Piešťan v rámci kohézneho fondu. Začiatok prác zatiaľ mešká, hoci kópiu vypracovanej technickej dokumentácie už obec odovzdala firme, ktorá by mohla
byť ich prípadným dodávateľom.

ŠKOLKA
Škôlka je krajšia ako iné v okolí
Dvadsaťmiestna kapacita ratnovskej škôlky je vždy na sto percent využitá. Nečudo, deti tu majú priam domáce, rodinné prostredie. Navyše materskú školu predminulý rok zateplili, nevyhovujúcu kotolňu prerobili. Palivo z propán -butánovej nádoby v záhrade čerpajú nielen pre ňu, ale temperujú aj kultúrny dom a vykurujú obecný úrad. „Urobili sme to z ušetrených peňazí. Vymenili sme vedenie, potrubie, radiátory, medené rozvody, kotly. Bola to dobrá investícia, keď budeme mať zemný plyn, vymeníme iba v kotloch trysky,“ vysvetľuje starosta. Aj v škôlke sa po rekonštrukcii okien končí príprava na september. „Každý rok si spravíme plán, čo by sme chceli, a potom ho realizujeme. Najväčším problémom je teraz kuchyňa. Chceme dokončiť jej modernizáciu, potrebujeme ešte novú kuchynskú linku. Ale hodili by sa aj nové ležadlá, nové stoly do jedálne, linoleum,“ vyratúva riaditeľka, ktorá zo školného vždy nasporí a niečo kúpi. Nedávno to bola s pomocou obce umývačka riadu, teraz sú to koberce do spálne a herne... „Po prechode kompetencií ostal v škole i v škôlke veľký modernizačný dlh štátu. Tento kolektív pomáha obci sa s ním vyrovnávať, klobúk dole,“ chváli na odchode starosta a s časopisom v ruke rýmuje: „Majú nové Quele, a potom sú skvelé!“

Kolektív materskej škôlky: (zľava) Marta Palcová, Božena Mesárošová, Marcela Šimončíková - riaditeľka, Dana Palkovičová a Jana Pavlovičová.

FUTBAL
V Ratnovciach sa lopty neboja
Na futbalové ihrisko a športový areál si v Ratnovciach potrpia. K dispozícii je aj ihrisko na volejbal, nohejbal a iné loptové hry. „Máme tu ešte stále čo robiť, len to musíme robiť tak, aby sme stíhali aj iné veci,“ hovorí M. Adamča. Pri ostatných úpravách urobili v priestoroch zvnútra drevený obklad, novú dlažbu, obklady stien, sprchy dostali nové batérie. Minulý rok vyrobili a položili dlažbu aj medzi ihriskami. „Trocha sme vec podcenili. Ťažké smetiarske a zásobovacie vozidlá dlažbu hrubú 6 centimetrov občas lámu. Ale ak treba, vymeníme ju ,“ ukazuje starosta. Za ihriskom vybudovali nové zábrany, aby lopta nelietala do okolitých dvorov a záhrad.
Ratnovské A-mužstvo, pod vedením trénera Jozefa Petráša, postúpilo na jar do 6. ligy. Do súťaží sú prihlásení aj žiaci, ktorých trénujú Mikuláš Bartko a Miloš Karaba, i dorastenci, ktorých už 5 rokov trénuje Martin Adamča. „Na tréningu mávam 12-14 chlapcov, treba však povedať, že sú to aj mladí futbalisti z Jalšového a Piešťan, lebo z domácich družstvo nedokážeme vytvoriť. Záleží nám na mládežníckom športe, lebo ten je budúcnosťou mužstva dospelých. Uvedomujeme si, že keď sa prestaneme mladým venovať, ujdú nám do barov, herní, nedajbože k drogám,“ tvrdí tréner a starosta. Sám ešte oblieka futbalový dres starých pánov a chváli turnaje, do ktorých sa každoročne zapájajú Ratnovce, Banka, Moravany a Ducové. Poskytujú nielen športové vyžitie a zábavu, ale aj upevňujú vzťahy medzi obcami.
Nedeľné dopoludnia využívajú na hru aj priaznivci nohejbalu. „Medzi tých najnáruživejších patria Jožko Pilka a Tóno Karaba, ale aj ďalší. V utorok 29. augusta poriadame už tretíkrát nohejbalový turnaj, druhý pod záštitou obce. Vlani bolo prihlásených 12 trojčlenných družstiev, dúfam, že tento rok ich nebude menej,“ dodáva starosta.

pod foto starí páni
Mužstvo starých pánov je aktívnym a úspešným účastníkom turnajov.

PLYN
Sny o plyne sa už nerozplývajú
Napriek tomu, že pred tromi rokmi bolo skolaudované vysokotlakové vedenie plynu medzi Hlohovcom a Piešťanmi, SPP, a. s., sa s plynofikáciou obcí neponáhľajú. „Po dlhom rokovaní sa nám podarilo s plynármi dohodnúť, za akú sumu po plynofikácii od obce rozvody odkúpia. Aby nám vyšla návratnosť, pridala sa k nám aj časť susednej Banky. Občania majú záujem o plyn, ekologicky druhé najčistejšie palivo,“ potvrdzuje starosta Martin Adamča.
Projektanti už majú podklady na dimenzáciu potrubia, robia uzlové body. Prídu do obce definitívne rozhodnúť o trasách, a potom vypracujú projektovú dokumentáciu pre územné konanie. Hotová bude do konca októbra. So stavebným povolením obec počíta v novembri a pri vhodnom počasí sa dodávateľská firma, vybraná vo výberovom konaní, pustí do práce. V 1. etape výstavby, v priebehu dvoch rokov, by sa na plyn mala napojiť asi tretina domácností.

DOMY
Vsádzajú na individuálnu výstavbu
Nájomné bytovky v Ratnovciach nestavajú. „Som zástancom individuálnej bytovej výstavby,“ vyznáva sa starosta.. „Mladé rodiny, ktoré by tam išli bývať, by boli viazané platbami. Je to riziko. Nemáme ani vlastné vhodné pozemky, na ktorých by sme mohli výstavbu realizovať.“ V novej štvrti na súkromných pozemkoch sa len nedávno začala výstavba piatich domov, stáť budú aj ďalšie dva. „Súkromníci majú pozemky a boli by sme radi, aby sa výstavba rozbehla. Istá realitná kancelária rozparcelovala na pozemky 3,2 hektára pôdy zakúpenej od súkromníka. Ale dlho im trvá vypracovanie štúdie. Rokujeme aj s ďalšími, vlastníkmi veľkých humien. Vlani sme dali pôdu zamerať, urobiť polohopis a výškopis, aby sme mali podklady pre vyňatie z pôdneho fondu. Geodet však zistil, že vlastníci užívajú pozemky inak, než ako sú ich právne hranice. Požiadali sme preto, aby si to dali do poriadku. Vec sa naťahuje už 8-9 mesiacov, keď sa vyrieši, obec dá zamerať cestu, okolo ktorej môže vzniknúť 30 stavebných pozemkov. Peniaze na technické štúdie na projekty infraštruktúry máme už pripravené. Chceme ľuďom pomôcť,“ sľubuje starosta. Keď sme už pritom, dodajme, že za posledný rok a pol vybudovali v obci takmer kilometer verejného osvetlenia z vlastných prostriedkov.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 571
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 911
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 712
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 118
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 151
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 276
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 248
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 2 998

Blogy SME

 1. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 2. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 3. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 4. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 8. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 312
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 066
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 792
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 487
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 034
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 994
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 884
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 590
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračný obrázok

Prinášame vám prehľad víkendových futbalových stretnutí.


7 h

Stavebné práce budú prebiehať v ľavom jazdnom páse na ľavom moste v dvoch etapách.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Pri štyroch dopravných nehodách počas uplynulého týždňa asistoval alkohol.


TASR 11 h
Na snímke bývalá štátna tajomníčka Monika J. vychádza z pojednávacej sály na Okresnom súde v Trnave v piatok 19. augusta 2022.

Okrem bývalej štátnej tajomníčky čelia obžalobe pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K. a Peter V.


TASR 12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jeden muž zmizol pred 24 rokmi s hotovosťou 665-tisíc korún, na piatich Kysučanov je vydaný európsky zatykač.


18. aug

Obvineného predviedli z hygienických dôvodov v overale.


13 h

Odstraňovanie prikazuje zákon, za nedodržanie povinnosti hrozia sankcie.


12 h

Blogy SME

 1. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 2. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 3. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 4. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 8. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 312
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 066
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 792
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 487
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 034
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 994
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 884
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 590
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu