Po vyhranej verejnej súťaži je od 1. júla 2006 majiteľom bývalého Domu kultúry Tirnavia na Trojičnom námestí akciová spoločnosť Železničné opravovne a strojárne (ŽOS). Pretože odbory objekt nedokázali prevádzkovať dostatočne hospodárne, prišli oň, kúpila ho od správcu konkurznej podstaty.
„Celý dom kultúry (DK) preskúmame a tím architektov musí hľadať riešenia, ktoré budú v súlade s požiadavkami mesta, samotnej budovy i majiteľov. Treba nájsť súlad s dotknutými podnikateľskými subjektami, lebo len vtedy, ak bude medzi nami súhra, môžeme prosperovať všetci. Dôležitá bude aj spolupráca s mestom,“ hovorí riaditeľ DK Vladimír Vranovič.
Objekt bude môcť existovať, len keď si dokáže na seba zarobiť. Doterajší nájomníci v ňom ostávajú. Nový majiteľ však prehodnotí nájmy, aby zodpovedali situovaniu v centre mesta. K dispozícii sú ešte i nevyužité priestory. K nim možno prirátať aj bývalú Čínsku reštauráciu, ktorú predchádzajúci nájomcovia totálne zdevastovali, čo si vyžiada mimoriadne náklady na sprevádzkovanie. Dôležité bude aj eliminovať sperejerov, nájsť systém, ako sa brániť proti nim.
Samotné priestory využívané na prezentáciu kultúry v dohľadnom čase upravované nebudú. Veľká sála, aj keď je v nej zastaraná technika osvetlenia, ozvučenia a systému javiska, zatiaľ postačuje svojmu účelu. „Úprava bude súvisieť až s celou prestavbou, ktorú architekti navrhnú. K realizácii príde v horizonte niekoľkých krátkych rokov. Dom kultúry bol robený na pomery socializmu, kedy sa teplo, elektrina ani voda nejako zvlášť necenili. Dnes je to najzávažnejšia položka v prevádzke. V budove je aj veľmi nákladná klimatizácia. Hľadáme riešenia, ako znížiť náklady. Máme aj predstavu, ako by dom kultúry mohol zapadnúť do koloritu celého námestia, aby sa zmenil na objekt príťažlivý ako okolité domy, ktoré si Trnava uchováva,“ plánuje riaditeľ.
Súčasťou rekonštrukcie domu kultúry budú aj organizačné zmeny v jeho okolí. Upraviť a spoplatniť chce nový majiteľ aj priľahlé parkoviská. Ponúkať ich bude stabilným prenajímateľom za ceny prijateľnejšie, ako to robí v súčasnosti samotné mesto.
„Chceme sem priniesť kultúru, ktorá by bola Trnavčanom prístupná a znesiteľná aj pre ich peňaženky. Musíme vychádzať na mierny zisk, aby sa činnosť, ktorú plánujeme, oplatila aj z hľadiska trhového. Dnes si kultúra musí na seba zarobiť.
Preto obe sály budú slúžiť na snemy, akcie podnikové, záujmové, stranícke, stretnutia zberateľov. Zámerom je obnoviť aj predajné trhy. Chceme, aby sa k nám vrátili plesy, vynasnažíme sa dať ľuďom trocha ľudovejšej zábavy, robiť napríklad country bály. Určite budeme spolupracovať so školami. Vsadíme na besedy s veľmi zaujímavými ľuďmi. Opäť treba pritiahnuť aj hudobné telesá, od bežnej populárnej hudby až po pop idoly mladých ľudí. Najbližšie pripravujeme Travesty show,“ vyratúva zámery V. Vranovič.
V súčasnosti je v centre pozornosti manažmentu zatekajúca strecha nad fitnessom, ktorej najnutnejšia oprava vyjde na niekoľko stotisíc korún, čistenie čínskej reštaurácie i izolácie lodžií. V príprave je rekonštrukciu WC, aj keď po údržbe sú v dobrom stave, slúžia nájomníkom a návštevníkom podujatí a jednotlivých zariadení.
ŽOS je prosperujúca firma. Hľadá na trhu uplatnenie, diverzifikuje výrobu, má veľa dcérskych spoločností, zamestnáva nad 2000 ľudí. Snaží sa o to, aby mala viacero činností a prevádzkovanie domu kultúry chápe ako jednu z nich.
Janka Pekarovičová
Foto: autorka