ak s ratingom musí vopred súhlasiť. „Pre nás je to čosi, ako otázka prestíže,“ vysvetlil nám hovorca mesta Pavol Tomašovič, pričom podotkol, že mesto získalo jedno z najvyšších možných hodnotení. „Také má už len mesto Poprad,“ dodal hovorca, podľa ktorého je hodnotenie ekonomického hospodárenia mesta agentúrou vždy objektívnejšie.
V správe sa uvádza, že Trnava v uplynulom období zaznamenala významný hospodársky rast najmä vďaka príchodu niekoľkých zahraničných investorov, akou bola nielen automobilka PSA Peugeot Citroen, ale aj spoločnosť John Mansville, ktorý získal v bývalom Skoplaste väčšinový podiel či spoločnosť Sony, ktorá v Trnave rozšírila svoju výrobu. Investičný rozvoj však so sebou priniesol aj nové potreby, ktoré budú premietnuté v Programe sociálneho a hospodárskeho rozvoja. Tento rok by mal dostať aj svoju reálnu podobu. „Definovali sme v ňom potreby mesta nielen z hľadiska samosprávy, ale aj vzhľadom na podnikateľské prostredie, podmienky pre bývanie či kultúru,“ skonštatoval Tomašovič. Tým, že sa mestu podarilo prilákať zahraničných investorov a znížiť nezamestnanosť, vznikla potreba prehodnotiť jeho ďalšie ciele. „To znamená, že by sme chceli rozvíjať i kultúru v meste, ale samozrejme cítime potrebu ďalších služieb, počnúc reštauračnými cez hotelové, s čím súvisí aj poskytovanie zdravotníckej starostlivosti o občanov,“ dodal. Mesto má snahu o zdokonalenie dopravy v spolupráci s trnavským samosprávnym krajom a štátom. „Je potrebné vybudovať severný obchvat, s ktorého realizáciou by sa už malo začať čoskoro. Mal by pribudnúť južný a prípojné cesty. Takže prioritou ostáva doprava, ale i životné prostredie.“
Agentúra však negatívne hodnotila vysoký objem pohľadávok mesta, pretože aj napriek vybudovanému systému správy a vymáhania sa nepodarilo zamedziť rastu pohľadávok plynúcich z daní a poplatkov. „Zaznamenali sme vysoké percento pohľadávok podnikov, ktoré sú v konkurze. Sú nejaké oznámenia na súde, ale legislatívne si nemôžeme pomôcť, pretože ich nie je od koho vymáhať, Neraz sa nám už stalo, že v danom podniku sa medzitým vystriedali štyria konatelia,“ skonštatoval Tomašovič. Mesto ale v súvislosti s plánovanými investíciami ešte v tomto roku predpokladá čerpanie úverov v objeme 246 miliónov korún, z toho úvery Štátneho fondu rozvoja a bývania vo výške 37 miliónov korún. Mesto tak výrazne zvýši svoju úverovú zadlženosť. Aj keď časť úverov splácaná z nájomného, o ktoré boli posilnené príjmy mesta, riziko platobnej neschopnosti nájomcov nesie mesto. „Môžeme to vyriešiť tak, že nájomníkov, ktorí nebudú platiť jednoducho vysťahujeme,“ argumentoval Tomašovič. Napriek tomu agentúra odporúča mestu čerpať ďalšie úvery po čiastočnom znížení zadlženosti mesta a k prijímaniu ďalších úverov pristupovať veľmi obozretne. Slovenská ratingová agentúra však pozitívne vníma zmeny zaznamenané v personálnej oblasti na mestskom úrade, kde mesto v rámci odborných rekvalifikácií pristúpilo k vyškoleniu svojich zamestnancov. Ako uviedol hovorca, tento proces súvisel s novo zavedenou legislatívou, výučbou aspoň jedného svetového jazyka a efektívnejšou komunikáciou úradníkov s ľuďmi. A či sa tento cieľ mesta skutočne naplní, koniec koncov ukáže až prax.
Petra Nagyová, foto: autorka