ť bolo zo Slovenska.
,,Je to celoživotná záľuba. Mám rád prírodu v celom jej rozsahu, od motýľov a chrobákov až po kvety, no s ničím sa nedá pracovať. S gladiolami sa dá počas celého roka,“ povedal nám Petr Mimránek z Myslošovíc. Kvety majú nepreberné množstvo farieb, aké žiadny iný kvet nemá. ,,A naviac môžete s nimi pracovať a tvoriť, tak ako každý iný umelec. Vzniká čosi nové a krásne,“ pripomenul.
Ako zdôraznil, vláda u nich, ale aj na Slovensku nemá záujem o tento spôsob prezentácie. Pritom sa zúčastnil nejednej svetovej výstavy, na ktorej reprezentoval Českú republiku. Pred rokom dostal dokonca ocenenia v New Yorku. Jeho vyšľachtené gladioly sa pestujú v USA i Kanade. ,,Na rozdiel od Holandska nemajú pestovatelia gladiolov v našich republikách žiadnu podporu zo strany štátu. Holandskí pestovatelia majú možnosť naviazať sa na burzu, s ktorou uzavrú isté záväzky. Burza im aj odporučí, čo majú pestovať a čo od neho odkúpi. Na základe takejto dohody potom celý rok pestovateľ dodáva kvety,“ vysvetlil P. Mimránek. Podľa neho sa holandskí šľachtitelia orientujú na komerčne a produkujú len pre trh. Nevenujú sa šľachteniu, vyvážajú sorty, ktoré sa pestujú od päťdesiatych rokov minulého storočia. Holanďania sú obrovskou konkurenciou pre našich gladiolistov.
U nás je zatiaľ situácia taká, že pestovatelia sa združujú v gladiola kluboch a celá ich produkcia je na báze hobby. ,,Strach o budúcnosť pestovania nemám, no je pravda, že v našich kluboch sú zväčša ľudia v dôchodkovom veku. No sú aj mladí záujemcovia o šľachtenie, i keď ich nie je veľa,“ dodal.
Leopoldovský rodák a pestovateľ gladiol Vincent Jurík vystavoval kvety spoločne so svojim synom. Počas štyroch rokov sa mu podarilo vyšľachtiť novú sortu, ktorú nazval Pranier. ,,Je to symbol spravodlivosti a miesto, kde sa potierali nejaké prehrešky vo feudalizme. V Leopoldove máme pranier na námestí a ten mi padol do oka,“ vysvetlil V. Jurík. Kvet súvisí aj s právnym významom – má fialovú farbu, a práve takú majú právnici na talároch. ,,Vždy sa snažím kvet nazvať podľa toho, čo symbolizuje, čo sa dá pod ním vidieť alebo čo zobrazuje,“ doplnil. Kvet má vo vnútri krémovobielu farbu, symbolizuje čistotu. V súčasnosti má V. Jurík rozrobených množstvo šľachtiacich prác. ,,No prišlo do toho veľa povinností, takže dúfam, že na nich budem čoskoro pokračovať.“ Ako dodal, najväčší problém je s názvami pre kvety, pretože tie ho musia reprezentovať. ,,Musia vystihovať podstatu. Mám jednu sortu, ktorú už dlhé roky chcem nazvať po pápežovi Jánovi Pavlovi II.,“ pochválil sa. Gladiola má veľký biely kvet so stredom ako žlté oko. Je to majestátna sorta, taká, akou bola osobnosť pápeža. ,,Kým žil, už vtedy som sa snažil, aby sa dostala do povedomia, no dodnes sa mi ju nedarí namnožiť tak, aby mohla byť uvedená pod jeho menom. Lebo keď už ju raz chcem uviesť, nemôžem ju pestovať sám, ale musí sa šíriť ďalej,“ skonštatoval V. Jurík. Podľa neho by najlepšie bolo, ak by pestovateľov vzalo pod svoju ochranu ministerstvo kultúru alebo poľnohospodárstva. ,,Z vlastného vrecka všetko neutiahneme. A na trhu sa až tak uspieť nedá. Ak je slabý rok, tak vzniká problém. Všetko je zkomercionalizované a každý za všetkým vidí len peniaze. No myslím, že to nie je až tak celkom správne. Treba mať aj chuť,“ dodal.
Ako sa pestovatelia zhodli, tento rok bol veľmi náročný na pestovanie. Prarodičia gladiolov pochádzajú z prímorských oblastí Južnej Afriky. Preto potrebujú vlhký vzduch a vyrovnanejšie teploty. Horúčavy, ktoré sú u nás v posledných rokoch im škodia, takisto ako aj nízka vzdušná vlhkosť. Ak pestovateľ včas nevystihne termín kedy polievať , výrazne sa to odrazí na výsledku.
Výstava gladiolov sa uskutoční aj v budúcom roku počas leopoldovskýchhodov na prelome júla a augusta.
Rasťo Piovarči