Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky
POLOŽTE POHÁRIK, OPITÝ VČELÁR DO VČELÍNA NEPATRÍ!

Uleteli mu včely

„Chceš byť šťastný jeden deň? Vypi si. Chceš byť šťastný jeden rok? Ožeň sa. Chceš byť šťastný celý život? Venuj sa včelárstvu!“ Tak hovorí ľudové porekadlo. Preto keď sme si vybrali letnú tému o včielkach a mede, zháňali po okolí nejakého šťastného člove

ka. Typ na Jána Dubovského sme dostali na Obecnom úrade v Suchej nad Parnou. „Je to jeden z najlepších včelárov,“ povedala nám pracovníčka Helena Tajcnárová.
A ukázalo sa, že aj šťastný. Žena, krásne dcéry, vynovený dom, futbal, zajačiky, sliepky, prepelice, húsky, veľká záhrada a v nej – sedem včelínov!

Včelársky rok sa začína paradoxne v auguste, keď sa pomaly končí vegetácia, prípravou včelstva na zimovanie. Matka prestáva niesť vajíčka, robotnice ukončia znášku. Včelár povyberá posledný med...
„Privykol som prikrmovať včely cukrom. Matka dobre na mede neprezimuje,“ hovorí dnes zo svojej skúsenosti Ján Dubovský.
Pred sedemnástimi rokmi ho včelárstvo vôbec nezaujímalo. Včely síce doma mali, ale boli výlučne otcovou doménou. Až keď sa otec pominul, padlo Jánovi na plecia živé „medové“ dedičstvo. Vlastne nie živé, lebo včielky, nech už to bolo zo žiaľu za starým gazdom, alebo preto, že v čase vrcholiacej choroby sa o ne nemohol starať, pravidelne im dávkovať potrebné lieky, uhynuli.
„Keďže úle a všetko potrebné mi ostalo, musel som si založiť nové včelstvo. Pre začiatok som si zohnal odbornú literatúru a skontaktoval som sa so skúsenými včelármi. Ich praktické rady sú k nezaplateniu,“ tvrdí J. Dubovský, spomínajúc na včelára Bartolomeja Malackého z Košolnej, ktorý ho tejto záľube priúčal.
* * *
Včelár si musí celé včelstvo kúpiť, alebo niekde získať zdravý roj. Stáva sa, že matka, ktorá je v úli, si vezme zásoby aj med a so staršími včelami uletí. Odtiaľ aj porekadlo - uleteli mu včely. „Je to prirodzené a stáva sa to každému včelárovi. V úli ostanú iba mladuchy a tie čakajú, kým sa vyliahne nová matka.
Matka do úľa nikdy nič nedonesie. Iba kladie vajíčka a mladé včely ju kŕmia. Von sa chodí dať oplodniť. Keď vyletí, ide s ňou aj desať trúdov, ba pridajú sa trúdy i z iných včelstiev, ale len jeden ju oplodní. Potom ostáva v úle a všade, kde je voľné miesto, kladie vajíčka. Včelári si matky aj značia, aby vedeli, ktorá je ako stará. Na chrbátik jej kvapnú farbu, alebo dávajú malé číselká,“ vysvetľuje včelár.
O trúda, rovnako ako o matku, sa starajú včely robotnice. Kŕmia ho, on iba je a v prípade potreby vyhrieva včelstvo. V úle musí byť stabilná teplota, včely kmitaním krídeliek vzduch buď chladia, alebo vyhrievajú. Keď včelár ide k úľu, používa dymák. Vezme prút z vŕby, zapáli ho a dym z neho včely upokojuje. Úľ nie je vhodné často otvárať. Včelár musí presne vedieť, na čo ide do úľa.
* * *
V marci včelár začína včelstvá prikrmovať. Včely ešte von nechodia, opatrovateľ im dáva cukor alebo cukrovo-medovinové cesto, aby matka mala dojem, že už je znáška. Do medu doplneného cukrom pridá včelár kvasnice, bielkoviny a peľ. Matka vtedy zintenzívni kladenie vajíčok, aby bolo na jar čím viac včiel. Na oplodňovanie stromov a rastlín i na znášanie medu. „Málo včiel donesie málo medu, veľa včiel veľa medu,“ pripomína J. Dubovský.
Dôležité je, aby včelstvo bolo silné. „Keď sú rámiky zaplodované, pridávajú sa plásty, aby mali včely stále robotu. Inak by chytili rojovú náladu a vyrojili by sa.“ Medzistienky treba stále dokladať, aby včely boli čo najsilnejšie na hlavnú znášku.
Keď kvitnú stromy, včely znášajú kvetový med. Medár ho vyberie. Potom kvitnú púpavy. Včely znášajú púpavový med. Z repky olejnej je med repkový. Keď kvitne agát, na plátoch je agátový med. Ten je najkvalitnejší a nekryštalizuje. Z lipiny je lipový med, z maliny malinový, a tak ďalej. Včelári, ktorí majú kočové vozy, môžu včelstvá premiestňovať do blízkosti kvitnúcej vegetácie. Požiadajú o povolenie obecný úrad a včelstvá vyvezú. Aby sa nešírili choroby, včelár musí mať včelstvo preverené a až potom ho môže doviesť do chotára. Včela do úľa zákonite viac prinesie, keď má kvet blízko.
Včely vidia na vzdialenosť 40 - 60 centimetrov, ale veľmi dobre majú vyvinutý čuch. Ak niektorú priláka paša, robí krúživé pohyby, a tak signalizuje, kam majú ísť ostatné. Keď je paša blízko, robia robotnice kruhy, keď je vzdialenejšia, robia osmičky.
Včely skonzumujú hodne vody, preto musia mať aj napájačky. Med si riedia. Keď je naznášaný med zrelý, môže sa rámik prevracať, nevytečie. Je zaviečkovaný. Rámik musí byť zaplnený do jednej tretiny, vtedy je med zrelý. Plný rámik unesie aj tri kilá medu. Keď však nie je zaviečkovaný, med nemá dlhú stálosť. Z rámikov sa odstreďuje na medomete. Potom sa med filtruje alebo cedí cez sitko, aby ostal čistý. Nemá sa zahriať na viac ako 60 stupňov, aby sa neničili prospešné látky v ňom. Dobré včelstvo donesie za sezónu 30 kíl medu.

V podstate teda včelár do znášky a „výroby“ medu nezasahuje. Príde na hotové a med si zoberie. Podobne ako voľakedy, keď si včely stavali hniezda v bútľavých stromoch. Medári ich našli, včely vydymili ich a med im ukradli.
Lenže dnes sa včelári o včely starajú. Dozerajú na úle, vymieňajú medzistienky, podávajú včelám lieky...
* * *
Choroby včelstiev – to je zvláštna kapitola. Najhoršou z nich je mor včelieho plodu. Prenáša sa potravou, pri čistení buniek a ide vlastne o to, že larva napadnutá mikróbom pri premene na kuklu hynie. Ak sa podozrenie z ochorenia včelstva na mor potvrdí, veterinári trvajú na jeho likvidácii, aby sa choroba ďalej nešírila. Nakazené včelstvá sa likvidujú spálením.
Už tri desaťročia trápi včelárov klieštikovosť včiel. Laicky povedané – k vajíčku včely v bunke položí vajíčko aj samička klieštika. Ten parazituje na vyvíjajúcom sa plode včely alebo trúda, ktorý ak nezahynie hneď, liahne sa podvyživený, s nevyvinutými krídlami a nohami a čoskoro hynie. Na túto chorobu však už existujú účinné lieky.
Aj hniloba plodu, prenášaná najmä včelami – kŕmičkami, je nepríjemná choroba, pri likvidácii ktorej platia opatrenia podľa nákazovej situácie.
Lieky, i preventívne, na choroby včiel možno kúpiť vo včelárstvach, alebo ich včelári dostávajú vo včelárskych spolkoch.
Včely majú aj iných nepriateľov. Kým v horách je to predovšetkým medveď, v záhradách škodia aj myši a hraboše, sýkorky, ďatle, mravce...
* *.*
Voľakedy sa vyrezávali úle rôznych tvarov zo stromov. Ľudia sa včeláreniu venovali viac. Včelári však ubúdajú. „V Trnavskom okrese sa združuje okolo 300 včelárov. V Suchej ich je osem, i keď boli časy, keď ich bolo niekoľko desiatok. Starší ľudia vymreli a mladým sa včeláriť nechce. Keď má niekto dvadsať včelstiev, musí sa im venovať každý boží deň. Ja mám iba sedem a mám toho dosť, až nad mieru,“ hovorí náš včelár.
Upozorňuje i na to, že v súčasnosti sa využíva veľa postrekov. Včelám chemikálie škodia a po ich aplikácii bývajú často agresívnejšie. Na druhej strane pri striekaní plodín veľa včelstiev zahynie. „Včely nemožno zavrieť ako sliepky. Keď je vonku horúco a včelár by ich zavrel, udusili by sa. Veď, keď je príliš teplo, ani matka nekladie vajíčka,“ vysvetľuje. Včela vstáva na svitaní a hneď vylieta na pašu. Vtedy je najproduktívnejšia, lebo je rosa, ktorá jej pri práci prospieva. Vhodné je, aby úle boli situované na východ alebo na juh. Čím skôr zasvieti slnko, tým skôr idú na pašu.
A keď sme už pri tej agresivite - včela má aj žihadlo! Pocítiť ho na vlastnej koži nie je nič príjemné. „Nie raz sa mi stalo, že včelí roj vyletel príliš vysoko. Keď som ho chcel dostať späť do úľa, podložil som pod neho nádobu upletenú z trávy, haluz zatriasol... Zažil som, že roj, a niekedy má aj tri kilá, neplánovanie spadol na mňa. Vtedy sa mi včely dostali všade, pod košeľu, pod nohavice. Jedno – dve žihadlá ani necítim, ale keď ich dostanem desať, trocha opuchnem. Raz sa včely podarí vrátiť do úľa, inokedy jednoducho uletia. I keď iba k susedovi, je ťažko dokázať, čí vlastne ten roj je...“ tvrdí včelár.
Nepríjemný je i únik včiel z úľa pri prevážaní v aute. „Vtedy tie potvorky strašne štípu,“ sťažuje sa.
„A najmä – včely neznášajú alkohol! Keď idem prehliadať úle, nesmiem si vypiť ani pivo. Hneď by pichali, aj keby som bol naobliekaný. Včelstvá je najlepšie prezerať doobeda, keď je znáška. Vtedy v úli ostávajú len mladé včely, ktoré nie sú agresívne. A keď je znáška, tak včely všeobecne menej pichajú. Navoňaného človeka zacítia zďaleka, pomôže mu iba vbehnúť do chládku alebo do tmy,“ radí.
Nezabudne pripomenúť, že manželke od istého času stačí jediné žihadlo, aby mala poriadnu alergickú reakciu. Stále má pripravené tabletky...
* * *
Opäť je august. Momentálne už kvitne iba slnečnica. Je po sezóne a včely neodmietnu ani šťavu z padnutého dozrievajúceho ovocia. Väčšinu času sa vyhrievajú na slnku. Na zemi neďaleko úľov je položená miska s dokrmovaním. Aby na zimu zosilneli. „Je dobre, keď dvaja-traja susediaci včelári dokrmujú včely naraz, aby si mohli vybrať, kde im lepšie chutí,“ aj na to myslí Ján Dubovský.
Med je v komore a na včely, ktoré sa ešte vyliahnu, čaká dlhá zima. Včelár si ešte bude musieť poriadne vyhrnúť rukávy a porobiť množstvo dôležitých úkonov, kým mu bude stačiť raz týždenne prejsť okolo včelínov a skontrolovať, či je všetko v poriadku. Veď ani sa nenazdá, a znovu rozkvitnú stromy...
Janka Pekarovičová
Foto autorka
--------------------------------------------
rámik 1
Matka sa líši od ostatných včiel na prvý pohľad. Má asi 20 až 25 milimetrov. Chýbajú jej zbieracie orgány, voskotvorné a hltanové žľazy, preto ju kŕmia včely robotnice. Jej úlohou je klásť oplodnené i neoplodnené vajíčka, za sezónu asi dvestotisíc. Z prvých sa vyliahnu včely robotnice a matky, z druhých trúdy. V každom včelstve môže byť iba jedna matka. Ak sa ich vyliahne viac, prvá usmrtí ostatné. Matka sa vyliahne na 16. deň od položenia vajíčok a žije tri až päť rokov. Ale čím je mladšia, tým intenzívnejšie kladie vajíčka.

Skryť Vypnúť reklamu

rámik 2
Včela robotnica je tiež samička. Má však zakrpatené pohlavné orgány, preto sa nemôže spáriť s trúdom. Je dlhá 12 až 14 milimetrov. Liahne sa na 21. deň, ihneď sa nacicia medu a o dve-tri hodiny začína pracovať. Vyčistí bunku v ktorej sa vyliahla, kŕmi ďalšie plody a malé larvičky, stavia voskové bunky, stráži. Po troch týždňoch sa stáva lietavkou, nosí do úľa nektár, medovinu, peľ a vodu. Za 30 až 50 dní sa „upracuje“ a zahynie. Výnimku tvoria jesenné včely, ktoré prežijú niekoľko mesiacov a hynú až po výchove mladej generácie na jar. Bežne má včelstvo 10 až 20 tisíc včiel, v čase hlavnej znášky 30 až 50 tisíc.

rámik 3
Trúd je samček. Dorastá do dĺžky 15 až 17 milimetrov. Jeho jedinou úlohou je oplodniť matku. V jednom včelstve je optimálne 500-600 trúdov, ktoré sú odkázané na kŕmenie včelami. V bezznáškovom období alebo v nepriaznivom počasí ich včely z úľa vyháňajú. Ťahajú ich za krídla alebo za nohy a nosia sa na nich. Ak sú trúdy vo včelstve v neskoršom období, znamená to, že nie čo nie je v poriadku. Nie je tam matka, je chybná, neoplodnená, prípadne sa včelstvo chystá na výmenu matky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 2. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 377
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 674
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 659
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 600
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 8 107
 6. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 6 987
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 453
 8. Po Slovensku na motorke 5 829
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 244
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 668
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Diskusiu sledujte naživo vo štvrtok o 14. hodine.


15. jún

Trnava má rámcovou zmluvou zabezpečených 100 nových automatov za 714-tisíc eur.


SITA 7 h

Trnavská radnica momentálne obstaráva dva kratšie cyklochodníky naraz, rozpočet mesta na tento rok ráta aj s ďalšími.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Alfa variant bol dokázaný v 878 prípadoch, čo je takmer 92 percent zo skúmaných vzoriek.


TASR 7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nečakaná správa o skone Júliusa Kohúta zasiahla mnohých.


7 h

Ľudia nemajú šancu na voľný prístup k vodnej ploche.


15 h

Medvede sa v minulosti v našom regióne nevyskytovali.


16. jún

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


15. jún

Už ste čítali?