Počas celého týždňa (16. – 21. 7.) boli chlapci, a medzi nimi aj štyri dievčatá, rozdelení do niekoľkých skupín, ktorým sa venovalo trinásť odborníkov. Takúto výnimočnú príležitosť pre športovcov pripravilo mesto Trnava a HK Trnava v spolupráci s kanadským Christian Hockey Ministry Internacional (CHHMI). Jeho zakladateľ a prezident Don Liesemer prezradil, že tieto letné kempy majú už takmer 30-ročnú históriu. „Prvý kemp sme zorganizovali v Montreale v roku 1977. Ide nielen o športový rozvoj, ale aj duchovný. Preto sú od začiatku súčasťou kempov aj duchovné cvičenia.“
D. Liesemer sa takisto ako ostatní tréneri pohyboval na ľade, aby svojim dočasným zverencom odovzdal čo najviac informácií a poznatkov. Kemp v Trnave bol spoločný pre chlapcov aj dievčatá, ale CHHMI organizuje aj separované kepmy. Deti sú rozdelené do menších skupín, aby sa im tréneri mohli venovať čo najdetailnejšie. Jedným z tých, ktorý sa prišli podeliť o svoje skúsenosti, bol aj Laurie Boschman, ktorý strávil 14 sezón v prestížnej NHL. „Máme tu hráčov rôzneho veku a úrovne, podľa toho aj prispôsobujeme tréningy. Zameriavame sa však na štyri najdôležitejšie veci: prihrávky, prácu s pukom, streľbu na bránu a korčuľovanie. Tréningy sú robené tak, aby boli pre deti výzvou. Samozrejme, že sa venujeme aj zdokonaľovaniu techniky. Ďalej sú súčasťou programu aj tréningy na suchu a duchovné tréningy, ktoré sa snažíme robiť tak, aby boli pre deti aj zábavou,“ prezradil Laurie. Na zdokonaľovanie techniky majú v tejto organizácii aj trénerky krasokorčuľovania. Jednou z nich je Christy Liesemer, dcéra prezidenta CHHMI. „Mnohí z nich vedia korčuľovať rýchlo, ale nemajú dobrý krok a pozíciu. My pracujeme na tom, aby sa zlepšila ich technika korčuľovania.“ Lenže krasokorčuľovanie a hokej majú predsa len veľa odlišného a spoločné snáď len to, že oba športy sa robia na ľade. „Krasokorčuliari, zjednodušene povedané, len korčuľujú, ale hokejisti popri tom robia aj sprievodné cvičenia. Napríklad prácu s pukom, či streľbu. Našimi tréningami im pomáhame s koncentráciou, ale aj s technikou.“
V kempe sú deti rôzneho veku a podľa toho sú rozdelené aj do skupín. Pod prezývkou Canadiens sa skrývajú 13-15-roční športovci, pod prezývkou Hurricanes 11-12- roční a veková kategória 8-10-ročných sa volajú Kings.
Jedným z trénerov, ktorému rozumejú hokejisti bez problémov, je metodik Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Tóth. „Na Slovensku organizujeme tento kemp už štvrtý rok. Spolupráca s Kanadou spočíva v tom, že kanadská strana vypomáha svojimi lektormi a trénermi na ľade i mimo neho. Podmienku kanadskej strany bolo, aby kemp nebol príliš drahý. Stanovili si vrchnú hranicu 4500 korún, aby bol pristúpný pre rodiny všetkých detí. Ostatné výdavky hradí organizácia.“ Keďže ide o medzinárodné kempy, ktoré sa konajú v siedmych krajinách sveta, aj tréningové dni sú rozdelené do jednotlivých štátov. I. Tóth: „V pondelok absolvovali deti kanadsko-americké tréningy, ktoré sú kópou metód aké sa používajú v zámorí. V utorok bol na programe ruský deň. Nasledoval švédsky, fínsky, švajčiarsky, slovenský a český deň.“
Inšpiráciou pre deti bola prítomnosť aj ďalšieho hráča z NHL. Zo slnečnej Floridy, z tímu panterov, prišiel do Trnavy Rob Globke. „Pochádzam z Michiganu, takže mojím najobľúbenejším klubom je Detroit,“ prezradil s úsmevom urastený sympaťák a ďalej pokračoval už tréningovými informáciami. „Pokiaľ vidím, že v skupine je nejaký talentovaný chlapec, tak si ho vezmem nabok a venujem sa mu individuálne.“ Samotný Rob sa snaží v Trnave venovať vlastnému tréningu a nevedel si vynachváliť úroveň trnavského zimného štadióna. „Je tu kvalitná ľadová plocha aj šatne. Je to skutočne pekná hala. V niektorých nižších súťažiach v Amerike takéto pekné haly nie sú. Táto vyzerá veľmi dobre,“ povedal uznanlivo.
V Trnave mali možnosť deti z celého Slovenska nabrať v priebehu jedného týždňa neoceniteľné skúsenosti. Christy Liesemer: „Tieto deti majú lásku k hokeju v sebe a pokiaľ budú na sebe pracovať, môžu sa dostať do kvalitných európskych alebo zámorských líg.“
Tatiana Čuperková