Čoraz častejšie sa však objavujú kolapsy, ktoré nečakane ohrozujú ľudí a len ťažko im možno predísť. Počas posledných troch týždňov tri vozidlá zdravotníckej záchrannej služby Slovenská záchranná- Falck, ktorá operuje v spádovom území Trnava a Dechtice realizovali 241 výjazdov. Ako nám uviedol vrchný záchrannár Tomáš Bartoš, z nich bolo 28 kolapsových. „V máji ich bolo o 12 menej, pričom u ostatných výjazdoch prevládali diagnózy interných ochorení ako bolesti na hrudi , poruchy dýchania a záchvaty dýchavíc u ľudí s ochorením srdcovocievneho aparátu a náhle zvýšenia krvných tlakov,“ vysvetlil.
„Nejaký enormný nárast infarktov myokardu a mozgových mŕtvic sme nezaznamenali a v Trnavskom regióne taktiež neevidujeme nejaké náhle úmrtia, ktoré by spôsobili vysoké teploty,“ poznamenal Bartoš.
Či počet výjazdov ku kolapsovým stavom oproti minulému roku stúpol, nám ale povedať nevedel. Aby sme sa vyvarovali akýchkoľvek problémov spôsobených nadmernými horúčavami, Bartoš odporúča nevystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu v čase medzi 11.00 a 15.00. „Je dôležité dôsledne dodržiavať pitný režim. Ak sa dá, je potrebné vypiť aspoň 2 až 3 litre vhodných tekutín, najmä vody, a vyvarovať sa akejkoľvek náročnej fyzickej aktivite ako ťažkej práci u rizikových skupín ľudí či náročnejšej športovej aktivite,“ vysvetlil. Poradil tiež používať prikrývku hlavy a niekoľkokrát za deň sa osprchovať vlažnou vodou, ktorá by nemala byť extrémne studená.
Petra Nagyová,
Čo robiť v prípade kolapsového stavu?
U postihnutého najprv zistíme prítomnosť dýchania a srdcovej činnosti. Ak sú tieto funkcie zachované, uložíme ho do vodorovnej polohy, zdvihneme mu končatiny asi do 45 stupňového uhla a postaráme sa o to, aby bolo zabezpečené vetranie a chladnejší priestor. Ak je potrebné, uvoľníme mu oblečenie a okamžite kontaktujteme záchrannú službu na linke 155 alebo 112 .