Polícia vyzýva občanov, aby boli mimoriadne opatrní a nedali sa nachytať na praktiky, aké používajú niektorí podvodníci ponúkajúci sprostredkovanie práce v zahraničí.
„V súvislosti s podvodmi pri sprostredkovaní práce sme v rámci Trnavského okresu nezaznamenali tento rok žiaden podvod. V minulom roku sme vyšetrovali jeden prípad a obvinili 24-ročného muža zo Serede z trestného činu podvodu. V auguste minulého roku si dal inzerát na teletex, že za požičanie bankového účtu vyplatí 10 tisíc korún. Našiel sa človek, ktorý mu účet zapožičal. Obvinený potom pod falošným menom uverejnil v inzertných novinách s celoslovenskou pôsobnosťou inzerát s ponukou zberu jabĺk a hrozna v Taliansku,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová. Na inzerát podľa jej slov zareagovalo 14 ľudí, ktorí mu aj poslali peniaze na účet. Zaplatenie sumy 1500 korún bola podmienka na vykonávanie práce. Obvinený prácu nezabezpečil a nevrátil ľuďom ani peniaze. Hrozí mu trest odňatia slobody až na dva roky.
„Mnohí občania, keď si nemôžu nájsť prácu na Slovensku, skúšajú šťastie v zahraničí, cez sprostredkovateľské služby. Nie všetky sú však seriózne a ich cieľom je vylákať od našich občanov peniaze. Polícia dokumentovala viacero prípadov podvodov so sprostredkovaním práce. Úzko pritom spolupracuje s políciami dotknutých krajín, Česka, Španielska, Nemecka, Rakúska, pretože v súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie sa do tejto trestnej činnosti zapájajú aj osoby žijúce v zahraničí,“ uviedla pre MY – Trnavské noviny hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Marta Bujňáková.
V minulosti polícia podľa jej informácií dokumentovala prípad, kedy podvodníci ponúkali prácu prostredníctvom internetu. Záujemcovia o prácu sa mohli prihlásiť cez kontakty uverejnené v inzeráte, kde mali nechať mobilný kontakt na seba. Potom sa im ozval sprostredkovateľ. So záujemcom si dohodol stretnutie v reštaurácii či hoteli v Londýne, kde s ním podpísal sprostredkovateľskú zmluvu a prevzal od neho poplatok za sprostredkovanie. V zmluve bola adresa budúceho zamestnávateľa, u ktorého sa mal záujemca, najčastejšie na druhý deň, hlásiť. Na dohodnutom mieste však žiaden zamestnávateľ nebol. Po opätovnom kontaktovaní sa na mobil, buď sprostredkovateľ hovor neprijal, alebo sa ospravedlnil, že došlo k nedorozumeniu a že sprostredkuje inú prácu. No viac sa s ním nebol možné skontaktovať.
„Keďže väčšina poškodených ostala v zahraničí bez prostriedkov, v hmotnej núdzi sa obrátili na zastupiteľský úrad, ktorý im umožnil návrat domov. Je však potrebné, aby sa poškodení obrátili aj na políciu v krajine, v ktorej sa nachádzajú, a svojou výpoveďou pomohli podvodníkov odhaliť a zabrániť im pokračovať v páchaní ďalšej trestnej činnosti,“ upozornila M. Bujňáková.
Pri ceste do zahraničia najmä na základe inzerátu je podľa nej potrebné dôsledne si preveriť ponuku, overiť si budúceho zamestnávateľa, zistiť si, či vôbec jestvuje, pýtať si kontakty na osoby, ktoré poskytnú o firme korektné informácie. Nedávať zálohu skôr, ako si sprostredkovateľ nesplnil povinnosť, teda kým nemá občan v rukách dohodnutú prácu.
Záujemcovia o prácu v zahraničí sa môžu obrátiť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v okresnom meste svojho bydliska, kde im poskytnú informácie o pracovných miestach v Európskom hospodárskom priestore, ako i informácie o sprostredkovateľských agentúrach, ktoré sú korektné.
Renáta Kopáčová