spaľovňu, stiahol kompetenciu prvostupňového úradu. „Nerezignovali sme na odpor proti spaľovni,“ povedal na tlačovej besede primátor mesta Štefan Bošnák. „Dostali sme list z Krajského stavebného úradu, v ktorom nás upozornili, že nekonáme, ako nám ukladá zákon,“ dodal.
Vysvetlil to tým, že existujú dva protichodné názory a jednoducho nevie, čo má rešpektovať. Jedným je rozhodnutie stavebného úradu a poslancov, podľa ktorého je prestavba skladu v rozpore s územným plánom mesta, na druhej strane stojí stanovisko Krajského stavebného úradu, na ktorý sa nemocnica odvolala a podľa ktorého stavba nie je v rozpore s územným plánom.
„Pokiaľ nedochádza k súladu stanovísk z jednej a druhej strany, v tomto prípade je možné, aby vec prebral a rozhodol Krajský stavebný úrad, ktorý je odvolávacím orgánom,“ konštatoval primátor.
Ten dostal minulý týždeň aj list od ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ktorý ho upozornil na to, že bude končiť lehota, ktorá sa uvádza v medzinárodnej dohode medzi Slovenskom a švajčiarskou vládou. Tá mala vyčleniť 50 miliónov korún na technológiu, pričom ministerstvo zdravotníctva ďalších 30 miliónov zo štátneho rozpočtu. „Termín už dávno premeškali, pretože bol stanovený do 31. decembra minulého roka. Podarilo sa ho však predĺžiť a stavba musí byť zrealizovaná a dokončená tento rok. Inak nemocnica príde o 50 miliónov korún,“ vysvetlil nám zástupca nemocnice Peter Bahula.
Pre mesto bola dôležitá otázka vhodnosti lokalizácie spaľovne. Aj preto nemocnici navrhlo realizovať spaľovňu na skládke, ktorá je v súlade s územným plánom. Nemocnica však toto riešenie odmietla a argumentovala tým, že prostriedky sú viazané na jej lokalitu. Pri rokovaniach zasa predstavitelia z ministerstva zdravotníctva povedali, že ponúkaný pozemok nezobrali, pretože by to bolo drahšie o tri až päť miliónov korún a museli by to postaviť nanovo, kým v nemocničnom areáli by išlo iba o prestavbu skladu.
Proti spaľovni spisovali petíciu aj obyvatelia Tamaškovičovej ulice, ktorí mali námietky voči stavebnému konaniu. „Už tak je naša ulica zaťažená hlukom z blízkej firmy, automobilovej a vlakovej dopravy a prašnosťou. Okrem toho tu pred našimi panelákmi končí prekrytie mosta, čo spôsobuje aj šíriaci sa zápach z Trnávky,“ povedal nám iniciátor petície Marián Sekula. Napriek tomu zástupca nemocnice tvrdí, že spaľovňa je ekologicky neškodná.
Pre ľudí to však predstavuje značný psychologický problém.
Petra Nagyová