ž pomocou služobného psa, ktorý označil miesto v dome a zároveň ho zadržal, aby páchateľ neušiel. Mnohí sa tak stali svedkami nielen jeho zadržania, ale aj eskortovania.
Našťastie, v tomto prípade nešlo o nič vážne, ale iba o prezentáciu pohotovostného policajného útvaru v rámci trnavského Dňa policajtov. „Mali sme tu aj ukážku služobnej kynológie, kde nám naši štvornohí pomocníci v nenahraditeľných situáciách predviedli aj vyhľadávanie zbrane, výbušniny či nebezpečného materiálu,“ povedala nám hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Martina Kredatusová. Program obohatila nielen hudba orchestra slovenského ministerstva vnútra, ale aj mažoretky i džudisti.
Veľký záujem vzbudzovala nielen snaha vystreliť si zo samopalu, ale aj náročné lezenie na obrnený a nepriestrelný transportér, ktorý váži dvanásť a pol tony a je schopný aj plávať. Deň policajtov sa na Slovenku začal tradovať pred pätnástimi rokmi potom, ako bol prijatý nový zákon o policajnom zbore.
„Práca policajta je náročná a vyčerpávajúca. Príslušník policajného zboru neraz pracuje pod stresom a tlakom a často nielen v rozpätí normálneho pracovného harmonogramu, ale aj mnohých nadčasových hodín,“ dodala Kredatusová.
Aj preto sa kritériá pre túto profesiu v poslednej dobe sprísnili.
- pn -, foto: autorka