ť, správaj sa slušne“.
Bývalá herečka, teraz Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí, písala knihu v Poľsku ako veľvyslankyňa počas voľných večerov.
Prvých dvadsať viet bolo v slovenčine. Boli však poznačené tvrdosťou poľského jazyka, preto písanie na trištvrte roka odložila. Po dlhej prestávke pokračovala a Ty formu zmenila na My formu. Chcela tým zdôrazniť, že nemá v úmysle povyšovať sa nad ostatných. Schopnosť správať sa je podľa Magdy Vašáryovej polovicou úspechu. V knihe ponúka úvahy a praktické rady obohatené o vtipné ilustrácie výtvarníka Dušana Polakoviča. Jednotlivé časti, napr. Naučme sa oceňovať druhých, Buďme zvedaví, Nesmrďme… majú byť pre ľudí vodidlom slušného správania.
Okrem návodov, ako sa správať v spoločnosti, zdôrazňuje aj dôležitosť životného optimizmu. Ten sa spomedzi ľudí postupne vytráca. Magda povedala, že nechápe ľudí, ktorí donekonečna vyslovujú otrepané frázy: „Dnes som ale unavený/á“, „Všetko ide dolu vodou“.
Čuduje sa, že to často opakujú sediac v pohodlí svojho domova, po pokojnom spánku a s plným bruchom. Tieto vety sa stali dutými a stratili svoj pôvodný zmysel. ,,Ako deti sme sa ich naučili od svojich rodičov a naši rodičia od svojich. Pradedkovia, prababky a ich deti však mali v minulosti na tieto frázy plné právo. Ich život nebol taký pohodlný ako náš,“ povedala. Je len chybou ľudí, že si dnes nedokážu vážiť to, čo majú.
Malá knižka „Buďme poriadni“ sa zamýšľa aj nad touto stránkou života. Bola písaná na slovenské pomery a tak je pre Slovákov zároveň zrkadlom, ktoré ukazuje aj naše nedostatky.
-an-