Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
PREDSTAVUJEME ŠKOKU

ZŠ v Jaslovských Bohuniciach

Čítam, čítaš, čítame knihy Aj keď pompézne sprievodné akcie sa vytratili, marec ostáva v podvedomí dospelých stále mesiacom knihy. Deťom však toto označenie už takmer nič nehovorí. Knihy pomaly vytláčajú audiovizuálne médiá a počítače. Aj preto na škole

Čítam, čítaš, čítame knihy
Aj keď pompézne sprievodné akcie sa vytratili, marec ostáva v podvedomí dospelých stále mesiacom knihy. Deťom však toto označenie už takmer nič nehovorí. Knihy pomaly vytláčajú audiovizuálne médiá a počítače. Aj preto na škole vyhlásili čitateľskú súťaž. Každá trieda, s výnimkou prvákov, dostala za úlohu prečítať určenú knihu. A potom súperili medzi sebou jednotlivci i triedne kolektívy. O víťazovi rozhodol kvíz zostavený z otázok o prečítanej knihe. Štvrtáci, s 83-percentnou úspešnosťou, sa stali víťazmi súťaže. Najviac bodovali Erik Horváth, Sofia Lackovičová a Zoltán Gallo. Ale v každej triede boli knihami odmenení traja najúspešnejší čitatelia. Súťaž sa vydarila, a tak o rok budú deti objavovať trvalú hodnotu kníh opäť.
Priniesť do zberu papier sa oplatí
Vždy na jar, po domácom jarnom upratovaní, dostanú deti šancu priniesť do školy papier, ktorý doma vystáva. Niektorí sú v tomto smere zarážajúco aktívni, iní neprispejú ani gramom. Lenže priniesť do zberu čo i len jeden starý zošit sa oplatí! Všetky peniaze za papier idú totiž na účet rodičovského združenia, a odtiaľ sa potom vracajú k deťom. Plavecký výcvik pre štvrtákov, škola v prírode pre piatakov, lyžiarsky kurz pre siedmakov a rozlúčka zo školou pre deviatakov, to sú štyri garantované akcie, na ktorých je cestovné, vstupenky na vleky, do bazéna i iné hradené práve z týchto prostriedkov. Pred dvomi týždňami bola okrem toho „celá škola“ v kine MAX na Disneyovej Divočine. Kultúrne poukazy na vstupenky nestačili, nuž sa pridali peniažky práve zo zberu. A tí, ktorí sa do neho vôbec nezapojili, zostali v škole a zbierali kamene či upravovali okolie. Aj tak sa dá!
pod foto farma
Ku koncu školského roka neodmysliteľne patria školské výlety. Absolvovali ich všetky triedy. Kým šiestaci a siedmaci išli za históriou na Beckov, deviataci do hlohovskej hvezdárne a múzea v Hlohovci i Piešťanoch, deti z prvého stupňa pod dohľadom ôsmakov vycestovali na farmu Humanita v Kráľovej pri Šali. Pre mnohých tamojšie zvieratká neboli neznáme. Ale pútavý výklad o pôvode, vývine, charakteristike zvieratiek deti zaujal a domov si odniesli kopu nových poznatkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Paralelky každým rokom ubúdajú

Minulý rok oslávila 25 rokov svojho fungovania. Základná škola v Jaslovských Bohuniciach bola totiž otvorená k 1. septembru 1980. Z plnoorganizovanej 13-triednej školy postupne pre nepriaznivý demografický vývoj paralelné triedy ubúdajú. Tento rok končia dve deviate. Učebný rok 2005/2006 onedlho zavŕši 223 žiakov. Školský obvod je vytvorený spoločne s Radošovcami a do školy cestujú autobusom o siedmej ráno aj malí obyvatelia Paderoviec, miestnej časti Bohuníc.
„Dva najbližšie roky ešte rapídny pokles žiakov neočakávame. Zapísali sme 31 prvákov a odchádza 37 deviatakov. Ďalší rok by sme sa mohli vrátiť na počty z tohto školského roku, pretože sa narodilo až 37 detí,“ vyratúva riaditeľ školy Mgr. Pavol Kaššák. Nárast je dôsledkom výstavby nájomných bytoviek, do ktorých sa nasťahovali väčšinou rodiny s malými deťmi. Potom už matrika eviduje iba 16 detí. „Myslím si však, že nám nehrozí, aby sme v každej triede nemali v budúcnosti aspoň 20 až 25 žiakov. Súčasné normatívy pre počet detí od 150 do 250 už nie sú paradoxné. Aj tak nebudeme mať na vyskakovanie.
Normatívy síce určujú finančné prostriedky na prevádzku aj na mzdy, ale so súhlasom zriaďovateľa musíme práve na mzdy presúvať určitú časť prostriedkov, ktoré by mohli byť použité na modernizáciu či údržbu. Vyšší mzdový normatív by zaručoval prostriedky na tento účel. Takto musíme o peniaze na modernizáciu žiadať zriaďovateľa,“ hovorí Pavol Kaššák.
Obec Jaslovské Bohunice tento rok na rekonštrukciu školy finančné prostriedky vyčlenila. V pláne je nahradenie rovnej strechy sedlovou, výmena okien za plastové, zateplenie budovy. „Od 15. júna sa mala rekonštrukcia začať, žiaľ, majstrov zatiaľ nevidím. Všetko sa sústreďuje pri dokončovaní amfiteátra a športových hál,“ konštatuje riaditeľ v obave, že oneskorený začiatok spôsobí aj oneskorené dokončenie a škola nebude v septembri po bezpečnostnej stránke pripravená. Možno bude treba, určite na radosť žiakov, prázdniny o čosi predĺžiť.
Rekonštrukcia sa začne už o pár dní
„Základná škola sa bude rekonštruovať od júna. Teraz sa robia prípravné práce. Trocha mešká projektová dokumentácia, čiže dočistenie niektorých vecí tak, aby sa mohla vyrábať strešná konštrukcia i doplnky oceľových konštrukcií. Rozhodli sme, že osadíme všetky strešné okná, rátame aj s nadstavbou. Kvalita v rámci montáže strechy zvyšuje náklady oproti pôvodným,“ informuje starosta obce Peter Ryška. Obec chce vymeniť všetky okná napriek tomu, že nezískala žiadnu dotáciu a podporu v rámci fondov Európskej únie. Z celkovej plánovanej rekonštrukcie vyčíslenej zhruba na 40 miliónov sa teraz snažia zodpovední vybrať práce nevyhnutné na uvedenie školy do bezpečného stavu. Ešte v tomto roku je zámer upraviť statiku, strechu, okná, fasády a zateplenie pavilónu A. Tým bude jedna časť hotová.
Druhá etapa bude nasledovať v budúcom roku. Na rad prídu interiéry, rekonštrukcia narušených múrov. V zlom stave a fyzicky opotrebovaná je kuchyňa, kompletne treba zrekonštruovať sociálne zariadenia, podlahy, omietky. Tým sa skvalitnia učebne základnej školy a v podkroví pribudnú nové pavilóny - výtvarný a hudobný, ktoré budú využívané so samostatnými vstupmi pre ZUŠ a verejnosť.
„Zlúčením školskej a obecnej knižnice vytvoríme jednu spoločnú. Bude mať ekonomickejšiu prevádzku i lepšie vybavenie ako dnes. Chceme, aby deti mali maximálny prístup ku knihám v zodpovedajúcom priestore. Jaslovské Bohunice patrili k obciam, ktoré zabezpečovali lepšiu prevádzku knižníc. Otvorili sme nákup kníh, ale priznávam, že nie som spokojný s činnosťou obecnej knižnice. Je to aj odraz názorov niektorých mladých ľudí, že knihovníčka bola dosť pasívna. Takýto prístup nám nevyhovuje, musíme urobiť nápravu. Knižnicu by mal viesť zodpovedný a odborne zdatný pracovník, ktorý je v knihovníctve doma. Máme záujem, aby to bol zamestnanec obce, ale rozhodneme to až po dohovore s riaditeľom školy. Chceme, aby knižnica bola funkčná a vybavená tak, ako sme videli v zahraniční - vo Francúzsku či Dánsku. Je mi ľúto, že sme to podcenili,“ dodáva starosta.
Všetci idú tam, kam chceli
Ak monitoring naozaj odráža vedomosti deviatakov, jaslovskobohunická škola je na tom dobre. Nad slovenským priemerom! Pri tohtoročnom Monitore bol v matematike celoslovenský priemer 61,4 %. Bohunickí deviataci napísali na 74,3 %. Slovensko bolo v slovenčine úspešné na 61,2 %, Bohunice na 85,4 %. Aj vďaka týmto výsledkom boli všetci 37 deviataci bez prijímacích pohovorov, zväčša v prvom kole prijatí na ďalšie štúdium. Žiaci mali vysoké ambície. Traja odchádzajú na gymnázium, 22 na stredné školy, dvaja na 4-ročné odborné učilištia s maturitou a desiati na učňovské školy. Tri deviatačky boli úspešné pri prijímačkách na bilinguálne štúdium na obchodnej akadémii.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre deti s umeleckým talentom
Základná umelecká škola v Jaslovských Bohuniciach bola doteraz pobočkou Hlohovskej ZUŠ Pod týmto názvom pôsobí rok. V niektorých učebniach sú hudobné nástroje, ktoré využívajú žiaci školy a v poobedňajších hodinách žiaci ZUŠ. Momentálne pracuje hudobný odbor a výtvarný odbor, v pláne školy je rozšíriť štúdium o literárno-dramatický, resp. tanečný odbor, aby deti nemuseli dochádzať do Trnavy a vzdialenejších miest.

K dopravným ihriskám sa treba vrátiť
Dopravné ihriská boli silnou stránkou výchovného procesu školskej mládeže. Žiaľ, väčšina z nich sa vytratila z reality zarovno s tým, ako dopravná výchova vypadla z osnov. A pretože v Trnave už takéto zariadenie nie je, zorganizovali v Bohuniciach pre všetkých žiakov prvého stupňa návštevu dopravného ihriska v Galante. „Bolo by dobre sa k týmto aktivitám vrátiť, lebo deti sa dozvedeli rôzne veci o pravidlách cestnej premávky a správaní sa na cestách. Napríklad i pri bicyklovaní. Mali z toho veľmi dobrý dojem,“ hodnotí riaditeľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Dopravná výchova na vode
Záchranná vesta bola povinnou výbavou všetkých, ktorí sa zúčastnili 23. mája dopoludnia na zaujímavej „hodine“ dopravnej výchovy na vode. Na vodnej ploche miestneho rybníka plávali kajaky športového klubu polície z Piešťan. Ich posádku tvorili jaslovskobohunickí piataci. Lenže nešlo iba „len tak“ sa plaviť. Bolo treba sa aj oboznámiť so zásadami správania sa pri a na vode a prekonať strach, čo sa niektorým darilo veľmi ťažko.

Deň detí plný krásnych darčekov
Aj keď vietor strapatil detské hlávky viac, ako bolo treba, využili bohunický školáci 2. jún na krásnu oslavu svojho sviatku - Dňa detí. Celodenný program bol pestrý a pripravený tak, aby si radosť z dobrej zábavy mohol vychutnať každý. Pre odvážlivcov (a nie iba z radov detí!) vyrástla v blízkosti školy horolezecká stena. Tí, ktorí sa chceli okrášliť, mohli nadstaviť tváričku tete výtvarníčke, ktorá im na ňu namaľovala, čo len chceli - motýliky, slnečnice, ornamenty, ba i pavúka! So svojou technikou a výzbrojou prišli medzi deti policajti. Obliecť sa do pravej policajnej nepriestrelnej vesty, nasadiť si prilbu, či poťažkať v rukách pištoľ alebo pušku, to nemajú deti príležitosť každý deň. Na svoje si prišli i tí, čo sa túžili pozrieť na svet z chrbta koníka. Vyvrcholením osláv bol volejbalový zápas, v ktorom mohli deviataci „vrátiť“ učiteľom všetko, čo im ostali počas dlhých školských rokov dlžní. Na bohunickej škole sa to stalo prvýkrát, ale dnešní ôsmaci dúfajú, že o rok dostanú takúto príležitosť aj oni.
Patrik Blažo prevezme ocenenie
Do 10. ročníka medzinárodnej súťaže Ex libris, ktorú organizuje občianske združenie Ex libris ad personam Hlohovec pre deti vo veku 12 - 15 rokov, sa zapojil aj ôsmak Patrik Blažo. Spomedzi viac ako dvoch tisícok prác zaujala aj Patrikova knižná značka - ex libris a v Kalokagatii bol navrhnutý na ocenenie. Prevezme si ho 28. júna. Svoju súťažnú prácu na tému Svetové vynálezy vytvoril technikou linorytu.
Chystali korbáče, kraslice i medovníčky
Po premiérových vlaňajších veľkonočných tvorivých dielňach stretli sa deti 10. a 11. apríla na druhom ročníku podujatia. Organizátori nadviazali na prvý ročník a pre deti pripravili to, čo malo vlani najväčšiu odozvu - teda pletenie korbáčov, zdobenie kraslíc a pečenie medovníčkov. Nechýbali ani ďalšie zaujímavé činnosti súvisiace s Veľkou nocou. Výstavku prác, ktoré po dva dni vznikli, si mohli rodičia pozrieť 12. apríla.
Ďalší športový úspech!
Tri dni žila škola futbalom. Starší žiaci, mladší žiaci a staršie žiačky si zmerali sily so svojimi rovesníkmi zo Špačiniec, Kátloviec, Dolných Orešian a Dolnej Krupej vo futbalovom turnaji Jednota Coop. V kategórii starších žiakov boli najúspešnejší chlapci z Kátloviec a dievčenské družstvo z Orešian.
Postup do okresného kola si vybojovali nakoniec iba naši najmenší, ktorí strelili súperom najviac gólov a vďaka perfektnej obrane a vynikajúcemu brankárovi tretiakovi Š. Padyšákovi nedostali ani jeden gól. V ďalšej fáze turnaja skončili v Zavare na 3. mieste.
foto suťaž
Krúžkov majú ako maku!
Poobedňajší „rozvrh hodín“ je vlastne rozpisom práce 22 krúžkov, ktoré pracujú na škole v rámci vzdelávacích poukazov. Najžiadanejšie sú krúžky práce s počítačom, ktoré museli byť pre veľký záujem otvorené tri. Dobrú aktivitu vykazujú jazykové a športové krúžky, krúžky rozvíjajúce talent a záujmy detí - napríklad krúžok šikovných rúk, či fotografický krúžok.
„Vďaka modernej digitálnej technike sa môžu deti pri príležitosti rôznych obecných výročí a osláv prezentovať vlastnými výstavami fotografií. Úspech však malo i zhotovovanie fotografie staršími technológiami, pri použití vývojky a ustaľovača. Najzaujímavejšie bolo pre nich, keď mohli vidieť, ako sa vo vývojke objavuje obrázok,“ hovorí riaditeľ Pavol Kaššák.
V školskom areáli a v miestnom parku rozmiestnili členovia krúžku mladých ochrancov prírody, ktorý vedie riaditeľ, plnú káru vtáčích búdok, ktoré zhotovili počas zimných mesiacov. Bol to darček operencom k ich prvoaprílovému sviatku a zároveň úmysel, prilákať ich do blízkosti školy čím viac.
Krúžková činnosť natoľko vypĺňa popoludnie detí, v porovnaní s minulosťou, keď na škole pracovali štyri oddelenia školského klubu, že v súčasnosti úplne stačí jedno. Osemdesiat detí musí o pol tretej stíhať autobus, ktorým odchádzajú do Radošoviec a Paderoviec
Tri projekty podané, štvrtý na stole
„K dnešnému dňu máme poslané tri projekty a štvrtý je na stole. Odíde do konca týždňa,“ sľúbil minulý pondelok riaditeľ školy P. Kaššák.
Cieľom projektu Digitálni štúrovci mala byť elektronizácia školy a sprístupnenie počítačových učební verejnosti. V tomto projekte, pripravenom pre ženy na materskej dovolenke a nezamestnané ženy, ktoré by rady užitočne využívali voľný čas, však škola neuspela.. „Cítim to ako krivdu, pretože sa začínajú objavovať podnikateľské agentúry, ponúkajúce školám pomoc. Ak si niekto myslí, že v takomto projekte je pomocou škole jeden notebook za stotisíc, tak je to veľmi pofiderné. Podľa výsledkov, všetky školy spolupracujúce v projekte s agentúrami prešli. Potom iné školy musia byť z projektov vyradené. Začína mi prekážať, že do všetkého sa montujú už pripravení ľudia vo firmách a prelievajú sa peniaze,“ zaprotestoval riaditeľ.
V projekte Otvorená škola v športe bohunická škola uspela. Zredukovaných 60 tisíc korún doplní z vlastných zdrojov tak, aby bolo možné zrekonštruovať sociálne zariadenie v telocvični. Túto síce škola prenajíma, ale „cvičia tam ženy, učiteľky, zamestnankyne i ženy - matky. Sú nám veľmi blízke, spolupráca s nimi pri problémových deťoch je trošku lepšia,“ dodáva P. Kaššák.
Či uspel tretí projekt - Elektronizácia knižníc, sa ešte nevie. Rozhodnutie by malo prísť do konca júna. „Projektom sledujeme prípravu na zlúčenie školskej a obecnej knižnice v priestoroch školy. Musí nám ísť najmä o to, aby sa zvýšil počet detských čitateľov. Projekt počíta aj s tým, že v knižnici bude internetový kútik, čo určite pritiahne aj dospelú časť populácie. V obci zatiaľ podobná možnosť nie je. Predpokladáme, že by ju využívali aj študenti ubytovaní na vysokoškolskom internáte,“ predstavuje projekt riaditeľ.
Projekt na vybudovanie jazykového laboratória s podporou Minervy je v poradí štvrtý a takmer pripravený na odoslanie.
Za odmenu kniha
V týchto dňoch odovzdávajú triedni učitelia návrhy na koncoročné odmenenie najaktívnejších žiakov. Knižné odmeny dostanú za reprezentáciu školy tí, ktorí uspeli v súťažiach či iných aktivitách v oblasti kultúrnej, športovej či literárnej v obvode, okrese, regióne či kraji. Encyklopedické knihy budú vyberané podľa veku a záujmu žiaka, ktorý knihu dostane.

Bezpečné, vkusné, hygienické
Za zhruba 300 tisíc ušetrených z rozpočtu spravili pre žiakov skrinky na odkladanie šatstva a prezúvanie na chodbe na prízemí. Sú bezpečné a vyzerajú naozaj vkusne. Jedna skrinka patrí dvojici, ktorá v nej má úbor na telocvik, veci na výtvarnú výchovu, dnu sa zmestia dve vetrovky, alebo kabáty. Pokiaľ mala celá trieda jednu skrinku, bolo to nehygienické. Deti si už zvykli, dosť často však strácajú kľúče. „Mám jednu pílku na železo v kancelárii, poobede pilujem...“ priznáva riaditeľ.
Navštívte školskú webovú stránku
V rámci Infoveku zrealizovala škola už dva projekty. Má veľmi dobre vybavenú počítačovú učebňu, zavedený rýchlostný internet. Od piateho ročníka majú všetci žiaci ako nepovinný alebo voliteľný predmet prácu s počítačom. Vďaka projektom je škola vybavená na prezentácie cez dataprojektory, skenovanie, digitálne fotografovanie. Predstavuje sa aj na vlastnej webovej stránke www.jaslovskebohunice.edupage.org.
V rámci projektu Digitálni štúrovci by mala byť školská počítačová učebňa sprístupnená verejnosti. „Pokiaľ by škola bola vybudovaná tak, že pohyb cudzích osôb nenaruší jej chod, bol by samostatný vchod, nebol by to problém,“ hovorí riaditeľ. Prvou podmienkou pri zriaďovaní Infoveku bolo, aby bola učebňa na poschodí, zamrežovaná a pod signalizáciou. Pri zapojení signalizácie sa zapne aj učebňa. Kódy môže poznať iba kompetentná osoba. „Sme tomu prístupní, aj na internáte sme vyhlásili študentom, kedy si môžu prísť robiť práce. Tiež rodičia môžu na počítači pracovať počas vyučovania. Lenže nemôže byť stále škola otvorená, nemohli by sme ju mať ráno pripravenú, podlahu umytú. Momentálne treba do učebne prejsť všetkými chodbami, až v najkrajnejšom kúte je počítačová učebňa.
Vynikajúce podmienky na športovani
Jaslovskobohunická škola má podmienky na športovanie veľmi dobré a preto ním žije. Len nedávno vyrástlo na školskom pozemku obecné ihrisko s umelým trávnikom. Škola má od neho dokonca vlastný kľúč a v dopoludňajších hodinách ho môže takmer permanentne využívať. Výhodou umelého trávnika je, že na ňom možno športovať za každého počasia.
Škola je realizátorom rôznych súťaží, ktoré vyhlasuje Kalokagatia, Krajský školský úrad alebo Asociácia športu na školách. Napríklad Jednota cup, Malé majstrovstvá sveta vo futbale a ďalšie športy. Minulý rok sa majsterkami Slovenska vo vybíjanej dievčat stali Jaslovkobohuničanky, vedené trénerom Žambokréthym. Bol to výrazný úspech, lebo zvíťazili v konkurencii športových hádzanárskych prípraviek ako sú Partizánske, Bratislava, Levice.
Veľkú tradíciu má škola aj v streleckých súťažiach. Je organizátorom majstrovstiev okresu, kraja a v podstate aj majstrovstiev Slovenska, ktoré organizuje Kalokagatia, ale pre lepšiu dostupnosť budú na škole K. Mahra na Mozartovej ulici.

Už trinásť rokov sú miestom lyžiarskeho výcviku bohunických školákov Vysoké a Nízke Tatry. Žiaci vystriedali tri miesta. Pri organizovaní lyžiarskych zájazdov, plaveckých výcvikov i iných akcií spolupracuje škola s okolitými školami, ktoré majú menší počet žiakov. Aj takýmto spôsobom sa dá rentabilne využiť autobus. Na lyže chodia s jaslovskobohunickými deti zo Suchej nad Parnou, na plavecký výcvik či do školy v prírode zasa Kátlovčania a Dechtičania.
Starosta pôjde v zlatom kočiari
Tak v tomto „zlatom kočiari“ sa povezie jaslovskobohunický starosta v alegorickom sprievode pri príležitosti otvárania amfiteátra. Pri jeho renovácii sme našli školníka Rudolfa Ilavského. Koč bol na prvý pohľad v horšom stave, ale ako povedal školník, nemal problém pri jeho rozoberaní, všetko bolo naolejované. Už je v poriadku, doriešiť treba iba to, čím budú obtiahnuté sedačky.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 856
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 6 855
 3. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 6 310
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 187
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 517
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 424
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 417
 8. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 2 780
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 771
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 366

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes třetí, Vyšehradský hřbitov, místo odpočinku významných českých osobností.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 21. - Heroické dobývanie Antarktídy - Robert Falcon Scott - Expedícia Discovery
 3. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 4. Róbert Lelko: Cesta domov
 5. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 6. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 7. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 8. Anton Kovalčík: Ublíženejší vyhráva.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 488
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 181
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 512
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 277
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 716
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 745
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 567
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 401
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ani pri jednej z nich neasistoval alkohol.


(tt) 15 h
Kaštieľ Voderady

Obnova kaštieľa vo Voderadoch (okres Trnava) bude pokračovať rekonštrukciou parkovej jaskyne – grotty, chodníka v parku a výstavbou objektu oranžérie s konferenčnou sálou.


SITA 17 h
TTSK

Na zasadnutie bola predložená aj informácia o činnosti Zdravá župa.


TASR 22 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Trnavský samosprávny kraj otvorí v sobotu 23. októbra dve veľkokapacitné očkovacie centrá na podávanie tretej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech.


SITA 22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 17 h

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


22 h

V chate sa nachádzalo jedenásť ľudí.


15 h

Smrad by mal pominúť do niekoľkých dní.


22. okt

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes třetí, Vyšehradský hřbitov, místo odpočinku významných českých osobností.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 21. - Heroické dobývanie Antarktídy - Robert Falcon Scott - Expedícia Discovery
 3. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 4. Róbert Lelko: Cesta domov
 5. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 6. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 7. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 8. Anton Kovalčík: Ublíženejší vyhráva.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 488
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 181
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 512
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 277
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 716
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 745
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 567
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 401
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu