Rodina pána Tibenského získala spomínanú pôdu ešte v roku 1993 v rámci reštitučného zákona. On sám ju potom nadobudol vďaka darovacej zmluve na základe závetu matky v roku 1994. Pôda sa nachádza v Zelenči, v oblasti nazývanej Tehelňa. Pán Tibenský si podal v zmysle zákona žiadosť o vyčlenenie svojich pozemkov, aby ich mohol užívať. Tie mu však nevyčlenili v oblasti Tehelne, ale na inom mieste. Keď požiadal o vyčlenenie svojej pôdy aj pán Augustín L., nastal problém. „Jemu ju v Tehelni vyčlenili, prečo mne nie? Dokonca mu pridelili časť, ktorej som ja vlastníkom. Tá pôda je oveľa úrodnejšia ako tá, ktorú vyčlenili mne na inom mieste. Ja chcem tiež užívať pôdu v Tehelni, ktorú vlastním. Dokonca mi ani neoznámili, že tú pôdu bude pán Augustín L. užívať, prečo, bol by som sa odvolal,“ povedal nám roztrpčený pán Tibenský.
„Zákon 330 z roku 1991 hovorí, že ak sú pozemky vlastníkov neprístupné, ako to bolo v prípade pána Augustína L., je možné vyčleniť do užívania iné pozemky. Keď tento pán požiadal o vyčlenenie svojich pozemkov, zvolali sme rokovanie a tu sme spolu dohovorili miesto, kde mu pôdu vymeriame. Je pravda, že to bola oblasť Tehelne. Pánu Tibenskému sme o tom nedali vedieť písomne, pretože nám to zákon neukladá,“ uviedla pre MY – Trnavské noviny pracovníčka Obvodného pozemkového úradu v Trnave Mária Laufiková. Nariadenie o vyčlenení pozemkov sa podľa jej slov vyvesí v zmysle zákona verejnou vyhláškou na príslušnom obecnom úrade a túto povinnosť si podľa Márie Laufikovej pozemkový úrad splnil. „Celý proces je potom ešte odobrený rozhodnutím a je možné sa voči nemu do pätnástich dní odvolať, prípadne požiadať o preskúmanie rozhodnutia dovolaním až do troch rokov. Pán Tibenský túto možnosť nevyužil. Musím však povedať, že jeho vlastnícke práva dotknuté nie sú a rovnako to, že ak by bol požiadal o vyčlenenie pôdy v Tehelni, bolo by mu v tom čase vyhovené,“ vysvetlil riaditeľ Obvodného pozemkového úradu v Trnave Peter Toma.
„Ako som sa mal o celej veci dozvedieť, keď to rozhodnutie vyvesili len na obecný úrad a ja v obci Zeleneč už niekoľko rokov nebývam,“ bráni sa nešťastný pán Tibenský.
Ďalší problém nastal v čase, keď na náhradných pozemkoch, ktoré mu vymerali a s ktorými aj tak nie je spokojný, začali stavať rodinné domy. „Miesto pozemku, kde začala výstavba rodinných domov, mi nedali náhradu, ako je to možné? Poľnohospodárske družstvo mi síce ponúklo ročný nájom, ale s tým ja nesúhlasím, je to smiešnych deväťdesiatsedem korún ročne. Ja nechcem peniaze, nech mi dajú pôdu, ale to oni nechcú,“ posťažoval si pán Tibenský.
„Áno, viem o tomto probléme,“ reagoval predseda Poľnohospodárskeho družstva v Zelenči Mikuláš Široký a vysvetlil: „Pánu Tibenskému sme ponúkli finančnú náhradu. Keď sa začalo s výstavbou domov, žiadal o vyčlenenie náhradnej pôdy, ale vybral si pozemky uprostred poľa a tam mu ich jednoducho vymerať nemôžeme, lebo by nám to znemožnilo obrábať pôdu a nedostali by sa tam ani poľnohospodárske stroje. On to nechce pochopiť a ani prijať finančnú náhradu.“
Viac svetla do tejto naoko neriešiteľnej situácie vniesla Mária Laufiková z Obvodného pozemkového úradu v Trnave. „Ak sa zmenia podmienky, za ktorých boli pozemky vyčlenené do bezplatného dočasného náhradného užívania, čo sa v tomto prípade stalo, rozhodne náš úrad o zrušení tohto užívania a vykoná zároveň nové dočasné usporiadanie užívacích pomerov.“ Podľa jej vyjadrenia si teda môže pán Tibenský v súčasnosti požiadať o nové vyčlenenie pozemkov a ako nám potvrdila, pri výbere lokality sa pokúsia zvážiť aj možnosť vymerať mu ich v Tehelni, o ktorú tak bojuje.
Renáta Kopáčová
Foto autorka
Text pod foto: Pán Tibenský chce užívať pôdu, ktorej je vlastníkom.
(Duši urob prosím fotomontáž máš tam foto poľa a t