Tento krásny dravec už nevzlietne! Na jar doplatil na nechránený „stĺp smrti“ medzi atómovou elektrárňou a obcou Jaslovské Bohunice.
Najviac orlov zahynie práve na 22 kilovoltových stĺpoch. Aj preto občianske združenia Ochrana dravcov na Slovensku spolupracuje so Západoslovenskou energetikou. Podľa podpísanej dohody montujú energetici na stĺpy ekologické zábrany. V tomto prípade to nestihli...
„Orol kráľovský je najohrozenejším druhom orlov v Európe. Najsilnejšia populácia sa vyskytuje v Maďarsku, na Slovensku žije len okolo 40 párov. Je to stepný druh orla, preto žije v poľnohospodárskej krajine. Zimovisko v trnavskom regióne je najvýznamnejšie pre dravce. Popri orloch tu žije aj kaňa sivá, myšiak severský, jastrab – krahulec, sokol myšiar alebo sokol rároh,“ povedal pre MY-Trnavské noviny Jozef Chavko, predseda OZ Ochrana dravcov na Slovensku.
„Priebežne robíme monitoring dravcov. Orlom dávame satelitné vysielačky, značkujeme mláďatá, aby sme mohli sledovať ich pohyb. Tento jedinec bol krúžkovaný ako jedno z troch mláďat v hniezde v pohorí Tríbeč v roku 2003,“ identifikoval nešťastníka J. Chavko.
Európskou úniou podporovaný projekt Ochrana orla kráľovského v Karpatoch sleduje komplexnú ochranu orla, ochranu biotopov, lesov, kde hniezdi. Do lokalít výskytu orla sa snaží vrátiť sysľa, ako dôležitý zdroj potravy.
Ako sme sa dozvedeli, uhynutého trojročného orla kráľovského sa ujal preparátor Národného múzea v Bratislave. Po preparácii bude slúžiť ako exponát múzea, prípadne učebná pomôcka v niektorej zo škôl. Povráva sa tiež, že sú aj súkromní záujemcovia o jeho odkúpenie. Komplikované pravidlá platného európskeho dohovoru im však veľkú šancu nedávajú.
Janka Pekarovičová
Foto: Jozef Petušík