Štvrtok, 1. jún, 2023 | Meniny má Žaneta

QUO VADIS Internet?

Vo sfére informatizácie oproti vyspelým krajinám má Slovenská republika stále veľký deficit. Zaostáva i za krajinami Visegrádskej štvorky. Gestorom za oblasť informatizácie je Ministerstvo školstva SR, ktoré už v roku 2001 rozpracovalo víziu, ktorej napĺň

anie je však doteraz len čiastočné. K programu Európskej únie pre elektronizáciu „e-Europe“ pristúpilo Slovensko posledné – až v júni 2001.
Najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou informačných technológií je práve Internet. O jeho význame dnes už málokto pochybuje. Úroveň používania Internetu, ako nástroja medziľudskej a obchodnej komunikácie odzrkadľuje i vyspelosť krajiny a priamo s ňou súvisí. Napriek nedostatočnej štátnej podpore Internet preniká do každodenného života nás všetkých čoraz významnejšie. Dôležitým legislatívnym krokom vlády pre rozvoj Internetu na Slovensku bolo prijatie v roku 2002 „Zákona o elektronickom podpise“ (215/2002 Z.z.). Zdá sa, že vláda konečne urobila i ďalší krok, ktorý môže prispieť k rozvoju Internetu na Slovensku – dotovanie internetového pripojenia v rámci projektu vlády „Internet pre vzdelanie“ (IPV). Verím, že tento krok nebude opäť na dlhú dobu jediným.
Na to aby sa i naša krajina zaradila medzi štáty s vyspelým používaním Internetu chýba vyššia podpora pre „Internetovú gramotnosť“. I keď môžeme konštatovať, že mládež, najmä školská, nemá problém pri požívaní jeho používaní, chýba program s ucelenou koncepciou, ktorý by poskytoval dostatok informácií i pre ostatné skupiny obyvateľstva. Ak si uvedomíme, že napríklad v USA, sú dôchodcovia entitou, ktorá využíva Internet niekoľko hodín denne, je zrejmé že na Slovensku je stav „Internetovej gramotnosti“ ešte ďaleko pozadu.
Verím, že i tento seriál týždenníka MY Trnavské Noviny môže prispieť k zlepšeniu tohto stavu a pomôcť Vám lepšie sa zorientovať v problematike Internetu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Načo mi je Internet?
S touto otázkou, nezriedka i konštatovaním, sa stretávame bohužiaľ ešte stále veľmi často. Príčinou zvyčajne býva nedostatočná informovanosť, niekedy i antipatia, či apatia voči počítačom. Väčšina z nás pozná aspoň zopár argumentov, ktoré sú odpoveďou na túto otázku. Všeobecne známym je význam elektronickej pošty, tzv. e-mail. Jej nespornými výhodami oproti klasickej je okrem iného rýchlosť, okamžitá možnosť reakcie, zanedbateľné náklady na používanie, možnosť prijímania a odosielania obrazových a zvukových dát, sú len niekoľkými z mnohých. E-mail je vlastne prapočiatkom Internetovej komunikácie a väčšina ľudí ho v osobnej alebo profesnej praxi i často využíva. Bohužiaľ nie zriedka je elektronická pošta jediným spôsobom používania Internetu.
Internet má však ďalekosiahlejšie využitie. Ak sa vrátim k pôvodnej otázke „Načo mi je Internet?“, tak je možné zjednodušene odpovedať: „Internet mi šetrí čas i peniaze. Sprístupňuje neobmedzené množstvo informácií kedykoľvek a kdekoľvek na svete. Sprostredkúva kontakt s ľuďmi, ich názormi, životom, s ktorými by som inak nemohol komunikovať. Prispieva k sebarealizácii a zlepšeniu kvality života.“ Aby táto odpoveď nebola len prázdnym konštatovaním, pokúsim sa podložiť ho i argumentmi.

SkryťVypnúť reklamu

Šetrí Internet čas i peniaze?
Ako? - Usporím.
Pri aktívnom používaní Internetu nakupujeme lacnejšie, rýchlejšie s neporovnateľne väčšou možnosťou výberu ponuky. Nemusí sa jednať len o tzv. „Internetový obchod“ – teda realizovanie nákupu priamo z ponuky zo stránok firiem, kde si vyberieme tovar, ktorý je nám zvyčajne doručený až domov. Oveľa obvyklejším spôsobom je výber najlepšej ponuky z Internetu a následné zakúpenie tovaru v predajni. Častokrát tovar, ktorý chceme zakúpiť, nájdeme na Internete až o 50% lacnejší, ako by sme zakúpili v predajni, ktorú máme hneď „za dverami svojho bytu“. Prečo tomu tak je? Internet umožňuje vyššiu konkurenciu firiem a ponuky, čím núti predávajúcich pracovať s nižším ziskom. Ďalšou príčinou je fakt, že firmy ponúkajúce svoj tovar cez Internet šetria náklady na iné formy reklamy, propagácie a samotného predaja, čím si znižujú náklady, ktoré nemusia premietať do ceny tovaru. Samozrejme dôvodov je oveľa viac, ale spomenuté sú hlavnými. Nakoniec, naše náklady na získanie tovaru sú nižšie, pretože sme si už vybrali cez Internet a nemusíme hľadať najlepšiu ponuku návštevou viacerých obchodov. Ďalšou nespornou výhodou je, že vyhľadanie tovaru na Internete môžeme realizovať prakticky kedykoľvek a za neporovnateľne kratší čas. Ušetrený čas tak môžeme venovať práci, sebe alebo svojej rodine.

SkryťVypnúť reklamu

Sprístupňuje Internet neobmedzené množstvo informácií kedykoľvek a kdekoľvek na svete?
Internet je globálna sieť, ktorá „nikdy nespí“. Ak hľadáte akúkoľvek informáciu, verte, že na Internete ju nájdete. Ľudia z celého sveta vkladajú do svojich stránok všemožné informácie a diskutujú prostredníctvom verejných internetových fór na rôzne témy. Stačí ak si požadovanú informáciu zadáte do niektorého internetového vyhľadávača a máte o chvíľu množstvo nálezov stránok s jej výskytom. Potom už stačí si ich len vybrať a prezrieť.

Internet sprostredkúva kontakt s ľuďmi, ich názormi, osobným a obchodným životom, s ktorými by som inak nemohol komunikovať?
Už z vyššie napísaného je zrejmé, že zatiaľ neexistuje jednoduchší spôsob ako komunikovať s toľkými ľuďmi z celého sveta. Nezáleží na tom, či komunikujete na osobnej úrovni alebo obchodnej, priamo alebo nepriamo. Medzi najefektívnejšie spôsoby komunikácie patrí zriadenie vlastnej internetovej stránky tzv. www-stránky, ktorá komunikuje za vás i keď práve nie ste pripojení na Internet. Problematiku internetových stránok, najnovších trendoch možnostiach jej jednoduchého zriadenia a prevádzky na Slovensku si priblížime neskôr.

Prispieva Internet k sebarealizácii a zlepšeniu kvality života?
Ak ste si prečítali predošlé riadky, odpoveď je vám zrejmá. Internet je prostriedkom, ktorý Vám pomáha byť stále v obraze diania, byť aktívnym človekom bez ohľadu na váš vek, pohlavie, vzdelanie, či sociálny status. Internet je pre každého, je jedinou skutočnou demokraciou na tomto svete. Je na každom z nás, či túto výzvu súčasnej doby prijmeme.

Nový trend na Slovensku pri zriadení a údržbe internetových stránok pre každého!
WWW stránky, ako som uviedol už vyššie, sú jedným z najefektívnejších spôsobov komunikácie cez Internet. Otázka, či mať vlastnú stránku na Internete alebo nie, je dnes už takmer bezpredmetná. Internetové stránky sú významných spôsobom pre obchodnú komunikáciu firiem pre najlacnejšie sprostredkovanie svojej ponuky širokej verejnosti. No internetové stránky nie sú len pre firmy. Na Internete môžeme nájsť nespočetné množstvo stránok rôznych združení a záujmových skupín alebo osobné stránky, či i tzv. „family pages“, teda rodinné stránky. Ľudia ich prostredníctvom komunikujú so svojimi rodinami priateľmi, alebo blízkymi. Preto skôr ako otázka či mať vlastné stránky, je podstatnejšou ako ich získať a ako ich udržiavať stále aktuálne.
Aktuálnosť www-stránok je základným princípom kvalitnej komunikácie i princípom samotného Internetu. Ak si uvedomíme, že len aktuálne informácie sú dôležité, je pred rozhodovaním sa pri zriaďovaní stránok dôležité i ako ich budeme môcť udržiavať aktuálne. Keď sme sa teda rozhodli, že budeme mať vlastné stránky, prípadne chceme ich inovovať, mali by sme si vybrať možnosť stránok, ktoré môžeme sami aktuálne upravovať – administrovať.
Častým problémom už existujúcich slovenských internetových stránok býva ich neaktuálnosť, čím nielenže strácajú svoj význam, ale môžu naopak uškodiť ich vlastníkovi. Ak by som toto mohol parafrázovať, tak je to ako ponúkať na čítanie minuloročné noviny. Vytvorenie internetových stránok je dominantou odborníkov. No nie vždy vás títo dostatočne informujú i o tomto. Zvyčajne potom, keď potrebujete aktualizovať svoje stránky zaplatíte oveľa viac, ako ste mohli a navyše každú aktualizáciu musíte zadať ako zákazku, ktorej realizácia nejaký čas trvá.
Tento problém je možné riešiť tzv. administrovateľnými (upravovateľnými) internetovými stránkami. Ich cena vytvorenia býva však niekoľkokrát vyššia ako stránok bez možnosti úprav. V súčasnosti sa na Slovensku objavujú ponuky tzv. redakčných systémov, ktoré ponúkajú možnosť užívateľskej administrácie. Zvyčajne sú však ešte pomerne komplikované a pomerne drahé. No v poslednom období sa na Slovensku objavili veľmi zaujímavé ponuky systému, ktorý je užívateľsky „priateľský“ a dokonca za veľmi prijateľné ceny.

....v ďalšom čísle seriál QUO VADIS INTERNET (Aby moja stránky nezapadla prachom; Firewall....)

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Obsluha, ktorá vám poradí s autom aj zachráni život
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
  2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v Levoči
  3. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
  4. Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
  5. Najinovatívnejšia banka v CEE je zo Slovenska!
  6. Deti z detských domovov predviedli svoj talent
  7. Miliónová investícia do elektrickej stanice zabráni problému
  8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 339
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 997
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 716
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 127
  5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 017
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 2 993
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 831
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 262

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Veľký Plešivec
  2. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom
  3. Jozef Maťaše: Už nie som ouca
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš
  5. Ján Ferienčík: Ako správne čeliť chorobám a prírodným katastrofám?
  6. INESS: Ako sa bude vyvíjať počet zdravotníkov na Slovensku
  7. Anna Miľanová: Náboženstvá sú nevedecké učenia, nacionalizmus ako vznecovanie nenávisti medzi ľuďmi...
  8. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: MUDr. Krivošík: Bola to len štúdia, dnes vieme ovplyvniť progres ochorenia
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 132 116
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 862
  3. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 19 627
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 11 422
  5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 329
  6. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 7 312
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 220
  8. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 937
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Župa ukončila verejné obstarávanie na poskytovateľa služieb prímestskej autobusovej dopravy.


5 h
Ilustračné foto.

Pilotný projekt by podľa spoločnosti FCC Trnava mohol byť neskôr uvedený do praxe aj v iných mestách.


SITA 11 h
Ilustračné foto.

Noc kostolov rozšíril trnavský arcibiskup Róbert Bezák na celé Slovensko, po jeho odvolaní z funkcie nemá podujatie koordinátora.


SITA 12 h

Polícia po samozvanom pilčíkovi teraz pátra.


16 h

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Veľký Plešivec
  2. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom
  3. Jozef Maťaše: Už nie som ouca
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš
  5. Ján Ferienčík: Ako správne čeliť chorobám a prírodným katastrofám?
  6. INESS: Ako sa bude vyvíjať počet zdravotníkov na Slovensku
  7. Anna Miľanová: Náboženstvá sú nevedecké učenia, nacionalizmus ako vznecovanie nenávisti medzi ľuďmi...
  8. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: MUDr. Krivošík: Bola to len štúdia, dnes vieme ovplyvniť progres ochorenia
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 132 116
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 862
  3. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 19 627
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 11 422
  5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 329
  6. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 7 312
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 220
  8. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 937
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu