Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

QUO VADIS Internet?

Vo sfére informatizácie oproti vyspelým krajinám má Slovenská republika stále veľký deficit. Zaostáva i za krajinami Visegrádskej štvorky. Gestorom za oblasť informatizácie je Ministerstvo školstva SR, ktoré už v roku 2001 rozpracovalo víziu, ktorej napĺň

anie je však doteraz len čiastočné. K programu Európskej únie pre elektronizáciu „e-Europe“ pristúpilo Slovensko posledné – až v júni 2001.
Najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou informačných technológií je práve Internet. O jeho význame dnes už málokto pochybuje. Úroveň používania Internetu, ako nástroja medziľudskej a obchodnej komunikácie odzrkadľuje i vyspelosť krajiny a priamo s ňou súvisí. Napriek nedostatočnej štátnej podpore Internet preniká do každodenného života nás všetkých čoraz významnejšie. Dôležitým legislatívnym krokom vlády pre rozvoj Internetu na Slovensku bolo prijatie v roku 2002 „Zákona o elektronickom podpise“ (215/2002 Z.z.). Zdá sa, že vláda konečne urobila i ďalší krok, ktorý môže prispieť k rozvoju Internetu na Slovensku – dotovanie internetového pripojenia v rámci projektu vlády „Internet pre vzdelanie“ (IPV). Verím, že tento krok nebude opäť na dlhú dobu jediným.
Na to aby sa i naša krajina zaradila medzi štáty s vyspelým používaním Internetu chýba vyššia podpora pre „Internetovú gramotnosť“. I keď môžeme konštatovať, že mládež, najmä školská, nemá problém pri požívaní jeho používaní, chýba program s ucelenou koncepciou, ktorý by poskytoval dostatok informácií i pre ostatné skupiny obyvateľstva. Ak si uvedomíme, že napríklad v USA, sú dôchodcovia entitou, ktorá využíva Internet niekoľko hodín denne, je zrejmé že na Slovensku je stav „Internetovej gramotnosti“ ešte ďaleko pozadu.
Verím, že i tento seriál týždenníka MY Trnavské Noviny môže prispieť k zlepšeniu tohto stavu a pomôcť Vám lepšie sa zorientovať v problematike Internetu.

Skryť Vypnúť reklamu

Načo mi je Internet?
S touto otázkou, nezriedka i konštatovaním, sa stretávame bohužiaľ ešte stále veľmi často. Príčinou zvyčajne býva nedostatočná informovanosť, niekedy i antipatia, či apatia voči počítačom. Väčšina z nás pozná aspoň zopár argumentov, ktoré sú odpoveďou na túto otázku. Všeobecne známym je význam elektronickej pošty, tzv. e-mail. Jej nespornými výhodami oproti klasickej je okrem iného rýchlosť, okamžitá možnosť reakcie, zanedbateľné náklady na používanie, možnosť prijímania a odosielania obrazových a zvukových dát, sú len niekoľkými z mnohých. E-mail je vlastne prapočiatkom Internetovej komunikácie a väčšina ľudí ho v osobnej alebo profesnej praxi i často využíva. Bohužiaľ nie zriedka je elektronická pošta jediným spôsobom používania Internetu.
Internet má však ďalekosiahlejšie využitie. Ak sa vrátim k pôvodnej otázke „Načo mi je Internet?“, tak je možné zjednodušene odpovedať: „Internet mi šetrí čas i peniaze. Sprístupňuje neobmedzené množstvo informácií kedykoľvek a kdekoľvek na svete. Sprostredkúva kontakt s ľuďmi, ich názormi, životom, s ktorými by som inak nemohol komunikovať. Prispieva k sebarealizácii a zlepšeniu kvality života.“ Aby táto odpoveď nebola len prázdnym konštatovaním, pokúsim sa podložiť ho i argumentmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Šetrí Internet čas i peniaze?
Ako? - Usporím.
Pri aktívnom používaní Internetu nakupujeme lacnejšie, rýchlejšie s neporovnateľne väčšou možnosťou výberu ponuky. Nemusí sa jednať len o tzv. „Internetový obchod“ – teda realizovanie nákupu priamo z ponuky zo stránok firiem, kde si vyberieme tovar, ktorý je nám zvyčajne doručený až domov. Oveľa obvyklejším spôsobom je výber najlepšej ponuky z Internetu a následné zakúpenie tovaru v predajni. Častokrát tovar, ktorý chceme zakúpiť, nájdeme na Internete až o 50% lacnejší, ako by sme zakúpili v predajni, ktorú máme hneď „za dverami svojho bytu“. Prečo tomu tak je? Internet umožňuje vyššiu konkurenciu firiem a ponuky, čím núti predávajúcich pracovať s nižším ziskom. Ďalšou príčinou je fakt, že firmy ponúkajúce svoj tovar cez Internet šetria náklady na iné formy reklamy, propagácie a samotného predaja, čím si znižujú náklady, ktoré nemusia premietať do ceny tovaru. Samozrejme dôvodov je oveľa viac, ale spomenuté sú hlavnými. Nakoniec, naše náklady na získanie tovaru sú nižšie, pretože sme si už vybrali cez Internet a nemusíme hľadať najlepšiu ponuku návštevou viacerých obchodov. Ďalšou nespornou výhodou je, že vyhľadanie tovaru na Internete môžeme realizovať prakticky kedykoľvek a za neporovnateľne kratší čas. Ušetrený čas tak môžeme venovať práci, sebe alebo svojej rodine.

Skryť Vypnúť reklamu

Sprístupňuje Internet neobmedzené množstvo informácií kedykoľvek a kdekoľvek na svete?
Internet je globálna sieť, ktorá „nikdy nespí“. Ak hľadáte akúkoľvek informáciu, verte, že na Internete ju nájdete. Ľudia z celého sveta vkladajú do svojich stránok všemožné informácie a diskutujú prostredníctvom verejných internetových fór na rôzne témy. Stačí ak si požadovanú informáciu zadáte do niektorého internetového vyhľadávača a máte o chvíľu množstvo nálezov stránok s jej výskytom. Potom už stačí si ich len vybrať a prezrieť.

Internet sprostredkúva kontakt s ľuďmi, ich názormi, osobným a obchodným životom, s ktorými by som inak nemohol komunikovať?
Už z vyššie napísaného je zrejmé, že zatiaľ neexistuje jednoduchší spôsob ako komunikovať s toľkými ľuďmi z celého sveta. Nezáleží na tom, či komunikujete na osobnej úrovni alebo obchodnej, priamo alebo nepriamo. Medzi najefektívnejšie spôsoby komunikácie patrí zriadenie vlastnej internetovej stránky tzv. www-stránky, ktorá komunikuje za vás i keď práve nie ste pripojení na Internet. Problematiku internetových stránok, najnovších trendoch možnostiach jej jednoduchého zriadenia a prevádzky na Slovensku si priblížime neskôr.

Prispieva Internet k sebarealizácii a zlepšeniu kvality života?
Ak ste si prečítali predošlé riadky, odpoveď je vám zrejmá. Internet je prostriedkom, ktorý Vám pomáha byť stále v obraze diania, byť aktívnym človekom bez ohľadu na váš vek, pohlavie, vzdelanie, či sociálny status. Internet je pre každého, je jedinou skutočnou demokraciou na tomto svete. Je na každom z nás, či túto výzvu súčasnej doby prijmeme.

Nový trend na Slovensku pri zriadení a údržbe internetových stránok pre každého!
WWW stránky, ako som uviedol už vyššie, sú jedným z najefektívnejších spôsobov komunikácie cez Internet. Otázka, či mať vlastnú stránku na Internete alebo nie, je dnes už takmer bezpredmetná. Internetové stránky sú významných spôsobom pre obchodnú komunikáciu firiem pre najlacnejšie sprostredkovanie svojej ponuky širokej verejnosti. No internetové stránky nie sú len pre firmy. Na Internete môžeme nájsť nespočetné množstvo stránok rôznych združení a záujmových skupín alebo osobné stránky, či i tzv. „family pages“, teda rodinné stránky. Ľudia ich prostredníctvom komunikujú so svojimi rodinami priateľmi, alebo blízkymi. Preto skôr ako otázka či mať vlastné stránky, je podstatnejšou ako ich získať a ako ich udržiavať stále aktuálne.
Aktuálnosť www-stránok je základným princípom kvalitnej komunikácie i princípom samotného Internetu. Ak si uvedomíme, že len aktuálne informácie sú dôležité, je pred rozhodovaním sa pri zriaďovaní stránok dôležité i ako ich budeme môcť udržiavať aktuálne. Keď sme sa teda rozhodli, že budeme mať vlastné stránky, prípadne chceme ich inovovať, mali by sme si vybrať možnosť stránok, ktoré môžeme sami aktuálne upravovať – administrovať.
Častým problémom už existujúcich slovenských internetových stránok býva ich neaktuálnosť, čím nielenže strácajú svoj význam, ale môžu naopak uškodiť ich vlastníkovi. Ak by som toto mohol parafrázovať, tak je to ako ponúkať na čítanie minuloročné noviny. Vytvorenie internetových stránok je dominantou odborníkov. No nie vždy vás títo dostatočne informujú i o tomto. Zvyčajne potom, keď potrebujete aktualizovať svoje stránky zaplatíte oveľa viac, ako ste mohli a navyše každú aktualizáciu musíte zadať ako zákazku, ktorej realizácia nejaký čas trvá.
Tento problém je možné riešiť tzv. administrovateľnými (upravovateľnými) internetovými stránkami. Ich cena vytvorenia býva však niekoľkokrát vyššia ako stránok bez možnosti úprav. V súčasnosti sa na Slovensku objavujú ponuky tzv. redakčných systémov, ktoré ponúkajú možnosť užívateľskej administrácie. Zvyčajne sú však ešte pomerne komplikované a pomerne drahé. No v poslednom období sa na Slovensku objavili veľmi zaujímavé ponuky systému, ktorý je užívateľsky „priateľský“ a dokonca za veľmi prijateľné ceny.

....v ďalšom čísle seriál QUO VADIS INTERNET (Aby moja stránky nezapadla prachom; Firewall....)

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 854
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 6 835
 3. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 6 373
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 185
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 516
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 425
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 421
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 771
 9. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 2 768
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 365

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 21. - Heroické dobývanie Antarktídy - Robert Falcon Scott - Expedícia Discovery
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes třetí, Vyšehradský hřbitov, místo odpočinku významných českých osobností.
 3. Róbert Lelko: Cesta domov
 4. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 5. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 7. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 8. Štefan Vidlár: 613 a 363
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 484
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 167
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 490
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 273
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 705
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 740
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 567
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 401
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ani pri jednej z nich neasistoval alkohol.


(tt) 13 h
Kaštieľ Voderady

Obnova kaštieľa vo Voderadoch (okres Trnava) bude pokračovať rekonštrukciou parkovej jaskyne – grotty, chodníka v parku a výstavbou objektu oranžérie s konferenčnou sálou.


SITA 15 h
TTSK

Na zasadnutie bola predložená aj informácia o činnosti Zdravá župa.


TASR 20 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Trnavský samosprávny kraj otvorí v sobotu 23. októbra dve veľkokapacitné očkovacie centrá na podávanie tretej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech.


SITA 20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 16 h

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


21 h

V chate sa nachádzalo jedenásť ľudí.


14 h

Smrad by mal pominúť do niekoľkých dní.


22. okt

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 21. - Heroické dobývanie Antarktídy - Robert Falcon Scott - Expedícia Discovery
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes třetí, Vyšehradský hřbitov, místo odpočinku významných českých osobností.
 3. Róbert Lelko: Cesta domov
 4. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 5. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 7. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 8. Štefan Vidlár: 613 a 363
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 484
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 167
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 490
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 273
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 705
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 740
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 567
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 401
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu