viem, že je doma kompletne prekrúcaná a zamlčaná. Myslím si, že sa mi to podarilo dosť dobre vložiť do tohto DVD, pretože je tam veľa momentov, ktoré možno niektorí nebudú uznávať,“ povedal pre MY-Trnavské noviny zanietený rodák z USA, ktorého rodičia kedysi emigrovali. Keďže jeho otec patril medzi jedného zo zakladateľov americkej Ligy aktivistov, snažil sa ísť v jeho šľapajach.
„Nesmierne ľúbim Nitru aj Trnavu, keďže Nitra bola základom národného života a Trnava nás zachránila s príchodom Antona Bernoláka,“ povedal Králik, podľa ktorého sa v našej histórii prekrútilo aj to, kto nám slovenčinu vlastne dal. „Ako viete v roku 1787 to bol Bernolák a nikto iný,“ reagoval a následne poukázal na básnika Jána Kollára. „Na Slovensku si ho tak vysoko ctíte, má tabuľu v každom meste, no on neuznával slovenský jazyk. Zo slovanských iba ruský, poľský, český a chorvátsky.“ Ako ďalej uviedol, aj Štúr, Hodža, Hurban a všetci významní evanjelickí činitelia hovorili a písali čechoslovačtinou. „Až sa stal zázrak a silný bernolákovec Jozef Sčasný presvedčil Štúra a preniesol ho na slovenské povedomie.“ Čo sa týka uzákonenia slovenčiny, Králik tvrdí, že ju nemohli nikdy uzákoniť na Hurbanovej fare v Hlbokom. „Vieme, že ju uzákonil Bernolák. Oni boli traja a Štúr i slovenčina mali svojich odporcov.“ V Hlbokom vraj iba diskutovali o tom, že by bolo dobré preniesť určité prvky, keďže väčšina národa bola v tej dobe za bernolákovčinu.
Hlavným úmyslom podpredsedu ligy je počas piatich mesiacov s týmto nosičom prejsť jednotlivé slovenské školy, aby dal hrdosť našej mládeži. „Keď budem vidieť, že to má úspech, vrátim sa a budem pokračovať ďalej a možno sa aj presťahujem,“ dodal kritik slovenskej histórie, ktorý podotkol, že v súčasnosti už liga a vôbec všetky slovenské spolky v Amerike pomaly odumierajú. Jednak z dôvodu, že všetko, čo sme chceli, ako aj slobodu na Slovensku, už máme a na druhej strane preto, že od roku 1968 nenastal žiadny príliv novej emigrácie. Tí starší umreli a noví už nemajú záujem, pričom na záver nás požiadal, aby sme odkaz, s ktorým pricestoval na Slovensko až spoza veľkej mláky, pretlmočili všetkým: „Vyhoďte každú jednu Kollárovu tabuľu z vašich ulíc.“
Petra Nagyová, foto: autorka