Najstaršia písomná zmienka tejto národnej kultúrnej pamiatky sa datuje do roku 1317. Pretože hrad stál na pomerne ľahko prístupnom kopci, jeho obrana sa neustále zdokonaľovala. Údajne ho nechal postaviť magister Aba z Hlohovca medzi rokmi 1251 až 1297. Toto datovanie pritom určili podľa archeologického výskumu, pri ktorom našli mince s uvedenými rokmi. Na hrade sa vystriedalo asi 40 majiteľov. V roku 1309 ho získal Matúš Čák Trenčiansky, krátku dobu ho vlastnil aj český kráľ Ján Luxemburský a neskôr Žigmund Luxemburský.
V 16. storočí sa dostal do vlastníctva Františka Nyáryho, ktorý sa oženil s dcérou pána hradu Korlátka. S celou rodinou tu žili aj poslední príslušníci jeho rodu, ktorí si postavili nový zámok na námestí v Sobotišti. Keďže to bolo pre nich najpohodlnejšie sídlo, postupne sa tam presťahovali aj so zariadením. Hrad zostal opustený a chátral. V období tureckých vojen slúžil ako útočište okolitému obyvateľstvu a v rokoch 1674 až 1675 bol prechodnou väznicou protestantských kňazov, ktorých odsúdil Bratislavský súd na galeje. Zomreli v jamách a na hrade majú doteraz svoj pamätník. Keďže hrad bol opustený, veľmi ľahko ho mohli napadnúť a vypáliť Turci, čo sa aj stalo.
Hrad tak zostal dodnes, pričom v jeho zasypaných odkrytých miestnostiach našli články kamennej architektúry z okien i dverí, črepiny z majoliky, hrncov a kachieľ, ako aj ozdobnú kamennú renesančnú rímsu so štítom s letopočtom ukončenia prestavby hradu 1539 a monogramom majiteľa hradu Františka Nyáryho. K zaujímavým nálezom patrili aj drevené časti z pôvodného hradu, železný šíp, dve guľky, starý nôž, bronzové šperkovnice či medené cedidlo. Každoročne sa tu konajú pripomienkové evanjelické slávnosti a historicko-kultúrny piknik, hradné slávnosti s rytiermi šermiarskych skupín, dejov histórie, tancov, súťaží, vozenie detí na koňoch, tradičné popoludnie s opekaním. Z vrchu kopca sa je na čo pozerať, keďže pohľad zo zrúcaniny ponúka jedinečný výhľad na celé okolie. Z hradu je možné uskutočniť aj turistické výlety na Bradlo, kde sa nachádza mohyla generála Milana Rastislava Štefánika, ale aj k Starému hradu. V Podbranči však môžete navštíviť aj typickú pôvodnú pálenicu u Varsíkov, kde ponúkajú vynikajúcu domácu kopaničiarsku slivovicu. Pálenicu má pod patronátom pani Varsíková, ktorá hovorí: „Trikrát denne po jednom s mierou a uvážlivo.“
Pripravila Petra Nagyová