Má najvyššiu trénerskú licenciu na aerobic, vlastné fit štúdio a množstvo znalostí, o ktoré sa chce s vami podeliť.
ch. Priznávam, že aerobik už dlho nie je na výslní, ako tomu bolo v minulosti. Spôsobila to určite nielen stále sa zvyšujúca rýchlosť pri cvičení, ale hlavne veľmi komplikované choreografie. Cvičitelia prestali byť trénermi, stali sa hlavne choreografmi. Predbiehali sa v tom, kto vymyslí zložitejšiu, náročnejšiu choreografiu a ľudí to prestalo baviť. Bolo mi to ľúto, ale sama na svojom zdraví som pocítila, že aerobik mi ubližuje. Cvičili sme v nevhodných priestoroch, často na betónovej tvrdej podlahe. Skákali sme ako kozy v nevhodnej obuvi. Týmto časom však odzvonilo. Aerobik, ktorý dnes prezentujeme vychádza z chôdze. Žiadne divoké skákanie a cvičitelia sa vracajú k jednoduchým, ľahko zvládnuteľným choreografiám. Čo však znamená aeróbny, aeróbna pohybová aktivita ?
Aeróbny znamená „žijúci v prítomnosti vzduchu“. Aeróbna pohybová aktivita je telesná činnosť dlhšieho trvania, ktorá vyžaduje prísun kyslíka a vedie k zlepšeniu činnosti systémov zodpovedných za príjem, transport a využitie kyslíka. Tým organizmus pracuje v tzv. rovnovážnom stave. Pri cvičení budete často počuť cvičiteľa, ako vás upozorňuje, aby ste pravidelne dýchali. Bez kyslíku sa nedá vykonávať aeróbna činnosť a bez aeróbnej činnosti ťažko schudnete. Chceme aby aerobik pozitívne ovplyvňoval našu telesnú zdatnosť a preto musíme dodržiavať určité zásady a požiadavky. Tieto sú platné nielen pre aerobik, ale pre každý vytrvalostný tréning. Zaužívaná je skratka FIT.
F- FREKVENCIA – závisí od toho, či chceme zvýšiť, alebo si udržať úroveň aeróbnych možností organizmu
I – INTENZITA- ak chceme aby daná pohybová aktivita viedla k požadovaným adaptačným zmenám, odbúraniu nadváhy, k zlepšeniu telesnej zdatnosti, musí cvičenec dosahovať aeróbne pásmo, ktorého hranice tvoria minimálna a maximálna prahová intenzita.
Tieto hranice sú u každého individuálne, čím je cvičenec zdatnejší, tým môže dosahovať vyššiu intenzitu cvičenia. Aby sme zistili, či je intenzita cvičenia dostatočná meriame si pulzovú frekvenciu PF počas cvičebnej jednotky.
SVOJU MAXIMÁLNU PF Z9SKATE AK OD 220 ODÍTATE SVOJ VEK.
Napr. moja maximálna PF je 220-43=177
Podľa toho akou intenzitou cvičíme poznáme pásma :
PÁSMO ROZVÍJAJÚCE, TRÉNUJÚCE
Cvičíme intenzitou 75 – 90 % z maximálnej PF
PÁSMO SPAĽOVANIA TUKU /to vás asi zaujíma najviac/
Cvičíme intenzitou 65 – 75 % z maximálnej PF
PÁSMO ZDRAVOTNÉ, UDRŽUJÚCE
Cvičíme intenzitou 55 -65 % maximálnej PF
Tu sa trochu zastavíme. Pre vaše lepšie pochopenie. Naše telo spaľuje energiu aj v kľude. Napr. len obyčajné strávenie mäsa nám vyčerpá až 30 % energie. Chceme však, aby naše telo spaľovalo tuk. Preto sa musíme dostať do požadovaného pásma, kedy sa dostaneme do potrebnej PF a v tomto zaťažení musíme určitý čas vydržať. Kvalifikovaný cvičiteľ tieto fakty ovláda, pod jeho vedením si meriate PF. Informuje vás koľko ešte musíte vydržať cvičiť v tomto zaťažení, aby ste odbúrali tuk. Samozrejme nie každý chce schudnúť, možno už máte potrebnú kondičku a chcete sa iba zdravotne udržiavať. Práve ste sa dozvedeli pri akej PF sa vám to podarí. Vidíte z uvedených faktov, aké je dôležité vedieť kedy sa vlastne tuku zbavujeme. Pri posilňovaní sa ťažko dostaneme do PF pri ktorej chudneme. Dá sa to s malou záťažou a väčším počtom opakovaní, inak budujete iba veľkosť svojich svalov. Aerobik je na chudnutie výborný. Cvičitelia majú už aj výbornú pomôcku. Hudobný doprovod k cvičeniu, ktorého rýchlosť je upravená tak, že sa dostanete práve do požadovanej PF. Výhodou je aj to, že to bývajú upravené hudobné hity a tak zvyšujú dobrú náladu pri cvičení.
T – TRVANIE – cvičiť by sme mali najmenej hodinu, pretože tuky sa začínajú odbúravať približne po 30 min. cvičenia strednou, alebo vyššou intenzitou.
Čas potrebný na priaznivé zmeny napr. postavy je však individuálny. Pri určovaní dĺžky aeróbneho cvičenia odborníci odporúčajú 10 – 60 min. a viac. Pričom medzi intenzitou a trvaním platí nepriama úmera.
Pokiaľ chcete aby ste si nielen upravili postavu, ale dostali sa aj do fyzickej kondície, zlepšili si zdravotný stav, mali by ste cvičiť MINIMÁLNE 3 krát týždenne. Ideálne je 5 – 6 krát týždenne striedať aeróbne cvičenia s posilňovaním a strečingovými, či pilatesovými cvičeniami. Aeróbne cvičenie nie je len aerobik, ale aj bicyklovanie, korčuľovanie, rýchla chôdza a iné. Cvičebné hodiny v mojom štúdiu sú prispôsobené týmto poznatkom a po aeróbnej časti býva posilňovacia a strečingová časť. Cvičebné lekcie mávajú aj 90 min.
Dnes som vás „zavalila“ faktami. Som však presvedčená že je to pre vás veľmi dôležité vedieť. Koľkí z vás sa trápia doma pri rôznych kazetách, či zaručene účinných stacionárnych bicykloch. Nakoniec videokazety zapadnú prachom a bicykel slúži ako vešiak, iba preto, že ste nevedeli nič o PF.
Píšte, volajte : 0903 712 033 alebo aerobic@centrum.sk
Jana Vitová