domu na Špačinskej ceste vybuduje vchod do domu z Murgašovej ulice.
Takýchto a podobných uznesení prijíma zastupiteľstvo na každom zasadnutí desiatky. Nie vždy však ide o ubratie zo zatrávneného dvora materskej školy, ktorú navštevuje 60 detí. Poslanci sa riadili odporúčaním majetkovej komisie. Boli jej členovia „na tvári miesta“?
„Boli. Osobne som tam bol aj ja,“ povedal pre MY-Trnavské noviny poslanec Gabriel Pavelek. „Som presvedčený, že odpredajom materská škola veľkú ujmu neutrpí. Preliezačky, hojdačky a sedaciu súpravu presťahujeme. Naopak, financie, ktoré za pozemok mesto dostane, môže škôlka podľa uznesenia využiť na vylepšenie svojho areálu. Aj ja som hlasoval za odpredaj pozemku, lebo ako poslanec a lekár nemôžem súhlasiť s tým, aby na území mesta bol dom, ku ktorému nie je pre prípad potreby prístup záchranárov ani hasičov,“ povedal. „Na druhej strane, nechápem, prečo sa noviny zaoberajú konečným verdiktom zastupiteľstva, keď pred jeho prijatím riaditeľka materskej školy nevyužila možnosť obhájiť potreby a práva detí a presvedčiť poslancov priamo na zasadnutí zastupiteľstva. Možno by sa jej to bolo podarilo, veď výsledok hlasovania bol tesný,“ dodal G. Pavelek.
Upozornil, že predmetný rodinný dom, ktorý patrí podľa listov vlastníctva viacerým majiteľom, mal v minulosti východ aj cez susedný pozemok. Ten bez súhlasu majiteľov domu mesto svojho času odpredalo záujemcovi o výstavbu. Po realizácii stavby ostala pri dome na Špačinskej ceste 31 iba nefunkčná brána, ktorá stojí na jeho dvore dodnes a vstup do objektu je možný iba cez existujúce pohostinstvo.
Ako však v čase zriaďovania tejto podnikateľskej aktivity zdôvodňoval majiteľ prístup do rodinného domu? Vtedy mu neprekážalo, že ho nebude mať?
Polročný boj riaditeľky škôlky v mene detí, podporený petíciou všetkých rodičov, bol teda neúspešný. Možno naozaj rozhodlo to, že pre posunutie programu prestávkou na obed poslancov, ktorí začali rokovať o 11. hodine, musela riaditeľka Silvia Mináriková, čakajúca na možnosť vystúpiť, odísť z rokovania do práce prv, než sa materiál dostal na rad.
V každom prípade rozhodnutie obmedzí priestor na hranie detí, uberie zo zatrávnenej plochy, pričom premiestniť hracie náradie a sedaciu súpravu na dvore nebude jednoduché. Z bezpečnostných i priestorových dôvodov. Vyrúbané budú pravdepodobne tri vzrastené stromy, lipa a hrab priamo na predanom pozemku, breza v tesnom susedstve. Či zinkasované peniaze deti odškodnia, je diskutabilné. „Vystačia na jedny drevené preliezačky a nejaké maličkosti. V prípade schválenie predaja sme navrhovali aspoň kompenzáciu opravou plotu, vybudovaním novej vstupnej brány a bráničky s video vrátnikom, kompletnou rekultiváciou trávnika a riešením dostatočného množstva samostatného hracieho náradia,“ povedala pre MY-Trnavské noviny S. Mináriková. Listami adresovanými všetkým poslancom a predstaviteľom mesta, zriaďovateľa materskej školy, nepresvedčila. Projekty Zdravé mesto a Zelené mesto dostali mierne po frňáku. Pondelok 15. máj je podľa uznesenia termínom pre podpísanie predajno-kúpnej zmluvy, na základe ktorej zmizne v Trnave 58 štvorcových metrov trávnika a tri rozzelenené stromy. V bezprostrednej blízkosti motorizmom totálne preťaženej Špačinskej cesty nič, čomu by bolo možné zatlieskať. Nebolo možné vec riešiť inak?
Janka Pekarovičová