„Zameriavať sa budeme predovšetkým na preventívno – výchovnú činnosť, v rámci ktorej oboznámime žiakov s problematikou požiarnej ochrany. Pripravíme tiež ukážky použitia ochranných oblekov proti sálavému teplu a predvedieme použitie výbavy a technických zariadení hasičských vozidiel,“ povedal pre MY - Trnavské noviny vedúci prevádzkovo – technického oddelenia OR HaZZ v Trnave Marián Duran. Takéto podujatia plánujú na školách organizovať počas celého mesiaca mája.
Hasiči sa často ocitajú v nebezpečných situáciách, ale niekedy riešia aj kurióznejšie prípady. „V januári pomáhali naši príslušníci pri záchrane psa pod mostom, na brehu vodného toku Trnávka na Kollárovej ulici v Trnave. Hasiči sa k psovi dostali pomocou rebríka a zachránili ho,“ zaspomínal riaditeľ OR HaZZ v Trnave Ján Hloben.
Ďalším naj prípadom bola podľa slov J. Hlobena pomoc hasičov pri hľadaní odcudzených kľúčov od motorového vozidla na streche reštaurácie v obci Cífer. Za zmienku stojí aj odstraňovanie jeden meter dlhých cencúľov visiacich zo železničného mosta nad cestou na Dohnányho ulici.
Tesnejšia spätosť sv. Floriána s hasičstvom je zrejmá od začiatku 17. storočia, keď sa jeho postava objavuje aj na hasičskej výzbroji - na vodných puškách a striekačkách. Prečo si hasiči vybrali za svojho ochrancu práve sv. Floriána, dnes už ťažko presne určiť. Jedna z legiend hovorí o zbožnom vojakovi Floriánovi, ktorého viera bola taká veľká a vrúcna, že zahasila plamene horiaceho domu a tak ho zachránila pred skazou.
Sv. Floriána si za svojho ochrancu vybrali nielen u nás, ale aj vo viacerých stredoeurópskych krajinách aj ďalšie remeslá, ktoré majú do činenia s ohňom, napríklad kováči, kominári, pekári a zaujímavé je, že aj džbánkari, pretože sv. Florián vylieval vodu, ktorú mal v džbáne.
Renáta Kopáčová