ia súťaže. Jej cieľom je, aby čo najviac súťažiacich zostalo trvalo nefajčiarmi,“ uviedol pre MY – Trnavské noviny vedúci odboru verejného zdravotníctva na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Trnave MUDr. Viliam Damin. Keďže zanechanie fajčenia je podľa odborníkov veľmi ťažké, motiváciou k prihlasovaniu sa do súťaže mala byť okrem hlavnej výhry - svojho zdravia aj celosvetová finančná výhra 10 tisíc amerických dolárov, kontinentálna výhra 2.500 amerických dolárov a veľa hodnotných cien na národnej úrovni.
Nie je to náhoda, že súťaž sa bude konať v máji. Práve posledný májový deň je Svetovým dňom bez tabaku.
Ako nám ďalej povedal V. Damin, fajčenie sa stalo vážnym celospoločenským problémom. Na Slovensku vplyvom fajčenia zomiera okolo 11 tisíc ľudí ročne. Nezávisle na veku fajčiara nikdy nie je neskoro prestať fajčiť. Zníži sa výskyt zhubných nádorových ochorení a pravdepodobnosť vzniku a recidívy srdcovo - cievnych ochorení a mozgovej mŕtvice. Zlepší sa plodnosť ženy i muža, sexuálna schopnosť u mužov, zdravie tehotnej ženy, zdravie ešte nenarodeného dieťaťa a zdravie malých detí.
„Fajčenie cigariet treba chápať v prvom rade ako prejav závislosti na nikotíne. Cigaretový dym môže vyvolávať u navyknutých prijemné pocity a na krátky čas zlepšenie koncentrácie. Tabakový dym obsahuje značné množstvo rôznych chemických látok, z ktorých podstatné tvoria nikotín, decht a kysličník uhoľnatý. Jeho zhubné pôsobenie na organizmus sa prejavuje až po určitom čase, kedy tiež vzniká na nikotín návyk s iluzórnou predstavou o slobodnom rozhodnutí prestať fajčiť,“ doplnil V. Damin.
Vysvetlil tiež, že fajčenie patrí k hlavným rizikovým faktorom vzniku závažných ochorení. Napriek skutočnosti, že ľudia sú informovaní o rizikách, väčšina zostáva k varovaniam nevšímavá. Otázkou teda ostáva, prečo je fajčenie škodlivé? Prečo nefajčiť?
„V prvom rade je dôležité nezačať fajčiť alebo prestať fajčiť pre mnohé zdravotné riziká. Nikotín spôsobuje uvoľnenie látok v organizme, ktoré zvyšujú tlak krvi, zrýchľujú srdcový pulz, prispievajú k poruchám srdcového rytmu, zvyšovaniu voľných mastných kyselín v krvi a tvorbe krvných zrazenín.
Decht v cigaretovom dyme vplýva karcinogénne na ľudský organizmus, teda podporuje vznik rakoviny. Oxid uhoľnatý (CO) vyraďuje z činnosti krvné farbivo hemoglobín, čím viazne prenos kyslíka z pľúc do jednotlivých tkanív a orgánov. Dlhodobé zvýšenie CO v organizme vyvoláva zvýšenie tukových látok v krvi s následným vznikom aterosklerózy,“ objasnil V. Damin.
Závažný podiel fajčenia je podľa odborníkov nezvratne dokázaný pri mnohých chorobách, akými sú napríklad rakovina pľúc, hrtana, ústnej dutiny, pankreasu, močového mechúra, konečníka a maternicového krčku, chronické zápalové ochorenia dýchacích ciest, ateroskleróza, ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, cievne mozgové príhody, ochorenie ciev dolných končatín, vredová choroba žalúdka a dvanástnika, choroby ústnej dutiny a mnoho ďalších.
Práve pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku, pripravuje kancelária Zdravé mesto Trnava pre občanov meranie pľúcnych funkcií. To sa uskutoční na Trojičnom námestí v Trnave 31. mája od 13. do 16. hodiny. Meranie sa vykonáva pomocou spirometra za prítomnosti odborného pľúcneho lekára. Ak je chronická obštrukčná choroba pľúc zistená včas, sú podľa odborníkov možnosti, ako môžu ľudia predísť ďalšiemu poškodzovaniu pľúc a cítiť sa lepšie.
Renáta Kopáčová