sné riaditeľstvá vrátilo spolu 44 zbraní. V 42 prípadoch požiadali občania o ich zaevidovanie. Informovala MY-Trnavské noviny hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.
„Občania najčastejšie odovzdávali dlhé guľové zbrane. Od začiatku tohto roka, teda ku koncu amnestie, odovzdávali viac zbraní ako vlani. V senickom policajnom okrese boli odovzdané dve zbrane s historickou hodnotou. V Trnave sa vyskytla jedna zbraň, po ktorej polícia pátrala,“ doplnila policajná hovorkyňa.
Zbraňová amnestia bola vyhlásená 14. apríla 2005 novelou zákona o zbraniach a strelive. „Prvé dva týždne ešte ľudia váhali s odovzdávaním nelegálne držaných zbraní. No na základe informácií a neustálym vysvetľovaním sme ľudí presvedčili, že ide o dobrú vec, a tak začali zbrane odovzdávať,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru v Bratislave Martin Korch.
Občan, ktorý polícii odovzdal nelegálne držanú zbraň, dostal o tom potvrdenie. Zbraň následne prevzali experti Kriminalisticko expertízneho ústavu Policajného zboru, ktorí ju skúmali. Ak experti zistili, že zbraňou nebol spáchaný trestný čin, písomne informovali občana, ktorý ju odovzdal. Zároveň ho upovedomili o tom, že má možnosť v lehote do dvoch mesiacov požiadať o zaevidovanie svojej zbrane. Ak tak v tejto lehote neurobí, zbraň pripadne do vlastníctva štátu.
Zbraňová amnestia po dvanástich mesiacoch skončila 13. apríla 2006.
Renáta Kopáčová