Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Dobrodružný život v chudobnej Afrike

Po tom ako Lenka Fabianová (27) vyštudovala sociálnu prácu na Trnavskej univerzite, pokračovala v doktorandskom štúdiu. Téma jej práce HIV pozitívne siroty v


Po tom ako Lenka Fabianová (27) vyštudovala sociálnu prácu na Trnavskej univerzite, pokračovala v doktorandskom štúdiu. Téma jej práce HIV pozitívne siroty v Nairobi súvisela s Keňou, no nie náhodou. Afrika bola po celý čas jej snom. „Bola to pre mňa výzva, ísť tam a pomáhať ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú. Pracovala som na klinike, ktorú založil profesor Krčméry v spolupráci s írskymi sestrami. Tie tam pôsobia už dlhšie a poznali miestne pomery,“ porozprávala nám Lenka. Na klinike pracujú slovenskí lekári, ktorí denne ošetria vyše sto pacientov. Nachádza sa v Nairobi v oblasti Mukuru blízko slumov, pričom Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce tam zriadila aj antimalnutričný program, prostredníctvom ktorého poskytujú poradenstvo a sušené mlieko pre vyše dvestopäťdesiat podvyživených alebo HIV pozitívnych detí. „Niekedy ešte nevieme ich status, ale vieme, že matka je pozitívna.“ Dva dni v týždni sú vyhradené na kontrolu rodín priamo v slumoch, kde na malom území žije obrovský počet ľudí v jednoduchých plechových búdach bez kanalizácie a elektriky. „Sú to hrozné dehonestujúce podmienky a v jednom príbytku dokážu žiť nielen celé rodiny, ale niekedy aj dve generácie.“ Hoci miestni rozprávajú jazykom swahili, na klinike je dorozumievacím jazykom angličtina. „Swahili možno pochytiť najmä od matiek, ktoré prichádzajú s deťmi. Pretože nikdy nechodili do školy, ovládajú iba materinskú reč. V podstate pracujeme celý deň a v blízkej budúcnosti by sme chceli otvoriť streetboyské centrum pre deti ulice, ktorých je tam veľmi veľa. Po ulici neprejdete bez toho, aby vás desiatky detí či dospelých neoslovili, nepýtali peniaze alebo nežobrali.“ Nairobi je druhé najkriminálnejšie mesto sveta, takže biela žena sa iba sotva môže pohybovať po nočnej ulici. „Každý biely je nápadný a niekedy je to nebezpečné aj cez deň. „Často sa pohybujeme autom so zamknutými dverami.“ Je však ťažké šesť mesiacov sa nepohybovať pešo. Vždy je tam nejaké riziko. „Ulice, ktoré sú nebezpečné, už poznáme, preto sa treba vyvarovať niektorým miestam a vždy je lepšie ísť v doprovode miestneho. Domácich je ťažké pochopiť. Ich spôsob života a myslenia je odlišný od toho nášho západného. To, v akých podmienkach žijú, ich núti mnohokrát robiť veci, ktoré odsudzujeme. Ale keby sme sa ocitli v ich koži, asi by sme boli takí istí, ak nie horší,“ zamyslela sa Lenka.

SkryťVypnúť reklamu

Kambodža: Korupcia verzus chudoba

Ďalekú Áziu si vybrala aj Mirka Kramárová (30). „V hlavnom meste Kambodže v Phnom Penh máme dva domy pre HIV pozitívne siroty a polosiroty, ktorým poskytujeme ubytovanie, stravu a výživový program. Keď prekonajú počiatočné štádium antiretrovírovej liečby, teda keď sa začína liečiť HIV/ AIDS, zvyčajne môžu klasicky fungovať. „Sú schopné navštevovať bežnú školskú dochádzku v štátnych školách. Aj napriek tomu, že sa hovorí o bezplatnom školstve, je v Kambodži všeobecne známa korupcia.“ Podľa Mirkiných slov ide o krajinu, ktorá si v minulosti vytrpela svoje. Najprv bola pod nadvládou Francúzska a neskôr za Pol Potovho režimu v nej vyvraždili asi dva milióny inteligencie, čo je teraz veľmi badať. Národu chýbajú prirodzené autority. „Nedošlo k očiste ani potrestaniu tých, ktorí tieto zverstvá napáchali. Dokonca sa nachádzajú v štátnych úradoch a hovorí sa, že až sedemdesiatpäť percent zdrojov, ktoré sú odvádzané do štátnych rozpočtov, končia v ich vreckách.“ V Kambodži funguje veľa humanitárnych organizácií, ktoré majú vo svojej náplni antimínový program. Je jednou z krajín, ktorá má najviac mín, ktoré ostali z nepokojov. Okolo 90. rokov sa začala šíriť pandémia AIDS. „Bola som prekvapená, keď som videla tie obrovské rozdiely medzi ľuďmi. Sú takí, ktorí sú vyslovene bohatí a vlastnia vily alebo aj dva mercedesy, čo nie je bežné ani u nás. Na druhej strane prevláda rapídna chudoba, v ktorej ľudia prežívajú zo dňa na deň. Tí najchudobnejší najmä v dôsledku liečby choroby AIDS predávajú svoje domy a sťahujú sa do veľkomiest. Samozrejme, nenachádzajú si prácu a tam začína celý kolobeh. Sú bez ubytovania a peňazí. Prežívajú v chatrčiach a často si zarábajú pochybnými spôsobmi, ako je napríklad aj prostitúcia. Keď už raz vpadnú do sociálnej siete, veľmi ťažko sa z nej dostávajú hore,“ povedala nám Mirka. „To isté je v Keni,“ pridala sa do rozhovoru Lenka. „Z vidieka prichádzajú do Nairobi za vidinou práce a lepšieho života,“ dodala.
Na otázku, koľko ľudí je v týchto krajinách nakazených vírusom HIV, sa odpovedá len ťažko. „Oficiálne štatistiky sa vždy musia násobiť nejakým koeficientom. Oficiálne sa hovorí, že v Keni sa to číslo znížilo zo štrnásť na sedem percent. Avšak podľa ľudí, ktorí prichádzajú na kliniku to vyzerá tak, že každý šiesty človek je nakazený vírusom HIV,“ povedala Lenka. Je to ťažké povedať, pretože tieto krajiny si nedokážu vyčísliť ani počet obyvateľov v hlavnom meste. Odhady sa pohybujú medzi troma až piatimi miliónmi. „V Kambodži k nám prišla matka, ktorá sama nevedela, kedy svoje dieťa porodila,“ dodala Mirka. Mnohí vôbec neprešli testami na prítomnosť vírusu HIV. Aspoň nie v Keni. Často ani nechcú vedieť, že sú pozitívni. Vedia, že s tým nič neurobia. Žijú pre dnešný deň, pretože doposiaľ nemali žiadne prostriedky, aby si zaplatili liečbu. „Pre mnohých z nich je to taká informácia ako keby ste im povedali, že majú chrípku. Iba sa dopočuli, že aj sused alebo príbuzní na to zomreli. Niekedy sú veľmi nedisciplinovaní. Ak sa raz s liečbou začne, musia ju brať do konca života. Sú však schopní neprísť aj štyri mesiace.“

SkryťVypnúť reklamu

Afrika a Ázia: Plné prekvapení

Afrika má mnoho tvárí. Stále tam funguje mnohoženstvo, život v kmeňoch či ženská a mužská obriezka. Ženská je síce zákonom zakázaná, ale praktizuje sa naďalej. „Mnoho žien pritom umiera alebo prichádzajú dokaličené na kliniky. Je to v nich tak hlboko zakorenené, že to ešte budú praktizovať veľmi dlho.“ Podľa Lenky je pre nich veľmi ťažké ísť proti prúdu. Nestojí im to za to, aby boli vyradení z kmeňa. Niektoré pritom žijú stále primitívnym spôsobom života ako Masajci alebo Samburu. Na savanách ešte prevláda jednoduchý spôsob života. Stavajú si slamené domčeky a každá žena má svoj vlastný. Pre ženy je typické nosenie vody, kým muž pasie kozy alebo zháňa obživu. Lenke sa veľmi páčila kenská príroda. „Je to paradox, milióny ľudí žije v zúfalom prostredí a pritom majú nádhernú prírodu. Keňania si ju však užívajú len zriedka. Nám sa podarilo ísť na zopár výletov. Po mnohých dňoch náročnej práce je to pre nás relax, taká psycho-hygiena a človek to tam veľmi ocení.“ Keňa je plná vodopádov a národných parkov. „Rastliny, ktoré tu pestujeme v kvetináčoch, tam rastú v dažďových pralesoch. Levy, slony či zebry behajú voľne v prírode. Je to niečo, čo tu nemôžeme zažiť.“ Čoskoro si však spomenula aj na jeden nepríjemný zážitok. „Raz nám jeden dospelý starý opičiak vliezol do auta. Mali sme tam posledné slovenské koko a on si to rozbalil a zožral. Normálne nás vyštval z miesta a trvalo, kým sme ho dostali z auta.“ Typickým jedlom chudobných ľudí je ugali. „Pozostáva z múky zmiešanej s vodou, ktorá môže byť redšia alebo hustejšia. V podstate tam nemajú nič inšie, zasýti ich to. Ale ovocie ako banány, ananásy, papaya alebo sladké zemiaky sú lacné.“ Funguje tam asi tri tisíc siekt. Asi tridsať percent obyvateľov sú katolíci, trištvrtiny protestanti a pobrežie je viac moslimské. Sväté omše prebiehajú o niečo inak ako u nás. Ľudia sú viac zapojení do slávenia. Aktívne sa podieľajú tancom, tlieskaním, spievaním i bubnovaním. Tie nedeľné trvajú aj dve až tri hodiny. V Kambodži zasa prevláda budhizmus. Pre Mirku bola príjemná najmä práca s deťmi, ktorá ju napĺňala. „Všetko sa točí okolo nich, ako aj zážitky o tom, kto čo vymyslel a urobil.“ Ľudia žijú najmä okolo delty Mekongu a čo ju očarilo najviac, to sú pestré trhy na ktorých nechýba exotické ovocie či čerstvé ryby. Afričania žijú pre dnešný deň. Pole pole! (Pomaly pomaly!) To je ich heslo. Majú na všetko čas. Nerobia si problémy a neumierajú na inkfart. Relaxujú. Hakuna matata!

SkryťVypnúť reklamu

Petra Nagyová, foto: archív L.F. a M.K.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 637
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 586
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 618
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 137
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 203
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 430
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 254
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 3 133

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 2. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 3. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 4. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 8. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 040
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 012
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 766
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 580
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 046
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 996
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 741
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 620
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračný obrázok

Prinášame vám prehľad víkendových futbalových stretnutí.


8 h

Stavebné práce budú prebiehať v ľavom jazdnom páse na ľavom moste v dvoch etapách.


SITA 9 h
Ilustračné foto.

Pri štyroch dopravných nehodách počas uplynulého týždňa asistoval alkohol.


TASR 12 h
Na snímke bývalá štátna tajomníčka Monika J. vychádza z pojednávacej sály na Okresnom súde v Trnave v piatok 19. augusta 2022.

Okrem bývalej štátnej tajomníčky čelia obžalobe pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K. a Peter V.


TASR 13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jeden muž zmizol pred 24 rokmi s hotovosťou 665-tisíc korún, na piatich Kysučanov je vydaný európsky zatykač.


18. aug

Obvineného predviedli z hygienických dôvodov v overale.


14 h

Odstraňovanie prikazuje zákon, za nedodržanie povinnosti hrozia sankcie.


13 h

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 2. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 3. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 4. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 8. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 9 040
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 012
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 766
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 580
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 046
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 996
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 741
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 620
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu