trašné. Je tu veľa vyhradeného priestoru pre psíčkarov a ich psov. Ale napriek tomu ich venčia pred činžiakom, na školskom dvore, pri materských škôlkach a podobne.
Nie som nepriateľ psov, len nechápem, prečo si majiteľ psa nezdvihne jeho exkrementy. Dokonca sa jedna pani urazila, keď som ju upozornila, nech to po ňom uprace. Jej odpoveď znela, že to jej psík urobil do trávy. Ale po tej tráve pri škôlke behá môj syn a veľa iných detí .A znečistené topánky musím očistiť ja. Prvé slovo môjho syna bolo mama a druhé pozor h...! Ešte nikdy som nevidela psíčkara zodvihnúť nečistoty, ktoré narobil jeho štvronohý miláčik a to nielen na Prednádraží. Ako je možné, že to nik nesleduje? Mestu chýbajú peniaze, tak nech si ich zarobí. Ležia na ulici.“
Čitateľka z Trnavy.
Podľa hovorcu Mestského úradu v Trnave Pavla Tomašoviča, vyhradili pracovníci mesta priestory, kde sa snažili oddeliť časť detských ihrísk od plôch určených pre psíčkarov. Sú však miesta, kde podľa Tomašoviča nie je možné vyčleniť priamo zónu pre psov. „Ak má psíčkar svojho psa na vodítku, môže sa s ním pohybovať po trávnatých plochách sídlisk, je však dôležité, aby po ňom upratal exkrementy,“ doplnil. Na tie pracovníci mesta rozmiestnili vo vyhradených zónach špeciálne kontajnery. Po konzultácii s krajským hygienikom sa však rozhodli, neumiestňovať ďalšie nádoby na psie exkrementy, pretože tieto môžu ľudia podľa vyjadrenia hygienika vyhadzovať priamo do kontajnerov určených na komunálny odpad.
Otázka venčenia psov je podľa Tomašoviča veľký problém. Mesto ho však nechcelo riešiť represívne, ale legislatívne. „Našou snahou bolo vstúpiť do celoslovenskej legislatívy a presadiť, aby v bytoch mohli ľudia chovať len psov menšieho vzrastu. Nebolo to však možné,“ vysvetlil P. Tomašovič a skonštatoval: „Musíme nastúpiť zdĺhavejšiu cestu, cestu výchovy. Prostredníctvom psíčkarov sa snažíme aj na školách pôsobiť na deti a vychovávať tak budúcu generáciu k väčšej zodpovednosti za čistotu životného prostredia.“
Zo strany mestskej polície prebiehajú štyrikrát do roka nárazové kontroly, v rámci ktorých sa mestskí policajti zameriavajú na dodržiavanie všeobecne záväzného nariadenia súvisiaceho práve s chovom a držaním psov. Pre MY-Trnavské noviny to potvrdil zástupca náčelníka pre výkon služby Mestskej polície v Trnave Ivan Ranuša. „Sankcionovanie priestupcov je však v tomto smere komplikované. Mestskí policajti mu nemôžu uložiť blokovú pokutu priamo na mieste, ale musia jeho priestupok odstúpiť mestu, kde je riešený v správnom konaní. Už v týchto dňoch však pripravujeme v spolupráci s mestom Trnava nové opatrenia, aby tí, ktorí priestupok urobia, mohli byť priamo sankcionovaní,“ vysvetlil I. Ranuša. Podľa jeho informácií sa v súčasnosti popri svojich bežných povinnostiach týmito kontrolami zaoberá jedna smena mestských policajtov. Práve oni riešia všetky oznámenia, ktoré v tomto smere od občanov prichádzajú. „Nemôžu však byť všade. Uvítali by sme preto, aby nám občania oznámili takéto priestupky na bezplatné číslo 159, vtedy budú môcť mestskí policajti operatívne zasiahnuť,“ doplnil I. Ranuša.
Všetci kompetentní sa zhodli na tom, že otázka venčenia psov spočíva predovšetkým v kultúrnosti a ohľaduplnosti každého majiteľa štvornohých miláčikov.
Renáta Kopáčová