,,Robíme kontroly v mestskej zóne, zatiaľ sme však nezaznamenali ilegálny predaj. Predajca musí dokázať pôvod tovaru, v tomto prípade či už snežienok alebo bahniatok. Musia pochádzať z jeho pozemku,“ informoval MY-Trnavské noviny náčelník Mestskej polície v Piešťanoch Marcel Mihálik.
V Trnave mestská polícia vykonáva taktiež kontroly v mestskej zóne. Doteraz nezistili čierny predaj. ,,Ponúkané bahniatka pochádzajú zo siladického družstva, na základe toho aj mesto vydalo povolenia na predaj. Snežienkam však povolenie neudelili,“ povedal zástupca náčelníka pre výkon služby Mestskej polície v Trnave Ivan Ranuša. Napriek tomu sa viazaničky snežienok v uliciach Trnavy objavili. ,,Išlo o nelegálny predaj. No dnes to nie je také prísne ako v minulosti. Predávajúci musí preukázať, že neboli zbierané na území chránenej krajinnej oblasti,“ dodal zástupca.
V súčasnosti už snežienky nepodliehajú osobitnej ochrane. Stačí, ak vlastník pozemku súhlasí s ich zberom a predajom. ,,V prírodných rezerváciách je ich zber zakázaný. Tam robíme kontroly. No pokiaľ niekto nevykopáva cibuľky, nie je dôvod strážiť oblasti mimo chránených území. Snežienky rastú masovo a prirodzene sa rozširujú.,“ vysvetlil nám riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Viliam Klescht. Podľa neho ich zber patrí k slovenskému folklóru a tradíciám.
-ras-